Frisbeegolf-forum.fi
Frisbeegolf-keskustelu => Treenipäiväkirjat => Topic started by: MatiasS on 20.04.14 - klo:21:40
-
Tarkoituksena olisi alkaa kirjoittelemaan jotain selostuksia kaikesta frisbeegolffiin liittyvästä ja liittymättömästä. Miksikö? No kun kaikki muutkin, ja ehkäpä näitä voi olla mukava lueskella sitten joskus hamassa tulevaisuudessa, (todennäköisesti kuitenkaan ei).
Aloitetaan kertomalla sen verran että olen 21v pojan kloppi Kankaanpäästä ja muovia on tullut viskottua nyt jo varmaan 4(?) vuotta, tosin pari ensimmäistä vuotta oli juurikin sitä viskomista, eli oli nolla mitään tolkkua siinä touhussa. Viime vuonna tuli heiteltyä paljon viikkokisoja heikolla menestyksellä, tänä vuonna on tarkoituksena kiertää ainakin lähimmät "isot" kisat. Ensimmäisenä siis Viidentienristeyksen Easter Open suoritettuna ja siitä enemmän raporttia myöhemmin.
Heittelyni tasosta sen verran, että avauspeli ja draivi ylipäänsä toimii useimmiten ihan kelvollisesti. En heitä kovinkaan pitkälle (max. distance ~120m) mutta heiton tarkkuus on ainakin tällä hetkellä itselleni riittävällä tasolla. Draivaan 90% heitoista rystyllä ja loput upsilla, jos olen forea heittämässä niin kyseessä on todennäköisesti jokin tilapäinen mielenhäiriö ja voin melkeinpä luvata että tuloskortista ei bogia parempaa tulosta tällöin löydy.
Lähipeli onkin melko käsittämätöntä sontaa, ainakin silloin kun tulosta tarvitsisi tehdä. Lähestymisiin ainoa suhteellisen varma keino on pommihyse tai upsi/liukuseko. Putti osuu usein sitä harjoitellessa melko hyvin koriin yli 10m matkaltakin, mutta sitten kun kierroksella ollaan puttaamassa yli 4 metrissä niin melko toivotontahan se on. Alarautaan tai oikealta metri ohi on ne yleisimmät kohteet mihin se putti päätyy. Kehitettävää siis on paljon ainakin tällä saralla.
Ihmisillä on ilmeisesti ollut tapana asettaa tavoitteita tulevalle kaudella, niin omalla kohdallani hyvä tavoite olisi varmastikin kehittää putti sellaiselle tasolle, että muun pelin toimiessa olisi mahdollista pelata jopa jossain määrin hyviä kierroksia, tai edes sellaisia joihin olisin itse tyytyväinen. Myös putterin ja midareiden heittämisen opetteleminen on tavoitelistalla. Draiviinkin olisi mukavaa saada edes vähän lisää varmaa, tarkkaa pituutta, mutta ei nyt ruveta heti kaikkea ahnehtimaan yhdellä kertaa.
Pohjustetaan tätä blogia vielä käymällä bägin sisältö läpi. Kaikki kiekot muutamaa poikkeusta lukuunottamatta maksimi painoisia.
Prodiscus Disc Golf Carrier sisältää seuraavaa:
Putterit
1 x D-line P2 (hakattu)
3 x D-line P2 (superflat)
1 x Basic Jokeri
1 x Premium Jokeri
Fairway Draiverit
1 x Ch Monarch (hakattu, lyhyet upsilähestymiset 20-50m)
1 x Ch Eagle
2 x Ch Banshee (vakaa ja vakaampi)
1 x Premium Respecti
Distance draiverit
1 x Ch Roadrunner
1 x Star Valkyrie
1 x Premium Laseri
1 x S-line Pd
2 x C-line Pd
Max. Distance Draiverit
2 x Lucid Trespass
1 x Star Excaliber
Nämä siis vakiokalustuksena, joskus mukana myös Ch Tern, Ch Teebird ja vakaita Ch Eagleja. Ainuttakaan midaria bägistä ei siis löydy, tosin tarkoituksena on lähiaikoina pyrkiä sovittamaan käteen joku tälläinenkin kiekko. Ensimmäisenä kokeiluun pääsee Sharkin eri versiot. Putin treenaamiseen on yhteensä 9 x D-line P2.
Eiköhän näillä jorinoilla päästä jotenkuten alkuun, seuraavaksi luvassa tarinoita Viidentienristeyksen ihmeellisestä maailmasta. Sitä odotellessa...
-
Hyvä selonteko teerempeli. (Y)
-
Viidentienristeyksen Easter Openiin lähdettiin perjantaina liikkeelle hyvillä mielin, odotukset jossain maanpinnan ja korkeuksien välillä. Ensimmäiset PDGA -kisat omalla kohdallani siis kyseessä, täytyy pelata edes kelvollisesti ettei ensimmäiset rating -kierrokset ole ihan surkeita. Sen kummempia game pläänejä en suunnitellut ennen kisaa, vaan tarkoituksena oli heittää ensimmäinen kierros ja korjata siitä sitten seuraavina päivinä tarpeen vaatiessa. Ja onhan tuota rataa jo tänäkin vuonna kerennyt ainakin 20 kertaa kiertämään, joten väylät ei sen suurempia pohdintoja vaatineet. Avaan tähän nyt kuitenkin ensiksi väyläkohtaisesti ohjeistuksen radan selättämiseen.
1# Valkyrie kohtalaisessa hysekulmassa täysillä tehoilla taivaalle ja sieltä flippaamalla mukille. Korttiin Birdie/Par
2# Trespass pienessä hysekulmassa keskellä väylää olevaa puuta kohti, pienellä flipillä väylän oikeaa reunaa ja feidaten keskelle väylää. Jatkoheitto Eaglella tai PD:llä korille. Birdie/Par
3# Excaliberilla pienessä hysessä oikealta "väylän ulkopuolelta" korille, lennon loppupäässä hieman tuurista kiinni meneekö puiden läpi vai ei, mutta tosi vaikea ottaa ihannelukemaa isompaa korttiin. Birdie/Par
4# Trespass hysessä taivaalle ja sieltä liidellen korille. Birdie/Par
5# Eagle hyseflippinä väylän mukaisesti korille. Birdie/Par
6# Trespass maltillisella S -linjalla toiselle tolpalle (~120m), lähestyminen PD:llä tai Bansheella. Birdie/Par
7# Shark3 kipolle. Birdie/Par (Tungin bägiin näitä kisoja varten yhden heiton verran testaamani sharkin, kannattaa jatkossa testata enemmän kuin kerran uusia kiekkoja ennen kuin ottaa niitä kisabägiin)
8# Trespass anhyzer kulmassa taivaalle tai Valkyrie hyzerflippinä taivaalle, sama lopputulos. Lähestyminen todennäköisesti forella (eli rollerina noin 20m heittopaikasta eteenpäin ja uutta matoa koukkuun). Birdie/Par
9# Excaliber melko flättinä suoraa ja feidillä kipolle. Birdie/Par
10# Trespass melko flättinä suoraan väylään, harvemmin riittää käsi korille asti joten lyhyt lähestyminen lien vaatimalla tavalla. Par
11# PD:llä kevyehkö heitto flättinä sweetspottia kohti ja siitä feidillä vielä korille päin. Lähestyminen Bansheella/Jokerilla pommihyzerillä. Birdie/Par
12# PD:llä kontrollidraivi flättinä, feidillä korilla. Birdie/Par
13# Eagle taivaalle hyzerflippinä pienellä S -kaarella korille. Birdie/Par
14# Trespass pieneen anhyzer kulmaan, päämääränä sweetspotista hieman korille päin. Lähestyminen Bansheella sormi tai peukku-upsi hieman paikasta riippuen. Birdie/Par
15# Excaliber tai Pd forella, en tiedä miksi mutta tähän päädyttiin ja sen huomasi taas tuloskortista. Birdie/Par kuitenkin tavoitteena
16# PD flättinä täysillä tehoilla suoraan koria kohti. Birdie/Par
17# PD tosi pienessä anhyzer kulmassa tai flättinä, päämääränä päästä vain suoraan niin pitkälle kuin mahdollista. Lähestyminen liestä riippuen. Birdie/Par
18# PD flättinä väylää pitkin, jatkoheitto jotenkin vain väylän poikki menevän tien yli. Lähestyminen Banshee hysepommi tai upsi. Birdie/Par
Kaikki kolme kierrosta mentiinkin tällä visiolla enemmän tai vähemmän hyvällä menestyksellä. Draivi kulki todella hyvin koko viikonlopun ajan ja isommilta mokilta siinä vältyttiin melko kiitettävästi. Mutta se lähipeli ja putti, se ei ole kaunista katseltavaa...
-
Asetin ennen kisoja tavoitteeksi, että en heitä yhtään kierrosta huonommin kuin 67 (+5). No, tähän tavoitteeseen päästiin, mutta jäi harmittamaan silti jonkun verran, kun olisin voinut pelata omalle tasolleni todella hyvät kierrokset jos putin olisi saanut kulkemaan edes siten että 8 metristä ja sitä lähempää olisi upottanut.
