Frisbeegolf-forum.fi

Frisbeegolf-keskustelu => Fribakisat => Topic started by: Juhanuha on 31.08.13 - klo:11:43

Title: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Juhanuha on 31.08.13 - klo:11:43
Pidetääs tämmönen pikku hupikisa näin nopeella varotusajalla.

Sunnuntaina 1.9. klo 11 (ilmottautuminen ennen klo 11)

Holarihaku - pelataan normaaleista väylistä lyhennettyjä versioita. Jokainen heittää 1 heiton per väylä (avauspaikalta). Pelataan omilla kiekoilla. Pelataan yhdessä ryhmässä (tähän megapoolin ei sitten kuulu kaljakassit)

Pistelasku:
Holarit ratkaisee, tasatilanteissa metalliosumat eli eniten holareita heittänyt voittaa skaban.

Ainakin yksi kierros, mahdollisesti toinen jos menee nopeasti, katsotaan sitten paikan päällä. Väyliä ei myöskään ole suunniteltu ja nekin katotaan lennosta, semmosia kivan mittasia 30-60m.

Osallistumismaksu 2e (varaa tasaraha) payout 100% (TD eli minä ei maksa osallistumismaksua, mutta omaa mahdollisuuden voittaa palkinnot)
Palkintojakauma menee pelaajamäärän mukaan, todnäk voittajalle kaikki mutta jos tulee paljon porukkaa niin jaetaan hiukan. Tämäkin katsotaan paikan päällä (ennenkuin lähdetään pelaamaan)

Kysykää jos on kysyttävää, jos ei niin hellurei ja nähään Kivikossa






Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Flick Maniac on 31.08.13 - klo:14:06
Turhan lyhyellä varoitusajalla... toiset höpökisat toisaalla. Mut ei se mitään, eiköhän teitä siellä riitä. Mihin asti muuten jatketaan viikkiksiä Kivikossa, siirtyykö viikonlopulle kun loppuu valo?

ps. TD on ihan epäreilu kun ilman osallistumismaksua vie koko potin!! [/sarcasm]
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Juhanuha on 01.09.13 - klo:08:55
Livescorea osoitteessa:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Arh41CWk_L9rdGQ1X1cyUVUxTXkxYTIxalFlNXJtOFE#gid=0
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Juhanuha on 01.09.13 - klo:13:34
LOPULLISET TULOKSET      
Nimi    Holarit    Metallit
Kimmo Lindholm    1   4
Juhani Lehtonen    1   1
Juha Kytö       2
Ardo Sepp       
Henri Makkonen       
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Henruso on 01.09.13 - klo:14:35
Kiitokset järkkäyksestä Juhalle ja onnittelut Kimmolle!
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Juhanuha on 01.09.13 - klo:18:21
Kimmo oli kyllä omaa luokkaansa.

Ardo esitti vahvoja CTP-heittoja, onkin sitten vahvoilla seuraavassa "Juha Tourin" osakilpailussa eli Lähärikisassa...
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: TMS on 01.09.13 - klo:21:21
Kimmo oli kyllä omaa luokkaansa.

Ardo esitti vahvoja CTP-heittoja, onkin sitten vahvoilla seuraavassa "Juha Tourin" osakilpailussa eli Lähärikisassa...

pisteytys pentagin säännöin?
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Juhanuha on 01.09.13 - klo:21:41
Kaikki selviää aikanaan, myös Petri Määränen
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Jaani on 07.09.13 - klo:16:59
Kerran pelattiin sellainen lähärikisa, jossa heitettiin jostain 40 metristä korille, ja aina kauimmaksi jäänyt putosi pelistä. Sitten jatkettiin niin kauan, kunnes oli yksi jäljellä. Ei kovin hieno formaatti, mutta siinä on pohjaa kehittää.

Tämä oli kai vuonna 2003 ns. epävirallisissa frisbeegolfin yleislajimestaruuskisoissa Rajamäellä.

Muita lajeja oli ainakin puttijuoksu, jossa oli noin 6 metrin putti. Piti saada 5 puttia sisään ja aina jatkettiin niin kauan, kunnes kaikki oli korissa. Jos missasi, niin piti hakea ja putata. Välissä juostiin parisataa metriä ja taas putattiin tuo sama matka. Jokainen suoritti kisan yksin kun muut suerasivat ja ottivat aikaa.

