Frisbeegolf-forum.fi
Frisbeegolf-keskustelu => Radoilla tapahtuu => Topic started by: Flick Maniac on 17.06.13 - klo:12:42
-
Olis voinu tehdä kaks erikin ketjua mut mennäänny tällä...
Eli 1. juhannusta Viitasaaren seudulle, onko kellään mitään tipsejä tai tarkempaa kerrottavaa lähiseudun radoista? Äänekoski, Kannonkoski ja Pihtipudas on lähimmät.
Peurunka ja Laajavuori olis herkummat mutta en usko että niin kauas ajelee...
ja 2. Kesäreissu Ylläkselle, onko rata siellä ja naapurissa Levillä minkälaiset?
-
2. Kesäreissu Ylläkselle, onko rata siellä ja naapurissa Levillä minkälaiset?
Ylläksen 10-väyläinen rata menee laskettelurinteitä ensin ylös, ja sitten alas. Väylät ovat suurimmaksi osaksi melko tylsiä, eli täysin avoimelle alueelle lätkäisty tii, ja jonkun matkan päähän kori. Väylä #9 on huikean -47m korkeuseron takia kyllä kokemisen arvoinen liidätys (olisiko mahdollisesti Suomen suurin korkeusero yhdellä väylällä?). Kyllä tämä kannattaa käydä jos sielläpäin on käymässä.
Levillä on tehty aloittelijaystävälliset 9 väylää harmillisesti kokonaan rinteiden alapuolelle, joten korkeuseroilla ei mässäillä, vaikka potentiaalia alueella olisi. Alkupuolisko helppoja puistoväyliä ilman sen kummempia esteitä, loppupuolisko metsän puolella, ja pituuksiltaan väylät ovat yhtä väylää lukuunottamatta putterineppejä. Harmillisen tylsä rata siihen nähden miten paljon parempaakin Levitunturin alueelle voisi tehdä.
-
Eli 1. juhannusta Viitasaaren seudulle, onko kellään mitään tipsejä tai tarkempaa kerrottavaa lähiseudun radoista? Äänekoski, Kannonkoski ja Pihtipudas on lähimmät.
Peurunka ja Laajavuori olis herkummat mutta en usko että niin kauas ajelee...
En ole itse vielä ehtinyt, mutta Äänekoski on vielä vähän vaiheessa. Alla kuvaa tältä aamulta. Loppuviikostahan tilanne voi jo olla eri.
Laajavuorea ja Peurunkaa voin kyllä molempia suositella.
(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/975642_167980873374473_1652499258_n.jpg?oh=21ad8bdb19d3ea5991920147d74995f3&oe=51C08FAD&__gda__=1371667841_82bb22c41fb1990fb4475be58462a752)
-
Kiitos vto! Ylläkselle siis mennään ja näemmä myös pelataan!
Levin ratkaisu aika pöljä... "Tehhäänpä tunturiin korkeuseroton rata. Hotellin luo, vähän niinkö minigolffia, hei!"
-
1. juhannusta Viitasaaren seudulle, onko kellään mitään tipsejä tai tarkempaa kerrottavaa lähiseudun radoista? Äänekoski, Kannonkoski ja Pihtipudas on lähimmät.
Peurunka ja Laajavuori olis herkummat mutta en usko että niin kauas ajelee...
Kannonkoski menee siinä tapauksessa, jos pitää päästä heittelemään, eikä parempia vaihtoehtoja ole tarjolla. Pari vuotta sitten piti siellä kulkea nakkelemassa, kun ei lähellä muita ratoja ollut. Ei ole tiimattoja, ja koritkin oli ainakin sillon kenollaan joka suuntaan. Osa väylistä ihan mukavia, osa oli taas melkeen umpeen kasvanut, eikä mitään varsinaista väylää ollut. En tiedä ovatko radalle mitään tehneet sen jälkeen, pariin vuoteen en siellä ole käynyt.
Karstulaan tuli muistaakseni viime vuonna 9 väyläinen rata, kokeilemassa en ole tosin käynyt, sen verran kaukana nykyisin nuo radat. :)
-
Oukei oukei, kiitos. Näyttää että limput jää kotiin, korkeintaan toi Äänekoski on suht lähellä ja näyttäis asialliseltakin kuvan perusteella kun heti on OB-tikut ja ajettu heinikko. Mut tuskin ehtinee valmistua.
Voihan sitä yhen viikonlopun välillä olla heittämättäkin....? ;D
Ylläkselle sit kesälomalla.