Ensimmäinen kierros:
Hyvät tsemit toivotettu heittue kavereille ja Valkyrie käteen. Avaus neljään metriin korista, putti alarautaan. Ajattelin että jaahas, tätäkö se sitten tänään taas on, avataan milliin ja nostetaan ohi. No juuri niinhän se sitten menikin hyvin pitkälti. Laskin että olin pelkästään etuysillä 6 kertaa alle 10m birdie putilla, kerran 12m, sain yhden sisään viidestä metristä väylällä 4#, joka jäikin päivän pisimmäksi putiksi. Etuysille vielä kaksi bogia (väylille 6# ja 7#). Takaysille siis +1 tuloksessa, vielä ei siis mitään hävitty, muuta kuin itseluottamus puttiin.
Takaysillä peli sitten hajosikin melkoisesti missattujen puttien aiheuttaman harmituksen johdosta ja bogit väylille 10#,11# ja 14#. Lisää missattuja putteja alle kympistä ja katastrofin ainekset oli ilmoilla, onneksi avaukset kuitenkin kulki kohtuullisesti vielä kierroksen loppuun ja muilta väyliltä sain pelasteltua Par -lukemat. Ensimmäinen kierros kokonaisuudessaan siis tulokseen 66 (+4), ainekset oli pelata alle paarin, en pelannut. Päivän pisin putti siis 5m, missattuja putteja alle kympistä noin 10.
Toinen kierros:
Päätin että nyt, tänään laitan putit sisään. Taas avaus Valkyriellä 1# väylään, nyt jäi putattavaa 7-8m haaralta, alarautaan. Jaahas, taasko? Kyllä vain, draivi kulki, putti ei. Pelasin 14# väylälle asti pelkkää ihannetulosta, vähän tylsän näköinen tuloskortti siis. 14# väylällä olin suunnitelman mukaan 15m korista pirkku paikalla, päätin ujosti koittaa sisään. Laitoin 7 metriä laitteen vasemmalle puolelle, sieltä paluuputti korin oikealta puolen ohi ja bogey korttiin.
Seuraaville väylille (15# ja 16#) bogit ja vielä loppuun kaksi paaria. Koko kierros siis +3. Toisena kisapäivänä pisin sisään saatu putti oli 4m pitkä, huima parannus edelliseen päivään, tai sitten ei. Solidilla avauspelillä kuitenkin ihan ok tulos, taas olisi ollut tosi helppoa pelata underiin, mutta kun ei. Kaksi päivää pelattuna ja saldona kokonaiset yksi (1) birdie. Tulos +7 ennen viimeistä päivää.
Final round:
Putin järkeily kokonaan uusiksi, josko se tuottaisi tulosta. Vaihdoin vanhaan tyyliin, flättinä puttaamisen sijaan tänään putataan hysekulmassa. 1# väylällä avaus ei tällä kertaa jaksanut korille asti, vaan feidasi vasemmalle, lähäri alle ja par. 2# väylään täydellinen avaus, muuten kyllä, paitsi kiekko pysähtyi sentin päähän sweetspotin lähellä olevan puun viereen, hieno lie siis. Bogey korttiin ja jostain syystä alkoi jo nyt tuntua siltä että tänään ei heitto kulje.
Etuysi menikin sitten ihannetuloksia pelastellessa kun draivi ei nyt sitten enää kulkenutkaan, onneksi upsi ja pommihyse lähärit toimi sentään siten, että etuysin lopuilta väyliltä pelasin pelkkää paaria. 9 väylän jälkeen tuloksessa +1, eli täysin samoilla linjoilla mennään kuin aiempina päivinä. Tänään kuitenkin takaysillä alkoi heitto taas onnistumaan, kun aiempina päivinä sieltä pelasin kummallakin kierroksella 3 plussaa
Väylälle 10# helppo par. 11# täydellinen avaus PD:llä, Banshee pommi 4 metriin pirkkuputille. Putti ihan korin oikeaan reunaan matalana, no chains, mutta jäi sisään. Jipii. 13# väylällä upotin viimeisen kisapäivän pisimmän puttini, huikea 7 metrinen (huomaa sarkasmi), ja birdie korttiin. Väylällä 15# xkalikka käteen ja forea, puuta päin. lähestyminen 3-4m päähän korista, putti alarautaan ja bogia korttiin. 16# ja 17# väylille Par.
Viimeinen väylä, nyt jos otan birdien niin saan pelattua edes yhden kierroksen underiin. Täydellinen avaus PD:llä sweetistä n. 10-20m eteenpäin. Jatkoheitto puuta päin, pomppu kuitenkin väylän läpi kulkevalle tielle ja siitä helppo lähestyminen Bansheella greenille. Putattavaa jäi kuitenkin yli 4 metriä joten korin oikealta puolelta ohi ja Par korttiin. Samaiseen Par lukemaan päätyi koko kierros ja koko kisan lopputulokseksi jäi +7.
Loppujen lopuksi olen kohtalaisen tyytyväinen tulokseen, tavoitteeseeni kun kuitenkin pääsin. Toisaalta silti jäi harmittamaan kun putti oli mitä oli. Kolmen päivän aikana pisin putti 7metriä pitkä ja toiseksi pisin 5m, ei juurikaan vakuuta ketään. Yhteensä alle 10 metristä missattuja putteja viikonlopun aikana 20-25 ja näistäkin vähintään puolet 3-8 metrisiä. Mahdollisuus oli siis pelata tosi hyvin joka päivä olosuhteiden ja draivin puolesta.
Kolmeen päivään ja 54 väylään sain huikeat 3 birdietä, 10 bogia ja 41 paaria. Melko tasaista peliä kaiken kaikkiaan. Ilmeisestikin jäin nyt sitten ensimmäisissä PDGA-kisoissani yhden 3metrisen putin päähän rahasijoista, voi huhhuh : D
-
Jos lähäreissä ei voi mennä enää huonommin, voi kokeilla epätoivoisiakin juttuja. Kuten hyppyputtia ja kämmeneltä paikaltaan heittoja.
-
Hyppyputtia olenkin käyttänyt lähestymisiin jonkin verran, se on ihan hyväksi havaittu vaihtoehto 20-30m matkalta. Ongelmat lähestymisissä onkin tätä pidemmillä matkoilla. Esimerkiksi kun tarvitsisi heittää 50-80m suoraan niin ei oikein viitsi mitään draiveria ottaa käteen, ja P2 ja Jokeri lähtee kädestä useimmiten niin epäpuhtaasti että kiekko päätyy liikaa korista oikealle. Gripin kanssa on siis ongelmia korkearimmisten kiekkojen kanssa, tai oikeastaan ongelma on varmaankin se että grippi putteria heitettäessä vaihtuu lähes joka kerta.
Draiveria heitän kolme sormea (etusormi, keskisormi ja nimetön) kiekon alla. Jos laitan pikkusormen mukaan niin irrotuksesta tulee epäpuhdas ja kaikki kiekot flippaa. Putterin/midarin heittämiseen en ole toistaiseski keksinyt kovinkaan toimivaa ratkaisua.
Forea en uskalla juurikaan käyttää lähestymisiin. Myös tässä irrotus on usein epäpuhdas tai vaihtoehtoisesti lähtökulma/suunta täysin eri kuin oli tarkoitus.
-
Otteessa puhdas irrotus ja lipeämisen esto on ristiriitainen tarvepari. Alitehoilla kannattaa aloittaa etusormi ainoastaan kiekon alla lisäten sormia yksi kerrallaan kunnes tulee väpätystä. Puhtaaseen lentoon pitää pyrkiä ja sitä kannattaa käyttää kriteerinä sormien lukumäärän valitsemisessa. Kun lukumäärä on löytynyt sijaintia kannattaa kokeilla eli fan vai power grip. Sitten tehoja lisää ja tarkkailu, että väpätys ei palaa ja kiekko ei lipeä. Testeissä ei kannata ottaa nopeasti askelia ja jopa paikaltaan heittäminen voi olla hyvä idea. Max 80 % tehoihin asti, jotta tekniikka ei sekoa. Se on kontrollipituutesi ja jos ei väpätä ja lipeä kannattaa lisätä hitaat askeleet ja pistää mitta mieleen kultakin kiekolta. Tätä tekniikkaa kannattaa käyttää tarkkusheittoihin ja vain monta toistoa kertoo, pitääkö ote ja väheneekö sivuttaishajonta.
Pari niksiä tähtäykseen: Rento hidas käsi alkuun terävä loppukiihdytys 20-30 cm ennen kiekon irtoamista kädellä. Ota tähtäyspisteeksi piste ei alue ja katso pisteeseen simät oikeaan reunaan kääntäen, kun kiekko on ohittanut oikean kyljen.
-
Noniin, nyt on taas muutaman viime päivän aikana tullut heiteltyä kiekkoja aivan liikaa. Tiistaina ja keskiviikkona yhteensä 3 kierrosta viidentienristeystä pelkkiä midareita ja puttereita käyttäen. Torstaina 2 kierrosta Porissa ja tänään perjantaina viikkokisat Siikaisissa.
Midariin (Sharkin eri mallit) sai jonkun näköisen tuntuman, mutta vielä täytyy oppia koska sen käyttö on järkevää. Tällä hetkellä tuntuu että vain silloin sille on oikeasti tarvetta kun heitto ei saa missään nimessä skippailla. Tarvitsee hankkia myös joku alivakaampi ja liitävämpi midari ettei ihan täysiä täydy aina heittää.
