Mainospaikka

MAINOSPAIKKA
NÄY FRISBEEGOLF-YHTEISÖLLEVoisiko tähän tulla sinun mainoksesi?Ota yhteyttä →www@design.yt

Bägit

Aloittaja Hans Wäkevä, 13.02.12 - klo:13:04

reisvi-3

***
Täysjäsen
Viestit: 193
Kirjattu
Mulla paino gripin reppu alussa alaselkään, kun siellä on ne kiskot ja pelit pohjassa. On se siitä sit käytön myötä muotoutunut. En vaihda ennenkuin hajoo. Just hyvän kokoinen.

Chainsmoking

**
Juniori
Viestit: 80
Kirjattu
Huomasin Prodiscuksen facebook sivuilla, että olisi tulossa pienempi malli repusta vielä tämän kuun aikana. Kannattaa odottaa sitä ja sen jälkeen miettiä uudelleen Grippiä. Itse omistan Gripin, mutta tekisin näin.

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Gripin bägin valmistus on muuten lopetettu. Luultavasti on tulossa joku uusi malli jossain välissä.

JiHo

*
Tulokas
Viestit: 32
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Discboy_99 - 09.05.13 - klo:14:42
Lainaus käyttäjältä: Jukkis1983 - 09.05.13 - klo:10:59
Reppu on säädetty hyvin ja oli todella hyvä koko viime kesän. mulla on alaselkä leikattu 2 kertaa ja kärsin myös hermovaurioista. selkä särkee jokatapauksessa jatkuvasti, sen takia kaipaan kevyempää reppua. Olen keventänyt bägiä vähentämällä kiekkojen määrää mutta edelleen tuntuu että varsinkin pidemmissä kisoissa tai oikeastaan niiden jälkeen selkä kipeytyy paljon enemmän kuin aikaisemmin. sen takia haluaisin tietää onko gripin reppu yhtään kevyempi ja kuitenkin yhtä mukava selässä kuin prodiscus.

Kyllä se tuntuu kevyemmältä kun ei mene niin paljon kiekkoja, mutta pehmusteet ei ole läheskään niin hyvät kuin Prodiscuksessa.

Kaikki alapainoiset reput alkavat särkeä selkään ja prodiscus bägissä ei ole pehmeämmät pehmusteet eli molemmat alkavat käydä selän päälle pitkäaikasessa käytössä. Jos jotain pitää miettiä niin Big hyzer bag Ergo, jota saa frisbeeservicestä ...

Jukkis1983

***
Täysjäsen
Viestit: 163
Kirjattu
Onko jollain kokemuksia Dynamic discin ranger reppubägistä?

Discboy_99

*****
Konkari
Viestit: 1094
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Jukkis1983 - 17.05.13 - klo:22:37
Onko jollain kokemuksia Dynamic discin ranger reppubägistä?

Tätä tietoa kaipaisin itsekin.
Viimeistään viiminen putti uppoaa.

Enrico

*****
Konkari
Viestit: 1913
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Discboy_99 - 17.05.13 - klo:22:46
Lainaus käyttäjältä: Jukkis1983 - 17.05.13 - klo:22:37
Onko jollain kokemuksia Dynamic discin ranger reppubägistä?

Tätä tietoa kaipaisin itsekin.

