Pari rataa mitä tuli mieleen (otetaan maantieteellisesti aivan päinvastasista suunnista

):
* Aholahti - SavonlinnaSeppo Niemisen suunnittelema metsärata, joka myötäilee hiihtokeskuksen maaston pururataa. En yleensä ole Sepon radoista tykännyt, mutta joku tässä paikassa viehätti.
Metsäratana ei siitä vaikeimmasta päästä, joten myös hieman aloittelevat fribaajat voivat kokea onnistumisia. Paikalliset olivat ainakin mukavia kun itse kävin. Sain heti asiallista seuraa kierrokselle.
Tarjoaa muutamia tilavia draiviväyliä ja tarkempaa metsäränniä. Korkeuseroja luonnollisesti hiihtokeskuksen maastosta löytyy. Aluskasvillisuus oli maltillista.
* Siikaisten frisbeegolfrataEn muista radan väyliä aivan tarkkaan, mutta hyvä fiilis jäi tästä radasta. Taisi sijaita jonkin lomakeskuksen vierellä.
Metsärata, jolla myös muutamia kalliolle meneviä väyliä, ei kuitenkaan juurikaan ahtaita metsärännejä vaan tilaa löyty yllättävänkin paljon. Ainakin omasta mielestä

Rata myötäili pururataa. Hyvät tiipaikat, hyvät korit, hyvät väyläopasteet, monipuoliset väylät ja korkeuseroja löytyy. Aluskasvillisuus oli muistaakseni erittäin mitätöntä.
Suurin miinus muutamasta pitkästä siirtymästä.
Muutama lyhyt rata, jotka ansaitsevat
maininnan. Ei kuitenkaan kannata lähteä pidemmältä vartavasten kiertämään, mutta jos suunnalla on niin kannattaa pysähtyä:
Pappilanmetsä - Hämeenkyrö (Parhaita puistoratoja millä olen käynyt. Pari par4:sta)
Mäntän Urheilukeskus - Mänttä-Vilppula (lyhyt Meresmaan suunnittelema metsärata, jolla ainoastaan yksi kyseenalainen väylä. Muut erittäin mukavia ja monipuolisia)
Pansio DGP - Turku (Kalliomaastoon tehty rata, paljon korkeuseroja. Kaikki ei välttämättä tykkää, mutta varmasti erilainen rata kuin moni muu)
Säläisjärvi - Kurikka (Monipuolisia heittoja ja perus metsärataa. Metsäratana ei ole haasteellisimmasta päästä, joten birkkujen nappailu on helppoa. 18-väylää)