Nyt liiasta heittelystä alkaa olemaan paikat (polvi,selkä ja olkapää) sen verran kipeenä/jumissa ettei kyllä viitsi mennä pariin päivään kierrokselle ettei pahemmin mene rikki. Nättiä hommaa kun 21 vuotiaana alkaa oleen raihnanen, tarttis varmaan joskus hiukan ottaa videolle tota heittoa ja kattoo että mitä sen kans olis tehtävissä. Tekis kuitenki mieli heitellä vielä jokunen vuosi : D
-
Yksi välipäivä ja nyt taas viikon päivät on käyty frisbeegolffia harjoittamassa. Pääasiassa olen keskittynyt putin ja lähäreiden treenaamiseen, kokonaisia kierroksia en viikon aikana ole heittänyt kuin 2 tai 3. Puttitekniikkaan tein joitain hienosäätöjä vähän ja ihan kelvollisesti ne on nyt tuntunut uppoavan treenatessa ainakin (Esim. tänään 5m 60/60, 7,5m 27/30, 10m 21/30). Vielä kun kisakierroksella uskaltaisi putata.
Putterin lujaa heittämisessä on ollut viime aikoina ongelmana OAT. Olen koittanut heittää putteria samalla gripillä kuin draiveria, eli 3 sormea kiekon alla. Tänään kuitenkin testailin eri grippejä ja kuinkas ollakaan, putterin alle täytyykin laittaa kaikki neljä sormea, että sen saa lähtemään suurinpiirtein puhtaasti.
Forea olen koittanut myös harjoitella ja kyllä se pikkuhiljaa alkaa tuntumaan ihan kohtuulliselta, toki varmuus puuttuu siitä vielä täysin mutta eiköhän sekin ajan kanssa löydy. Noin 100m forella saa nyt pituutta ilman mitään hullua distance linjaa. Eipä tuota silti kauheasti vielä uskalla käyttää kun toimintavarmuus ei ihan huippuluokaa ole vielä.
Bägiin tuli ostettua muutama uusi kiekko:
Innova Champion Mako3
Innova Champion Firebird (Stone)
Millennium Quantum Scorpius
Millennium Sirius Scorpius
Mako3 ja Stone ainakin menee suoraan bägiin, Scorpiuksia en ole vielä juurikaan kerennyt testaamaan. Myös Jokereita on tulossa lisää kolme kappaletta, yksi joka muovia. Mahdollisesti myös Pd2 tulee bägiin xcaliberin tilalle, kalikka kun alkaa olemaan jo sen verran vanha että vastatuuleen ei oikein enää uskalla heittää, ja jotain sinne vastaiseenkin täytyisi kuitenkin uskaltaa heittää.
Viikon päästä edessä onkin seuraavat kisat, eli Porin Pro-Tour kilpailu. Odotuksia tuolta on tasan nolla, mutta tietysti mitä vaan voi tapahtua jos putti ja draivi loksahtaisi kohdalleen samana päivänä. Jos nyt lähdetään siitä tavoitteesta, että yhtäkään kierrosta ei sopisi plussan puolelle heittää, niin paljon "helppoja" pakkobirdie väyliä kuitenkin tuolta radalta löytyy.
-
Reeniä vaan lisää niin hyvä tulee (Y)
-
Nyt on edessä välipäivä tai useampi. Eilen kierroksen jälkeen alkoi selkää taas juilimaan sen verran ettei oikealle jalalle oikein uskaltanut painoa laskea. Tänään selkä tuntui taas ihan hyvältä niin päätin lähteä kierrokselle, heittelin n. 30min alkulämmöksi lähäreitä ja putteja. Eihän siitä kierroksesta mitään tullut kun täytyi muutaman väylän jälkeen lähteä pois kun selkää alkoi taas särkeä. Esimerkiksi kiekkoa ei pysty nostamaan maasta ilman että kyykkää jaloilla. Yleensä tästä vaivasta on kuitenkin päivän tai kahden levolla päästy eroon.
Taustalla tässä selkävaivassa on parin vuoden takainen "loukkaantuminen" frisbeegolfin parissa. Onnistuin jotenkin repimään alaselästä oikean pitkän selkälihaksen siihen kuntoon, että fysioterapeutin mukaan kyseinen lihas oli melkeinpä lakannut toimimasta. Sinänsä sen kyllä huomaakin kun vasemman puoleinen sama lihas on 1-2cm korkeampi/isompi.
-
NBDG Pro-Tour Pori, Kirjurinluoto
Ensimmäinen päivä
Kisoihin valmistautuminen meni ihan pipariksi kun alaselkä päätti sanoa sopimuksensa irti maanantaina,ti-pe menikin
sitä kuntouttaessa eli heittämään ei ollut mitään asiaa. Perjantaina oli tarkoitus lähteä töiden jälkeen
parigolffeihin mutta pikainen perehtyminen säätiedotukseen lupasi taivaalta sen verran paljon vettä, että sekin
sitten jäi toteuttamatta. Kisalayoutin väylät kuitenkin oli suurinpiirtein tiedossa, tosin noin puolille väylistä
ei ollut vielä olemassa minkäänlaista game-plania.
1.Kierros
18# Avaus sharkilla 20senttiä korin ali, putti sisään. BIRDIE
1# Roadrunner rolleri suoraan outtiin, fore hankalasta paikasta oksien alta epäonnistui täydellisesti ja pääsin noin 30m eteenpäin, Pd mäntyjen alta matalana luotisuorana milliin. BOGEY
2# Pd fore kymppiin, ujo putti ohi. PAR
3# Jokeri 3m korin taakse. BIRDIE
4# Roadrunner vasenta reunaa hyzerflippinä, liian matalana. Lähäri 5 metriin ja putti sisään. PAR
5# Banshee fore skipillä mutkan jälkeen ekaan puuhun. 8m haaraputti sisään. BIRDIE
6# Pd 4m lyhyeksi, putti ketjuihin 5cm tolpan oikealle puolelle eli varmasti jää sisään, tai sitten ei kun kori päätti sylkeä sen pihalle. PAR
7# Pd2 7-8m lyhyeksi. Putti sisään. BIRDIE
8# Bunkkeriväylälle Trespass antsa ilman antsaa 25m korista vasemmalle. Jokerilla askelputti 8m pitkäksi. paluuputti sisään. PAR
9# Roadrunner rolleri liian pystyyn ja koivuihin oikealle. Forelähäri matalana. Surkea hysselähäri, putti ohi. TUPLABOGEY
10# Firebird liikaa oikealle. Lähäri alle. PAR
11# Roadrunner rolleri keskelle väylää hieman lyhyeksi. Pd:llä matala kakkosheitto. Jokerilla lähestyminen 5m korista ja putti sisään. PAR
12# Pd, Pd, Jokeri, 5m putti. BIRDIE
13# Jokerilla seifti, jatkoheitto jokerilla vähän epäpuhtaasti ja ei feidannut tarpeeksi. 6m putti ketjuista
pihalle. PAR
14# Banshee fore griplockilla mysteeriväliin vasemmalle. Lähestyminen alle. PAR
15# Trespass liikaa antsassa oikealle. Haaraputtilähäri alle. PAR
16# Pd hyse vähän matalana ja jäi johonkin oksiin 30m korista. Surkea lähestymis yritys, kolmas alle. BOGEY
17# Trespass suorana outin yli, näytti menevän helpohkosti yli mutta viime hetkellä joku tuulenpuuska nosti kiekon
pystyyn ja taivaalle, feidi takasinpäin ja out. Toinen avaus jokerilla seifti vähän tiistä eteenpäin, siitä Pd
outin yli. Huono lähestyminen 20m vajaaksi. Hyppyputti metrin oikealta ohi. Paluuputti sisään. TUPLABOGEY
Hetken aikaa näytti että voisi tulla ihan ok kierros mutta muutama täysin päin helvettiä pelattu väylä rankaisi
liikaa. Lopputulos ei ihan totaalista aasinpaskaa, monta väylää tuli pelattua oikeinkin hyvin, mutta päälimmäisenä
mielessä kahden viimeisen väylän bogey ja tuplabogey. Myös ysiväylän tupla tosi surkeaa peliä. Kierroksen
lopputulos 61(+1). Tavoitteena oli par tai alle kaikki kierrokset, joten se nyt kaatui jo tähän. Uusi tavoite
pelata koko kisan lopputulos alle ihannetuloksen.
2. Kierros
2# Pd forella 10m lyhyeksi, putti ohi, 4m paluuputti yläpeltiin. BOGEY
3# Jokeri milliin. BIRDIE
4# Roadrunner vasenta väylää hyseflippinä 5m korista oikealle, putti sisään. BIRDIE
5# Banshee fore ensimmäisiin puihin ja kimmoke oikealle pusikoiden taakse. Surkea upsilähäri x2 jonka jälkeen risuaidan yli nosto korin alle. TUPLABOGEY
6# Pd 10m lyhyt. Putti pari metriä pitkäksi. PAR
7# Pd2 10m lyhyeksi. Putti ohi. PAR
8# Trespass liian matalana maahan ennen bunkkeria, jokerilla lähestyminen nostolle. PAR
9# Roadrunner rolleri ensimmäistä koivua päin väylän oikeassa reunassa ja siitä pomppu keskelle väylää.