Viikko sitten tuli hommattua. Tällä hetkellä repun varsinaisessa kiekko-osiossa kulkee 17 kiekkoa. 1 putteri, 4 midaria ja 12 draiveria. Yksi draiveri saattaisi vielä mahtua. Aluksi tuntui tuo kolo hieman ahtaalta, mutta se johtui vain bägin uutuudenjäykkyydestä. Sivussa kulkee kaksi putteria. Päällä olevaan tilaan menee vielä lisää kiekkoja, en ole kokeillut montako menisi maksimissaan, mutta arviolta 6 tai enemmän. Tällä hetkellä itse pidän ison tilan sisällä olevassa verkkotaskussa kahta varakiekkoa, niiden lisäksi tilaan mahtuu mukavasti kevyt takki tai huppari. Toisella sivulla on pehmustettu tasku kännykälle ja toisella sivulla muulle pikkuhilppeelle. Lisäksi löytyy minitasku, kynänpidikkeet, teline juomapullolle (venyvää kangasta, mahtuu varmaan 1,5 litran pullokin mukavasti) ja teline tuolille. Tuolitelineeseen mahtuu myös puolen litran pullo mukavasti. Lenkki bagtagille ja pyyhkeelle löytyy myös. Mikään Prodiscuksen bägin tapainen tilaihme tämä ei ole, kyseessä on hyvin paljon tavallista reppua muistuttava bägi. Reppu on todella mukava selässä, pehmikkeet ovat hyvät ja kompaktin kokonsa takia reppu ei paina mistään kohtaan. Materiaali ei ole ihan parasta mahdollista, muissa repuissa taitaa olla käytetty 600-1000D nylonia, kun taas Rangerissa on käytetty 400-600D nylonia. Toivotaan että kestää siitä huolimatta. Tällä hetkellä olen tyytyväinen bägiin, parin viikon päästä voin paremmin sanoa, onko kyseessä hitti vai huti.

muuki

*
Tulokas
Viestit: 3
Kirjattu
#352
Olen huomannut tästä Ogio/DD Ranger -bägistä viikon käytön jälkeen että olkainten pidennysnauhojen päissä olevat karhuntarrat tarttuvat helposti tekniseen paitakankaaseen kiinni. Näitä on varmasti muissakin. Ehkä tuon saa helposti korjattua että koettaa peittää sen karkeimman pinnan.

Ja kuten edellinen tuumasikin niin aluksi tuo kiekkopesä tuntui tiukalta varsinkin flx jne pehmeiden midareiden kanssa. Niitä ei meinannut saada puikattua reunoihin ollenkaan. Tuo saattoi käytössä kuitenkin hieman löystyä mutta otin jossain vaiheessa sen jakaja-väliliuskan pois niin alko kasa liikkumaan helpommin ja noin 17 kiekkoa pidän nykyään mukana. Pari putteria putterilokerossa ja muutama testikiekko vielä ylälokerossa. Antaisin kyllä miinusta kynäpaikoille ja markkeritaskulle. Noista putoilee aika helposti. PDGA:n markkeri mahtuu tosin hienosti siihen kylkeen mutta ei pysy tukevasti jossei sen vieressä olevassa taskussa ole jotain täytettä. Eräs pro kuitenkin mainitsi että takatasku on markkerin paikka.. joten tuolle avoimelle pikkulokerolle pitäisi vaan keksiä jotain muuta käyttöä.

Ehkä olisin kaivannut johonkin kylkeen jotain kuminauhaverkkonyöriä tjms johon olisi saanut iskettyä nopeasti kisoissa käytettävät tuloskorttikansiot. Nyt jos roipetta on ylälokero pullollaan niin hieman hankala aukoa sitä kokoajan. Vai onkohan tuossa selkäosassa vielä jokin sivutasku mitä en ole ehtinyt tutkimaan...

Lopputulemana kuitenkin erittäin hyvä fiilis kyseisestä bägistä. Tuntuu mukavalta ja kevyeltä selässä vaikka täys latinki päällä. Tuo tosiaan kyllä hengittää eikä jää selkään kiinni niinkuin monissa muissa malleissa. Pitää lähtee ostaa paksummat kynät : )

Discboy_99

*****
Konkari
Viestit: 1094
Kirjattu
Koskas muuten ne uudet Gripin bägit on tulossa?
Viimeistään viiminen putti uppoaa.

hilarius

**
Juniori
Viestit: 50
#57978
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Discboy_99 - 22.05.13 - klo:07:24
Koskas muuten ne uudet Gripin bägit on tulossa?

http://grip-eq.com/gear/single/a-series_large_tour/

Julkasu tais olla 20.5.. Kesä-heinäkuussa frisbeepointin mukaan "tulossa".

Haki1

*
Tulokas
Viestit: 30
Kirjattu
Onkos kellää mitää tietoo tai kokemusta big hyzer bag ergosta, olis varmaa omalla harkintalistalla.