Tämähän olisi "helppo" kehittää ampumahiihdon tyyliin. Metsässä juostaan pitkää lenkkiä ja välissä olisi iso puttialue, vaikka 10 koria. Yksi paikka olisi suoraa puttia, toinen haaraa. Viisi puttia, kaksi varakiekkoa, ja missit tietäisivät sakkorundia.

Osallistuisin!
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Flick Maniac on 07.09.13 - klo:17:15
Keinukalliolla sais juosta mäkeäkin... mistä vähän Juhan kanssa epävirallisesti supistiinkin facebookissa. Eiköhän pistetä ensi kesäksi tällaset pystyyn Keinarille!
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: SamuliKL on 08.09.13 - klo:09:54
Tämähän olisi "helppo" kehittää ampumahiihdon tyyliin. Metsässä juostaan pitkää lenkkiä ja välissä olisi iso puttialue, vaikka 10 koria. Yksi paikka olisi suoraa puttia, toinen haaraa. Viisi puttia, kaksi varakiekkoa, ja missit tietäisivät sakkorundia.

Osallistuisin!

Itsellä on ollut kanssa mielessä tällainen juoksun ja fribaamisen yhdistelmä. Pohdinnan jälkeen päädyin tällaiseen lajiviritelmään:
Kyseessä on nopeuskilpailu, jossa tietyn määrän väyliä ensin suorittanut voittaa. Kisa alkaa tiiltä, josta normaaliin tapaan heitetään avausheitto. Tämän jälkeen pelaaja juoksee lielle ja halutessaan merkkaa sen. Lieltä pelaajan tulee juosta korille ja sieltä takaisin lielle, josta heitetään toinen heitto. Taas pelaaja juoksee uudelle lielle, korille, lielle ja heittää, kunnes kiekko on korissa. Sitten seuraavan väylän tiille ja sama siellä. Kilpailumuoto palkitsee tarkoista draiveista - etenkin jos ne pystyy heittämään nopeasti ja hengästyneenä :) Väylien olisi hyvä olla 60-100-metrisiä ja suhteellisen avoimia, jos halutaan, että monentasoiset pelaajat voivat osallistua ilman järjettömän suuria tasoeroja. Tätä konseptia pitäisi kyllä päästä Paimioon testaamaan...
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: saleee on 09.09.13 - klo:08:55
Nummelanharjulla on parina vuotena heitelty Nopeuskisaa. Säännöt ovat olleet jotain seuraavaa: Kaikki lähtevät ykköseltä puolen minuutin välein. Pelataan normaalisti kierros yhdellä kiekolla. Markkeria on käytettävä. Jokainen laskee heittonsa ja katsoo kellosta ajan kierroksen jälkeen. Jokainen minuutti alle puolen tunnin vähentää tulosta yhdellä heitolla ja jokainen sen yli lisää tulosta yhdellä. Varakiekkoa kannattaa pitää mukana. Jos kiekko häviää, pitää palata takaisin edelliselle heittopaikalle. Nyt siis strategiaa hiomaan: pelatako reippaasti peruspeliä vai hakeako ajasta hyvitysheittoja. Hinta Kaksi euroa. Naisille kymmenen heittoa tasoitusta. Näitä on vissiin pelattu parina vuonna, joskus lokakuussa ja illalla, jolloin radalla on vähemmän muita pelaajia. 

Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Flick Maniac on 09.09.13 - klo:10:16
30s on aika lyhyt väli, varmaan tulee ruuhkautumista jonkin verran. Miten niissä tilanteissa menetellään, ei liene kiva että kiekkoa tulee selkään, kuka heittää ensin?

Hyvä saada tästä tipsejä omaan kisaan jos järkätään.
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: squermie on 09.09.13 - klo:16:55
 Itekseni pelannu "Speedgolfia" talvisin meilahdessa. Mukavaa ja rankkaa lenkkeilyä jos tykkää juoksennella. Talvisin erityisen kiva hölkötellä kiessi kylmällä kelillä!
Title: Vs: Juhan Holarihaku 1.9. (Kivikko, HKI)
Post by: Jaani on 09.09.13 - klo:20:41
Onhan noita speedgolfeja toki ollut, itseäni kinnostaisi juurikin puttijuoksu.