Jokerilla lähestyminen nostolle. PAR
(Tässä vaiheessa kierrosta alaselkää alkoi taas juilimaan melkoisesti ja oikea pakara veti pahiten jumiin, loppukierroksen ajan venyttelysessiot aina kun ei oma heittovuoro)
10# Bansheella fore flättinä vasenta reunaa, skipillä 8m korin oikealle puolelle, putti kuitenkin sisään. BIRDIE
11# Roadrunner rolleri vasemmalle pensaisiin (100m), surkea lie ja fore paikaltaan epäonnistui täydellisesti. Jokerilla lähäri 6m korista vasemmalle. Putti sisään. PAR
12# Pd, Pd, jokeri milliin. BIRDIE
13# Jokeri jäi vähän lyhyeksi seiftaus sweetistä joten pakko jatkaa draiverilla. Pd2 nostolle. BIRDIE
14# Pd:llä fore 15m lyhyeksi puuosuman takia, surkea foreneppi lähestymisyritys ensimmäistä puuta päin, putti alle ja nosto sisään. BOGEY
15# Trespass hyzer reittiä aivan liian tiukkaa linjaa ja melkein vasemmalle outtiin, upsilähäri ninjaoksaan. Puttiyritys liian matala, nosto sisään. BOGEY
16# Pd hysse vähän matalana puihin. Jokerilla lähestyminen 5m korista, putti sisään. PAR
17# Pd2 seifti isolla hysellä vasemmalle, ei sitten ollutkaan niin seifti vaan rollit outtiin. Kakkosavaus samalla taktiikalla ja nyt onnistui, paitsi että jäi puun taakse surkeaan paikkaan. Rystyrolleriyritys ei noussut tarpeeksi pystyyn joten se rollasi taas outtiin. Seuraava heitto vain jonnekin seiftinä sekoantsalla niin ei varmasti mene outtiin. Huono lähestyminen, surkea putti ja 7 korttiin. TRIPLABOGEY
18# Shark milliin. BIRDIE
1# OK avaus trespassilla. Pd2 hyselinjaa, ei kuitenkaan mennyt puiden läpi. Hyppyputti alle. PAR
Hyvää peliä ja surkeaa peliä vuorotellen. 6 Birdietä mutta silti kierroksen tulos 63(+3) eli ihan liikaa tuli sähellettyä. Viimeiselle kierrokselle jäi hieman tekemistä jos alle Parin meinaan pelata kisan, mahdollisuudet missään määrin kelvollisiin sijoituksiin kuitenkin menetetty tässä vaiheessa. Missään määrin mahdotonta ei olisi pelata viimeistä kierrosta reilustikin miinukselle jos vain karsii pois tyhmät bogit, tuplat ja triplat.
-
NBDG Pro-Tour Pori, Kirjurinluoto
Toinen päivä
3.Kierros
1# Trespass anhyzer vähän matalana, ok paikka kuitenkin. Pd tarkoituksena heittää matalana suora mäntyjen välistä korille, heitto kuitenkin molefucker ja noin 30m eteenpäin. Jatko Bansheella samalla suunnitelmalla, osui kuitenkin puuhun n.20m päähän korista. Ei puttilinjaa joten seifti alle. BOGEY
2# Pd fore lähti liian ylös ja liikaa hysessä, noin puoliväliin väylää puihin. Jokerilla pitkä hyppyputti yritys millin ohi korista ja 5m paluuputti sisään. PAR
3# Jokerilla koivua päin väylän oikeassa reunassa, jatko jokerilla askelputtilähärillä nostolle. PAR
4# Roadrunner hyzerflippinä vasenta reunaa, vahingossa kuitenkin valmiiksi antsaan ja kääntyi cut rolliksi. Putti yritys 25-30 metristä vähän ohi. PAR
5# Bansheella fore skipillä mutkasta korin alle. BIRDIE
6# Pd hieman lipsahti ajoissa kädestä ja jäi 25m päähän korista väylän vasempaan reunaan. Jokeri askelputti alle. PAR
7# Pd2 liian matalana hysessä ja jäi huonoon paikkaan korista jonkun verran oikealle kuusien taakse. Antsaputti vähän ohi, 6m paluuputti sisään. PAR
(Tässä vaiheessa alkoi kiinnostus ja usko loppua kesken kun kaikki avaukset ja draivit lähti ihan minne sattuu ja en päässyt oikeastaan edes koittamaan pirkkuja. Päätin että ihan sama miten kierros menee, voi vaikka koittaa putata joka paikasta täysiä, aivan sama vaikka menisi ohi ja pitkälle.)
8# Trespass tarkoituksena heittää s-heitto korille, kuitenkin taas liikaa antsaa ja matala heitto, maahan 20m ennen bunkkeria. Jokerilla 30-40m askelputti nostolle. PAR
9# Roadrunner rystyrollerina, osui kuitenkin ensimmäiseen puuhun tiistä vähän etuvasemmalla ennen kuin kiekko kerkesi edes osumaan maahan... 80-90m lähestyminen Ch sharkilla 12m korista oikealle. Putti sisään. PAR
10# Fore bansheella, nyt liian ylös. Puttipaikalla kuitenkin 15-20m korista oikealla. Putti täysiä, alarautaan. PAR
11# Roadrunner rolleri n.130m keskelle väylää. Jatko Pd:llä pienessä antsassa, taas liian matala. Jokerilla lähestyminen korista 8m vasemmalle. Putti sisään. PAR
12# Pd tarkoituksena heittää lujaa flättinä keskelle väylää, sama heitto mikä aiemmilla kierroksilla onnistui tosi hyvin mutta ei tällä kertaa. Heitin liian läheltä tiin etureunaa joka on hieman painunut alaspäin ja on helvetin liukas. Siitä lensin itse melkein turvalleni, Pd lensi suoraan taivaalle hysessä, oksa kuitenkin pelasti ettei ihan jokeen asti mennyt. Kakkosheitto Pd:llä ahtaaseen väliin, ei osunut väliin vaan sen sijasta lähimpään puuhun ja meni n.10m eteenpäin melkein jokeen taas. Heittopaikka surkea joten foreantsa paikaltaan, tosin ilman antsaa ja reilusti oikealle parkkiin puun taakse. Sieltä forerolleri johonkinpäin väylälle vaan. Surkea lähestyminen 20m lyhyeksi. Vaikka heti korin takana on outti ja vettä, päätin koittaa putata täysiä. Alarautaan ja nosto sisään. Radan helpoimmalle väylälle TUPLABOGEY
13# Jokerilla seifti, jatko Pd:llä pommihyse 8-10m lyhyeksi, putti kuitenkin sisään. BIRDIE
14# Aiemmilla kierroksilla heitin tähän forea huonolla menestyksellä joten nyt rystyllä Mako3 hyvin keskelle väylää, mutta lopuksi osui keskelle väylän keskellä olevaa pihlajaa. Hankalasta paiaksta haaraputti yritys ihan liikaa antsaan ja kuusien alle korin oikealle puolelle. Lähes spagaatilla 6m haaraputti sisään. PAR
15# Trespassilla antsa ilman antsaa ja vasuriin noin 25m päähän korista. Jokerilla askelputti alle. PAR
16# vaihdoin suunnitelman tälle väylälle kun aiemmat kierrokset ei onnistuneet. Nyt Scorpiuksella antsaan keskelle väylää, osui kuitenkin vähän ensimmäisen puun oksiin ja pysähtyi 30m vajaaksi puuta päin. Jokerilla putti/lähäri yritys, osui kuitenkin taas oksaan ja 8m korin vasemmalle puolelle. Jäi siis jännäputti alamäkeen, linjalla vielä yksi oksakin. Putti lujaa, osui oksaan mutta vauhtia oli kuitenkin tarpeeksi että jaksoi koriin asti. PAR
17# Trespass seiftinä täysiä vasemmalle päin nurtsille. Jatkoheitto noin 50m päähän korista. Lähäri jokerilla 10m päähän. Putti sisään. PAR
18# Sharkilla hieman liian paljon antsa kulmaa, osui oksiin väylän oikeassa reunassa ja jäi 15m lyhyeksi. Taas jännäputti, kori kummun päällä ja korin takana ob melko lähellä. Paska kierros joten täysiä vaan, alarautaan... PAR
Finaalikierroksen tulos 61(+1) jossain määrin taisteluvoitto hirveiden draivien jälkeen. Kokonaiskisan tulos 185(+5) oikeuttaa häntäpään sijoituksiin mutta ei sille enää mitään voi, paremmin sitten ensi kerralla.
Viimeinen kierros ylivoimaisesti surkeinta peliä draivien osalta koko vuonna, laitetaan se vaikkapa väsymyksen ja selkävaivojen piikkiin. Puttaaminen alkoi viimeisellä kierroksella tuntua tosi hyvältä ja helpolta kun vain päätin olla murehtimatta mahdollisia paluuputteja. Lähestulkoon kaikki puttiyritykset osui vähintään laitteeseen, mutta alarautaosumiinkin pidemmiltä matkoilta olen melko tyytyväinen, toki ne olisi ollut hienoa laittaa sisään.
Kaiken kaikkiaan kisasta jäi ihan kelpo fiilis, vaikka itse en suoriutunutkaan toivotulla tavalla. Jos tästä kisasta jotain opin, niin sen, että täytyy jatkossakin uskaltaa putata kunnolla niin draivin kulkiessa voi tehdä ihan hyvääkin tulosta.
-
Seuraavat kisat onkin jo ensi viikonloppuna, Vampulan toukokuunkisojen merkeissä. Radasta ei ole minkäänlaista hajua enkä tiedä kerkeänkö treenikierroksella käymään, tai varmasti kerkeisin mutta ei kiinnosta yksikseen lähteä ajelemaan, matkaa on kuitenkin noin 100km. Pikaisella youtube haulla radasta ei löytynyt minkäänlaista videotakaan, joten kisoihin lähtö ilman game-plania lienee ratkaisu. Jos olisi edes kuvat väylistä tiiltä katsottuna niin voisi edes hieman suunnitella, ettei tarvitsisi jokaisen väylän kohdalla järjestää arvontoja, että milläs nyt heitetään ja mihin päin.