Champion Beast

*****
Konkari
Viestit: 1433
"Siihen uskoo ku sen näkee"
Kirjattu
Tänään hain mustan DD:n Rangerin Powergripistä. Ja tässä pikaisesti ensikommentit..

Tukeva, jämäkkä, ja istuu hyvin selkään. Alussa kiekkotila tuntuu ahtaalta ja jotenkin painaa kiekkoja reunoilta  kohti keskustaa, mutta kun laukku on ollut täytettynä hetken, niin laukku alkaa muovautua ja antaa hieman periksi. Omassani in 3 midaria ja 16 draiveria ja tilaa on vielä 1-2 jos oikein ahtaa, mutta tuo tuntuu nyt hyvältä ja kaikki tarvittavat kiekot mahtuu mukaan, tuplakappaleinakin osa.

Taskuja on riittävästi, 2 pienempää ja varsinainen iso, repun yläosan käsittävä tasku. Pieniin taskuihin menee näppärästi sääntökirjaa, vihkkoa, puhelin, Dirtbag yms. Markkeri kulkee jatkossa housuntaskussa, koska ainoa miinus laukulle tulee lerpasta markkeritaskusta. Siinä olisi saanut olla kuminauha reunassa. Markkeritasku on ommeltu isomman sivutaskun kylkeen, joten jos vetskaritaskussa on enempi kampetta, niin silloin markkerikin pysyy omassa lokerossaan paikoillaan. Ylätaskuun mahtuu vielä hupparia/paitaa yms. ja lisäksi pikkusälää (lompakkoa, jne) jopa 1-5 kiekkoa riippuen mitä muuta siellä kuskaa.

Kiekko-osiossa kiekot pysyvät hyvin eikä putoilua tarvitse pelätä.

Juomapullon paikka löytyy sivusta sekä samoin paikka Roll a Stool:lle / toiselle vesipullolle.Vastakkaiselle puolelle on sijoitettu paikka kahdelle putterille. Sadehuppua ei ole, mutta kyllä tuo aika mukavasti vettä kuulemma kestää ja ainakin itse kuskaan mukana erillistä sadehuppua joka menee nätisti tuolla isossa taskussa.

Selässä tukeva ja mukavan tuntoinen, siirtelyä helpottaa repun päälle sijoitettu suurehko kahva jolloin reppua ei tarvitse aina nostaa selkään esim. siirryttäessä seuraavalle tiipaikalle.

Pähkäilin Rangerin ja Prodiscuksen repun välillä ja päädyin sitten tähän. Osin siksi, että reppu on pienempi, eikä kaikkea mahdollista rompetta tule kuskattua mukana turhaan.
Team Latitude 64° Finland
Team Trilogy Finland

Discboy_99

*****
Konkari
Viestit: 1094
Kirjattu
Onko kenelläkään vielä Prodiscuksen pienempää bägiä? Jos on, niin onko paljon isoveljeään pienempi?
Viimeistään viiminen putti uppoaa.

Visto

*
Tulokas
Viestit: 19
Kirjattu
Itselläni on ollut nyt harrastuksen aloittamisesta asti Innovan Starter Bag, jossa alkaa oleen hieman kankaan kulumista ja alkaa sieltä täältä repsottaan enemmänkin. Kiekkotasku 8-12 + putteri on sopivankokoinen itselleni, mutta lisätilaa saisi olla vaikka hupparille.
Minkälaista bägiä suosittelisitte joka on mahdollisimman kompaktin kokoinen, hyvä kannettava ja edellä mainitulla lisätilalla/taskulla? Kiekkoja ei tarvii enempää mahtua.

moog

****
Seniori
Viestit: 406
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Visto - 07.06.13 - klo:09:57
Minkälaista bägiä suosittelisitte joka on mahdollisimman kompaktin kokoinen, hyvä kannettava ja edellä mainitulla lisätilalla/taskulla? Kiekkoja ei tarvii enempää mahtua.

Fade Crunch Box
"Yllättävän usein avaan heitolla joka onnistuessaankin olisi ollut huono ratkaisu"