-
Tuossa on vanhat väylät, uudet pitää käydä itekkin katsomassa perjantaina.
https://sites.google.com/site/fgvampula/rata/vaylat (https://sites.google.com/site/fgvampula/rata/vaylat)
-Kapa
-
Lyhyt reportaasi frisbeegolffista
Viikkokisat=paskaa (nättiä ku heität ihan päin vittua ja häviät silti vaan 2? heitolla)
Viidentienristeys väylä 18#=paskaa (nättiä ku pystyy heittään neljä euroopan paskinta heittoo ja silti ottaan par korttiin)
Putti=paskaa (nättiä ku et saa mitään sisään jos ei oo nostolla, tosin nostonkin voi missata)
Selkä=paskaa (nättiä ku taipuu nolla mihinkään suuntaan)
Kaikki muu mitä ei yllä mainittu on mitä todennäköisimmin paskaa tai vähän vähemmän paskaa.
Näihin kuviin, näihin tunnelmiin...
-
Luuleks että mä olisin pelannu elämäni peliä, jos sä pelaat päin videoo ja jäät 2 heittoo :D
-
Niin siis kaikki oli paskoja, se oli vähän pointtina tähän edellisen viestin teemaan liittyen :DD
Sillain hienoo ku laittaa markkeria kiekon eteen niin vetää turvalleen ja ei oo pääsemäs ylös : DD
-
Juu, notkee ku näkkileipä. Äijä otti viä varmuuden vuoks venuttelun kannalta ton homman ku puttasit kaikki alikseen tai ketjujen kautta pois, pääsi laittaan sitä markkeria aina niin notkeen näkösesti.
-
Se ny hullua oliski jos pirkkuputit sais sisään, en tie mikä vittu siinä on että kun oon pirkkuputilla jossain metrissä niin ihan varmana menee ohi... Jonku Grandmother quadruple bogey putin laittaa ihan huoletta kilometristä sisään... Malauta
-
Vampulan toukokuunkisat 17.5.2014
Tulipa eilen käytyä Vampulassa vähän kisailemassa. Tosiaan en ollut ikinä ennen käynyt kyseisellä radalla, joten väyliä koitin opiskella vähän etukäteen ratakartan avulla, mutta eihän siitä käytännössä mitään apua ole jos ei näe väyliä livenä. Pelkän ratakartan perusteella on vähän hankala tehdä game-plania.
Ensimmäinen kierros meni vähän niin ja näin, muutaman väylän pelasin ihan hyvin ja jollain väylällä laitoin avauksen alarautaankin. Kuitenkin lähipeli oli taas se kompastuskivi minkä ansiosta otin 4 birdien lisäksi 5 bogey:a ja yhden tuplan. Eka kierros siis tulokseen 73(+3), millä ajattelin olevani noin puolessa välissä tuloksissa, radalla oli kuitenkin niin paljon helppoja pakkopirkkuväyliä ja enemmän tai vähemmän kovakätisille muutama täysin mahdollinen eagleväylä. Ilmeisesti kuitenkaan kovinkaan moni ei ollut suoriutunut radasta mitenkään erityisen hyvin, joten tulokseni oikeutti jaetulle sijalle 22/65.
Toiselle kierrokselle lähdettiin kunnon 5 hengen syysryhmällä kun samalla autolla liikkeellä olleet Jarmo Aulu ja Lassi Salminen sattuivat samaan heittueeseen. (Ei varmaan raskasta seuraa oltu.) Kakkoskiessillä puttaaminen oli ainakin alkuun vielä surkeampaa kuin ensimmäisellä kierroksella, mutta draivi kulki ihan kelvollisesti muutamaa griplockausta lukuunottamatta. Esimerkiksi 226m pitkällä P5 väylällä olin kahden heiton jälkeen 4metrin päässä korista, otin kuitenkin vitosen (5) korttiin. Laitettiin koko kierros Jarmon kanssa kilpaa jotain 5metrin putteja ohi.
Sain kuitenkin muutamalla väylällä pirkkupaikan nostolle korin alle niin siitä on kuitenkin jo melko hankala missata, kaikenkaikkiaan toisella kierroksella pelasin 5 birdietä, 5 bogey:a ja 11 paaria, joten tulokseksi 70(E).
Jostain kumman syystä tällä tuloksella 143(+3) päätyi kisassa jaetulle sijalle 8.
-
Kesä on muuten ihan hienoa aikaa, mutta kun lämpöä on yli 20 astetta niin mikään kiekko ei sovi käteen ja kaikki heitot lähtee ihan minne sattuu. Torstaina oli viidentienristeyksen viikkokisat, heitin huonoimman tuloksen puoleentoista kuukauteen... Tänään firmagolffia niin ei tarvinnut itse juurikaan heitellä, menkööt välipäivänä.
-
Noniin, pienen tauon jälkeen täällä taas. Ensimmäiset ratingit tuli, tosin siihen mahtui vasta ensimmäiset kisat eli Easter Open. 939 kuitenkin ihan kelpo luku, vaikka eipä tuolla taida suurta merkitystä olla ennen kuin on useampia kisoja alla. Menneen viikon aikana tuli pelailtua muutamat viikkokisat siellä täällä, jälleen kerran huonolla menestyksellä.
Perjantaina suunnaksi otettiin Jyväskylä, Laajavuori. Iltahämärällä kierretystä kierroksesta ei oikein muita havaintoja kuin se, että eihän tuolla radalla tee draivereilla periaatteessa yhtään mitään, muuta kuin parilla väylällä. Eli midaria/putteria avaukseen reilusti yli puolilla väylistä, sinänsä vähän huono homma kun juurikin midarin/putterin heittäminen on ollut ongelmakohtana pelissä viimeaikoina.
Noh, lauantai aamuna lähtö väylältä 15#, eli kierros alkoi patikoinnilla laajavuoren rinteitä ylös; Tiille kun viimein pääsin, olin ihan valmis lopettamaan ne kisat siihen. Ei ihmisen kunto kestä tuommosta. Kierros lähti käyntiin täysin epäonnistuneella avauksella kun MD2 päättikin flipata syvälle metsään, sieltä jollain ihmeellä onnistuin kuitenkin laittamaan lähestymisen korin alle ja siitä nosto sisään. Seuraavat kolme väylää pelasinkin sitten yhteistulokseen +6 (ja uudehko Mako3 jäi johonkin sinne 16# väylän oikealla puolella olevaan metsään, ei juurikaan kiinnostanut etsiskellä vaan totesin heti kun se sinne meni, että antaa olla) joten ne kisat vähän niinkuin kaatui jo siihen. Pelasin ensimmäiselle kierrokselle 2 triplaa, 1 tuplan ja 2 bogia sekä pari pirkkua. Ekan kierroksen jälkeen tulos 66 (+6) joka oli kuitenkin ihan ok suoritus kierroksen alkuun nähden, jos ei muuten niin mentaaliharjoitteena. Mahdollisuudet kohtuullisiin sijoituksiin sekä motivaatio kuitenkin jäivät sinne muutamaan ensimmäisen väylän rinteisiin.
Toiselle kierrokselle lähtö jaetulta sijalta 40. ja taas sai tarpoa rinnettä ylös aloitusväylälle, tällä kertaa väylälle 10#. Nyt kierros lähti käyntiin helpolla pirkulla, mutta seuraavalla väylällä se heti kostautui ja bogi korttiin. Väylille 12# ja 14# birdiet, 15#-1# kaikki paariin, 2# birdie, 3# par. 4# väylällä avaus lähti kuitenkin hieman liian vähän antsaan ja tippui jyrkänteeltä alas, dropparille siis. Drop zonelta lähestyminen 8metriin, josta putti ohi ja 8m pitkäksi korin taakse rinteeseen, sieltä kuitenkin putti jotenkin sisään, tupla korttiin. Väylältä 5# birdie, sekä väyliltä 6 ja 8 vielä bogit. Toinen kierros lopputulokseen 60 (E). Hyvää vauhtia oli tulossa kelpo kierros mutta nyt se sitten kaatui muutamiin viimeisiin väyliin. Par tulokseen tuolla radalla ei todellakaan voi olla tyytyväinen, kuitenkin ainakin puolet väylistä on niitä ns. pakkopirkkuja.
Lopputulos 126 (+6) oikeutti lopputuloksissa sijalle 24. Jätetään jossittelu tällä kertaa väliin. Sen tuolla kuitenkin huomasi, että alamäkiväyliin on todella vaikea arvioida tarvittavaa heittovoimaa ja kiekkoa kun kokemusta suurissa korkeuseroissa heittämisestä ei ole juuri lainkaan. Yllättäen toisella kierroksella pelin vahvin osa-alue oli putti.
Ensi viikonloppuna Powergrip tour kankaanpäässä, viidentienristeyksessä ja sinne täytyykin tavoitteet asettaa vähän korkeammalle.
-
Jännä homma että ylös joutu käveleen. Pieni etu muille.
-
Parin päivän päästä taas mennään, onneksi tällä kertaa ei tarvitse kovinkaan pitkälle lähteä kisailemaan. Powergrip Tourin Kankaanpään osakilpailu siis luvassa.
Perjantaina olisi tarkoitus mennä parigolffaamaan, jos kaveri kerkiää kaikilta kiireiltänsä ajoissa paikalle. Tavoitteena tietysti voitto. Pelisuunnitelma on pysynyt melkolailla samana kuin Easter Openissa, tosin olen pyrkinyt korvaamaan Trespassin vanhalla Bossilla ja joitain muita muutoksia on bägiin tullut. Ei mitään suuria muuttujia kuitenkaan, lähinnä hienosäätöä. Viime aikoina putti on toiminut huomattavasti paremmin kuin aiemmin ja se on tuntunut todella rennolta, välillä jopa ihan hyvältäkin.
Tulostavoitetta en taida tällä kertaa asettaa, mutta sijoitusten puolesta tarkoitus olisi olla jossain siellä melko lähellä listan yläpäätä. Sen verran viime aikojen pelistäni 5tr:ssä, että huonompaa kuin +5 kierrosta en ole heittänyt tietääkseni koko vuonna, jos kauden muutamaa ensimmäistä höntsäkierrosta ei lasketa. Kovin paljoa hajontaa tuloksissa ei ole ollut kun eilen heittämäni -1 on vielä toistaiseksi kauden paras tulokseni. (Tosin jos lähdetään jossittelemaan, niin tuohon -1 kierrokseenkin mahtui vielä 7-8 ylärauta/alarauta osumaa, sekä ainakin neljä todella surkeaa avausta (first tree).
Nyt voisi pari päivää pitää taukoa frisbeegolffista, perjantaina sitten katsomaan minkälainen taso parigolffeissa on, ja ennenkaikkea minkälainen taso omassa pelissä on.
-
Powergrip-Tour, Kankaanpään Viidentienristeys
Noniin, ajattelin tällä kertaa purkaa kotikisat kierros kierrokselta, väylä väylältä. Lähtökohdat kisaan oli ihan mukavan tuntuiset, kävin vielä torstaina heittämässä viikkokisoissa huonot heitot alta pois ja sieltä tulokseksi taisi tulla 68(+6) ja heittäminen oli aivan hirveää. Perjantaina oli tarkoitus mennä hakemaan taskurahoja parikisoista, noh, kisailemassa käytiin, tosin vähän heikommalla menestyksellä kuin alun perin oli tarkoituksena. Kierroksen lopputulokseksi päätä huimaava 54(-8), jolla pääsi jollekkin jämäsijoille.
Parikisakierroksen kohokohtia:
[1] 10 pelatun väylän jälkeen tuloksessa -2, huikeata!
[2] 14# väylällä laitoin vahingossa ~100 metrisen helpon eagleputin pönttöön
[3] Väyliltä 14-17 yhteistulos -5
Sitten itse viralliseen kisaraporttiin. Ensimmäisellä kierroksella lähtö väylältä 17#.
17# S-Pd suoraa väylää pitkin tarkoituksella sweetspotin ohi. Vähän jäi puun taakse mutta paikaltaan Banshee fore 7metriin ja eka putti sisään, Jes!. BIRDIE
18# S-Pd käytännössä sama avaus kuin 17#-väylälle, nyt otti hipsun sweetspotin kohdalla puusta mutta jäi ihan hyville paikoille. Kakkosheitto Trespassilla huikea draivi noin 30metrin päähän korista. Taas vähän hankala paikka, joten päätin koittaa upsi/liukuseko lähäriä, joka luonnollisesti osui oksaan noin 3 metrin päässä liestä. Uusi yritys paremmasta paikasta nostolle. PAR
1# Valkyrie hieman liian korkealle, joten ei jaksanut kääntää ja avaus päätyi 30 metriä korista vasemmalle. Sieltä jokeri neppi 5metriin ja putti sisään. PAR
2# S-Pd otti pikku hipsun keskellä väylää olevasta ensimmäisestä puusta ja kuoli siihen. Forella jatko johonkin väylän oikeaan reunaan ja sieltä jokerilla lähäri hieman liikaa antsassa, jäi n.10m putti joka ohi. Paluuputti sisään. BOGEY
3# Vanhahkolla Star Bossilla inan hyssessä keskelle väylää, flippasi kuitenkin hieman liikaa yli ja päätyi kympin putille korista 10m takaoikealle. Putti alikseen ja nosto sisään. PAR
4# Radan helpoin väylä Scorpiuksella 5m vajaaksi, putti sisään. BIRDIE
5# Eaglella keskelle väylää ja flippaamalla mukille, tämä oli tarkoituksena. Tiin etureuna vieläkin aivan V**un liukas, jalat alta ja heitto hevovvittttuuun ylöspäin. Kaksi surkeaa lähäriyritystä, neljännellä heitolla nostolle. TUPLABOGEY
6# Bossilla hyseflippi cutrolliksi ekalle tolpalle (~60m). Bossilla uutta matoa koukkuun ja lähestymistä jäi 30m. Askelputti nostolle ja siitä sisään. PAR
7# Bansheella kovaa matalana pienessä antsassa, otti hipsun jostain puusta ja päätyi 15m korista vasemmalle. Surkea puttiyritys yli ja 7m pitkäksi. Paluuputti kuitenkin sisään. PAR
8# Onnistunut avaus Bossilla taivas-antsana 30m sweetistä eteenpäin. Bansheella fore viiteen metriin ja putti sisään. BIRDIE
9# Scorpius pienessä hysessä 15m putille. Putti vähän ohi ja paluu sisään. PAR
10# Bossilla hyseflippiä väylää pitkin, jäi kuitenkin 15m vajaaksi pusikon taakse. Lähäri milliin. PAR
11# C-Pd:llä hiljainen heitto antsassa sweettiä kohti, täydellinen. Bansheella upsi nostolle. BIRDIE
12# C-Pd:llä ihan jees avaus 3-4metriin, nosto kuitenkin ohi. PAR
13# Bossilla vaan täysiä koria kohti, flippasi cutrolliksi. Askelputti nostolle. PAR
14# Tresspass antsassa keskelle väylää parikymmentä metriä sweetin ohi. Upsilähäri 10m leveäksi ja putti ohi. PAR
15# Fore Pd:llä vahingossa hyssenä 30m vajaaksi, upsi/liukuseko monarchilla nostolle. Par
16# S-Pd lähti hieman epäpuhtaasti kädestä ja flippasi oikealle hankalaan paikkaan. Bansheella upsi/liukuseko 7 metriin ja putti sisään. PAR
Kierroksen saldona 1 x Bogey, 1 x Tuplabogey ja 4 x Birdie. Tulos siis 61(-1). Viimeiselle väylälle saatiin vielä monsuunisateet niskaan, mutta peliin se ei juurikaan kerinnyt vaikuttamaan. Ensimmäiseen kierrokseen kokonaisuudessaan olin melko tyytyväinen, vähän harmitti turha tupla 5#-väylälle, mutta tekevälle sattuu. Ajattelin että tällä tuloksella pääsee varmasti kakkos tai kolmoskorttiin.
-
Powergrip-Tour, Kankaanpään Viidentienristeys
Toinen kierros
Ensimmäisen kierroksen tuloksella 61(-1) pelasin itselleni paikan kakkoskorttiin, 6.sijalle. Kärjessä juurikin ne hermannit, joita sinne veikkailin. Omaan ryhmään heittokavereiksi tuli Mikko Syrjäläinen (-2), Jussi Huusela (E) ja Riku Anttila (E). Lähtö luonnollisesti väylältä 2#.
2# S-Pd:llä ihan jees avaus, vähän jäi sweetin oikealle puolen. Jatkoheitto paras fore ikinä, 5 metriin Trespassilla. Putti sisään ja taas alkoi kierros pirkulla. BIRDIE
3# Bossi flippasi liikaa liian aikaisin. 30 metrinen lähäri monarchilla liukuseko nostolle. PAR
4# Scorpius 6 metriin. Putti yhteen paikkaan ja nosto sisään. PAR
5# En osaa heittää tästä nyt kun varon liukasta tiitä. Avaus Eaglella johki, lähäri nostolle ja siitä pönttöön. PAR
6# Bossilla täydellisin avaus toisen tolpan viereen, helppo hyselähäri siis. Jokerilla Eurooooooooopan kokoinen griplocki 45astetta oikealle ylös. Toinen yritys upsilla 5m putille ja siitä sisään. PAR
7# Banshee 5m vajaaksi ja putti sisään. BIRDIE
8# Bossilla taivas antsaa, luonnollisesti osui viimeisen kruitun latvaan sweetin kohdalla ja siitä pomppu takaisinpäin. Bansheella upsi kakkosheitto johonkin sinne päin, vähän jäi vajaaksi. Foreneppi milliin. PAR
9# Scorpius nostolle. BIRDIE
10# Boss väylää pitkin, taas 15m vajaaksi. Lähäri nostolle. PAR
11# C-Pd taas täydellisesti sweettiin. Nyt tilaa pommihyse lähärille, joten sellainen, tosin 15m väärään osoitteeseen korista vasemmalle. Putti yritys alikseen ja nosto. PAR
12# C-Pd early release ja suorana puita päin. Lähäri peekakkosella 8m pitkäksi, putti kuitenkin sisään. PAR
13# Bossilla 7m vajaaksi, lie kruittujen takana. Haaraputti aliksen päälle ja rollit 6 metriin. Paluuputti sisään. PAR
14# Täysin sama avaus kuin ekalla kiepillä. Taas upsilähäriä, mutta tällä kertaa lähti epäpuhtaasti ja kiepsahti liian nopeasti ympäri ja lensi millin outin puolelle. Puttiyritys korin alle ja nosto sisään. BOGEY
15# Pd fore taas vahingossa hysessä, tosin nyt jaksoi puttipaikoille asti. 8 metrinen ohi korista ja paluu sisään. PAR
16# S-Pd:llä täydellinen luotisuora nostolle. BIRDIE
17# S-Pd lähti vähän hysessä ja päätyi hieman vasemmalle metsään, kuitenkin sweetspotin tasalle ja ihan hyvälle paikalle. Lähäri puuta päin, seifti alle ja nosto sisään. PAR
18# S-Pd luotisuora pienellä feidillä vasempaan väylään hyvälle paikalle. Jatko bossilla pienessä antsassa parikymmentä metriä tien yli. Lähäriin liikaa hysseä, ja korista 8m vasemmalle. Putti alikseen. PAR
1# Nyt Valkyrie kippasi, vähän liikaakin ja kuoli 30m ennen koria puskien keskelle. Upsilähäri griplockilla 5m eteenpäin, toinen yritys nostolle. BOGEY
Kierroksen saldona 2 x Bogey ja 4 x Birdie. Tulos 60(-2). Ihan jees kierros taas, tosin hiukan jäi harmittamaan kun tuhosin todella hyvän kierroksen maailman huonoimmilla lähäreillä ja puteilla, onneksi draivi oli iskussa. Luulin, että kärkikortti olisi päässyt jo karkuun, mutta ilmeisesti siellä kaikki oli enemmän tai vähemmän sulanut, paitsi kärkeen noussut Helenius. Finaalikierrokselle kärkikortti menikin melkein täysin uusiksi, kun allekirjoittanut ja Syrjäläinen nousi sinne kakkoskortista, ja kolmoskortista nousun teki Toni Mäenpää.
-
Powergrip-Tour, Kankaanpään Viidentienristeys
Kolmas kierros
Kolmannelle kierrokselle lähtö kärkikortista jaetulta 3. sijalta, 5 heittoa kärkeä perässä ja 2 heittoa toiseen sijaan. Takana myös muutaman heiton sisällä melkein kymmenen pelaajaa. Todella tiukkaa kisailua siis luvassa.
1# Avaus Valkyriella 5cm liikaa vasemmalle ja puuhun. Ihan kelpo lähäri forella 7 metriin. Kisan ylivoimaisesti huonoin puttiyritys maahan jo 2m ennen koria. Nosto sisään. BOGEY
2# Pd:llä avaus muuten hyvä, mutta jostain kumman syystä se päätti flipata yli. Onneksi löysi reitin puiden välistä, tosin jäi hankalaan paikkaan. Forella Pd2 yritys pieneen rakoon, ei osunut ja pääsin 10m eteenpäin vieläkin hankalampaan paikkaan. Peukku-upsi Bansheella puuta päin ja lähestymistä jäi vielä ~50m. P2 7metriin ja putti sisään. BOGEY
3# Boss ei flipannut tarpeeksi ajoissa, puuta päin ja pomppu väylälle noin 30m tiistä. Jokerilla lähäri hieman liikaa antsassa 10m korista oikealle. Putti metrin laitteesta yli ja paluuputti sisään. BOGEY
4# Scorpius nostolle. BIRDIE
5# Eagle taas vaan johonkin tuonne. Lähäri betoniin. PAR
6# Boss flippasi vähän liikaa mutta kuitenkin jäi ihan hyvälle paikalle. Flex shot lähäri jäi kuitenkin 20m vajaaksi. Putti nostolle. PAR
7# Banshee ilman antsaa 15m korin vasemmalle puolen, seifti alle. PAR
8# Bossilla antsa taas sweetspotin kohdalla oksaan ja siitä hieman takametsän puolelle. Jatko forella paikaltaan hieman lyhyeksi kruittujen taakse. Puttiyritys nostolle. PAR
9# Scorpius päätti flipata suoraksi ja päätyi korin oikealle puolelle vähän vajaaksi sinne ryteikköön. Upsilla paarin pelastusyritys kympin pitkäksi, putti ohi. BOGEY
10# Nyt täytyy alkaa tekemään jotain ihmeitä, ettei ihan ruokotonta tulosta tule. Bossilla hieman korkeampaa flippaavaa S-heittoa. Katsoin että jäi hieman matalaksi, mutta oli kuin olikin jaksanut korin tasalle asti 8metrin putille. Putti koriin ja ensimmäinen kisapirkku tähän! BIRDIE
11# C-Pd taas täydellinen sweettiin, Bansheella upsi milliin, rollaili kuitenkin 7 metriin. Putti sisään. BIRDIE
12# C-Pd vähän liian korkeana väylää pitkin, jäi 6m vajaaksi rinteeseen. Haaraputti alaraudan kautta 6metriin korin toiselle puolelle. Huono putti ketjuista pihalle ja nosto sisään. Koko kisan ensimmäinen kakkosnelonen. BOGEY
13# Boss 7m vajaaksi, putti alikseen. PAR
14# Trespassilla antsa jäi nyt vähän matalaksi ja jäi sweetspottia ennen olevaan kuoppaan. Forella jatko hieman vajaaksi oikealle puiden keskelle. Sieltä maaaaaailman huonoin lähäri yritys,12m putti alikseen. BOGEY
15# TAAS fore vahingossa hysessä 25m vajaaksi. Liukuseko monarchilla pariin metriin. PAR
16# Avaus liian korkealle ja vahingossa pieneen antsaa, puusta kimmoke vasemmalle keskelle metsää. Bansheella liukuseko 5metriin, putti sisään. PAR
17# S-Pd:llä luotisuora helpolle 50m suoralle putterineppilähärille, jonka heitin hevovvvvittuun hyssessä. Puttiyritys 12metristä ohi ja paluuputti sisään. PAR
18# S-Pd:llä ihan hyvä avaus, vähän käänsi yli mutta sweettiin kuitenkin, Trespassilla foreässä hyvin 20-30m tien yli. Lähäri matalana maahan 10m ennen koria. Putti ohi, paluu sisään. PAR
Kierroksen saldona 6 x Bogey ja 3 x Birdie. Tulos 65(+3). Kierrokselle umpisurkea alku kolmella bogilla, tiedä sitten menikö jännityksen piikkiin. Ajattelin että tällä tuloksella varmasti takaa tulee väkeä ohi, mutta ei sieltä sitten tullutkaan muita kuin Riku Anttila. Syrjäläinen vielä putosi viimeisillä väylillä jossain määrin koomisillakin suoritteilla kärkisijoilta, joten lopputuloksissa yhteistuloksella 186(E) sijoittui 4. sijalle. Paikka Amatöörien SM-kisoihin varmistui tällä suoritteella.
Onnittelut voittajille ja kaikille muille hyvin pelanneille!
-
Hyvät ja selkeet rapsat, joten jakso helposti lukea. Olis tehny mieli seurata äiän kiessejä mutta oli menoja molempina päivinä, niin mun käyntini jäi lauantaina sompailuks.
-
Jaahas, pitkä tauko tänne kirjoittelusta. Juurikaan mitään mainittavaa viimeiseen kahteen kuukauteen ei olekaan frisbeegolfin saralla tapahtunut, pari surkeaa kisaa joista tuloksena DNF (Double Or Nothing) ja sijoitus 14/27 (Rautia Open-MPO). Nyt kuitenkin taas kotikisaa, jo kolmannet tänä vuonna. Kisoihin valmistautumista normi höntsäkiessien muodossa ja talkoillessa. Kisaa edeltävänä torstaina vielä talkoiden jälkeen viimeinen treenikiessi ennen kisaa, tuloksena pahoittunut mieli ja useita frisbeegolfheittoja.
Perjantaina sitten parigolffeihin Mikko Suomijärven kanssa. Hieman heikohkon alun jälkeen lopputulokseksi -11, eli ei mitään huikeaa suorittamista mutta ei ihan toista ääripäätäkään. Tuloksella taisi jäädä kolme heittoa kärjestä.
Sitten itse kisaan, lähtö väylältä 10, josta periaatteessa on ihan hyvä lähteä mutta toisaalta siinä voi heti alkuun käydä isompikin kala koukkuun.
NBDG Pro Tour - Viidentienristeys
Kierros 1
10# Bossilla vasemmalle metsän reunaan matala, siitä foreantsa yritys korille mutta ei sinne päinkään, vaan 15m vasemmalle. Putti yritys useamman metrin laitteen ohi/yli ja paluu sisään. BOGEY
11# C-Pd ennen sweetspottia vasemman reunan koivuun, siitä putterilla neppi sweettiin. Kolmas heitto bansheella piikkihyse nostolle. PAR
12# C-Pd lipsahti vasemmalle, josta kimmoke kuitenkin väylän puolelle. Askelputilla lähäri nostolle. PAR
13# Bossilla vahingossa flättinä pienen antsan sijaan ja korista n.12m vasemmalle. Putti sisään. BIRDIE
14# Bossilla tosi hyvännäköinen antsaliidätys, johonkin puuhun se kuitenkin vielä osui ja otti eräänlaisen kimmokkeen 30-40 metriä väärään suuntaan. Kakkosheitolla samanlaista outin päältä, kuoli kuitenkin oksiin mutta tippui sentään väylän puolelle. 40m jokerihyse korille ja nosto sisään. PAR
15# Vakaammalla bossilla yllättäen epäonnistunut fore hyssenä 15m lyhyeksi. Putti ylikseen ja nostoa pönttöön. PAR
16# S-Pd lipsui vasuriin puuhun ja kimmoke oikealle metsään, josta seifti putterilla väylään. Kolmas heitto jälleen first tree, neljännellä päästiin jo piikkihysellä greenillä 7 metriin. Putti sisään. TUPLABOGEY
17# S-Pd jälleen vasemmalle, nyt meni metsän läpi melkoisella tuurilla, bansheella 80metristä foreässää joka osui yllättäen puuhun. Putterilla neppiä alle ja nosto pois. PAR
18# S-Pd hieman liikaa antsassa ja osui vähän ennen sweettiä puuhun, onneksi tippui kuitenkin väylälle. Jatkoheittoa Bossilla vaan lujaa, ei jaksanut matalana kuin tielle asti. Kolmannella heitolla kerrankin onnistunut lähestyminen tälle väylälle ja puttia sisään. BIRDIE
1# Bossilla antsaa taas jostain mysteerivälistä, hieman tehoton ja pysähtyi viimeisiin kruittuihin ennen koria. 15m puttiyritys surkea ja paluu sisään. PAR
2# Bossilla isoa avausta, väylällä kuitenkin vastatuuli ja kippasi oikealle metsään. Sieltä forea väylään ja kolmatta heittoa Jokerilla korille, skippasi kuitenkin ikävään paikkaan korin vasemmalle puolelle kuusen juureen, josta haaraputti ylikseen ja taas nostoa. BOGEY
3# Bossilla hyssereittiä ainoaan puuhun väylän puolessa välissä. Forella banshee viiteen metriin ja putti sisään. PAR
4# Scorpiuksella liian tiukkaa hyseä ja korista 15m vasemmalle, josta putti ylikseen ja nosto. PAR
5# Eaglella vähän liian korkeaa avausta niin ei jaksanut pitää antsaa loppuun asti vaan feidaili vasemmalle pusikon taakse. Sieltä löytyi kuitenkin pieni rako mistä sai ujutettua korin alle ja nosto sisään. PAR
6# Bossilla hysseflippiä joka kuitenkin kippasi vähän liikaakin ja jäi noin 100m paikkeille väylän oikeaan reunaan. Jatkoheittona oli tarkoitus heittää ilmava s-heitto, jonka heitin kuitenkin vahingossa flättinä nostolle, jahas. BIRDIE
7# Banshee 8m korin vasemmalle puolelle, surkea putti mutta onneksi paluuputti sisään. PAR
8# Bossilla hieman liian jyrkässä antsakulmassa ja sisäkurvin viimeisiin puihin joista kimmoke takaviistoon väylälle. Korille matkaa jäi vielä n.100m ja peukku-upsi ainut mahdollinen linja, tosin ikinä en ole heittänyt yli 70 metriä pitkää thumberia niin päätin rykäistä oikeen raivolla, no lensihän se, 5metriä pitkäksi ja 20 leveäksi vasemmalle. Jollain ihmeen kaupalla putti sisään. BIRDIE
9# Scorpiuksella täysiä pientä hyseä, tosin hyse jäi vallan pois ja mentiin flättinä takapyltsiin, sieltä kuitenkin forella piikkihyse 5metriin ja putti sisään. PAR
Lopputulos 62[E] tämän kierroksen draiveilla ja pelillä noin yleisestikin jossain määrin helpotus, oli kyllä niin järkyttävää sontaa. Vähintään joka toinen avaus puuta päin tai muuten vaan ihan väärään suuntaan, varsinaisilla puttietäisyyksillä ei montaa kertaa oltu vaan aina pelasteltiin nostoilla. Ja silloin kun oli mahdollisuus putata niin yläpelti kolisi.
-
Toiselle kierrokselle lähtö taas väylältä 10, sijalta jaettu 27.
NBDG Pro Tour - Viidentienristeys
Kierros 2
10# Bossilla pientä hyseflippiä, pysähtyi kuitenkin keskipusikkoon. Forella neppiä korille ja putti sisään. PAR
11# C-Pd hiukan pitkäksi sweetistä ja feidillä takapusikkoon, sieltä sormirolleri 15 metriin, putti ohi ja nosto sisään. PAR
12# C-Pd vahingossa hiukan antsaan ja puita päin, pomppu väylään. Askelputtia nostolle. PAR
13# Bossilla taas jäi antsa puuttumaan heitosta ja 20m vasemmalle. Putti ohi ja nostoa. PAR
14# Bossilla antsa kerkesi hieman palauttamaan mutta meni ihan hyvälle paikalle lähelle taka-outtia. Bansheella lähäriä, liian vähän antsa kulmaa ja jäi 10-15m putti joka ohi. PAR
15# Bossilla surkea fore hyssenä metsään, sieltä surkea lähäri 8m oikealle korista ja putti ohi. BOGEY
16# S-Pd hyvä avaus 6m korin taakse, putti sisään. BIRDIE
17# S-Pd vähän liikaa antsassa ja viimeiseen puuhun ennen sweettiä, jatkoheitolla antsa cutrolliksi. Putterilla neppi nostolle. PAR
18# S-Pd heti puuta päin ja pomppu raakasti vasuriin (etenin ehkäpä 25 metriä). Kakkosheitto fore sweetspottiin, josta bossilla antsalinjaa ja viimeiseen puuhun ennen tietä. Rocilla lähäri 10 metriä vasemmalle, putti ohi ja nosto. BOGEY
1# Bossilla liian korkea ja liikaa antsaan, puuta päin. Lähäri piikkihysellä 5 metriin ja putti sisään. PAR
2# Bossilla vahingossa melkeinpä pommihyse-tyylinen ratkaisu vaikka suoraa pienellä feidillä koitettiin, jäi sweetistä vajaaksi ja hiukan oikealle. Kakkosheitto pitkä antsa 15m korista vajaaksi. Putti ohi ja nosto sisään. PAR
3# Bossilla hysselinjaa viimeiseen puuhun korin oikealla puolella, 10m putti ohi ja paluuputti sisään. PAR
4# Scorpiuksella taas liian tiukkaa linjaa kaikkiin mahdollisiin oksiin osuen. Putterineppiä korille ja lyhyt putti sisään. PAR
5# Eagle vahingossa antsaan oikealle puita päin, kimmokkeet vasuriin metsään. Sieltä lähäri 7-8m korista vasemmalle ja putti sisään. PAR
6# Bossilla täydellinen toisen tolpan vasemmalle puolelle kovalle maalle, siitä surkea lähäri 15m vajaaksi. Yllättäen putti ohi ja nosto sisään. PAR
7# Bansheella surkea heitto johonkin vasuriin ja sieltä putteria nostolle. PAR
8# Bossilla ihan kelpo avaus, 50m foreneppi vitosen pitkäksi ja kympin oikealle. Putti todella ahtaasta välistä sisään. BIRDIE
9# Scorpiuksella avaus targettikoivua päin, forella lähäri takarinteeseen ja putti sisään. PAR
Kierroksen tulos taas 62[E]. Tosin tällä kierroksella kaikki tuntui vielä surkeammalta kuin ensimmäisellä. Pirkkupaikkoja ei ollut nimeksikään kun draivit ei millään tahtoneet löytää kympin rinkiin asti ja sitä kauempaa putatessa tulos oli aina sama, nosto sisään. Tosi tylsä/vaikea kierros pelillisesti. Kahden kierroksen jälkeen siis tuloksessa 124[E], jolla jäi yhden heiton päähän 50% iltapäivälähtö-cutista, joten "aikainen" herätys vielä viimeiselle kierrokselle.
-
Noniin, vielä viimeinen kierros. Lähtö aamulla 10:10, eli aamun viimeinen ryhmä, sijalta 33.
NBDG Pro Tour - Viidentienristeys
Kierros 3
1# Bossilla antsa otti vähän osumaa vasemman reunan puista mutta jaksoi kuitenkin korin tasalle, 10m vasemmalle kuusen taakse. Siitä roikkoputti sisään. BIRDIE
2# S-Pd lipsahti hieman antsaan, mutta pysyi kuitenkin väylällä hieman sweetin oikealla puolella. Bansheella upsi täysiä edessä olevan metsikön yli ja korille jäi matkaa vielä 40metriä. Siitä jokerilla pieni hysse korin juureen, mutta skipillä 10m vasemmalle. Putti sisään. PAR
3# Bossilla hysselinjaa hieman liian tiukalla linjalla ja sisäkurvin puihin joista kimmoke oikealle. Hankalasta paikasta upsi viiteen metriin ja putti sisään. PAR
4# Scorpiuksella taas liian tiukka hysse ja matkaa jäi 25m korille. Putterilla nostolle. PAR
5# Eaglella paha lipsahdus vasemmalle puita päin ja kimmokkeella vielä pidemmälle samaan suuntaan. Ei mitään linjaa mihinkään päin, joten upsia täysiä ja toivotaan parasta, no ekaan puuhunhan se osui. Kolmannelle heitolle löytyi jo metrin leveä aukko josta sai hysen pelattua greenille n.8m korin vasemmalle puolelle, josta putti sisään. BOGEY
6# Bossilla ihan hyvä avaus toisen tolpan tasalle pari metriä vasurin metsään, sieltä peedeellä hysse vaan johonki korille päin. Matkaa jäi kuitenkin vielä 25m joten roikkoputti alle ja nosto sisään. PAR
7# Bansheella lipsahdus vasuriin ja puista kimmoke oikealle. Hyppyputti lähestyminen 8 metriä pitkäksi ja putti sisään. PAR
8# Hyvä avaus väylälle 30m sweetin ohi, stonella forelähäri nostolle. BIRDIE
9# Scorpiuksella hysse hieman liian matalana ja osuma puihin. 25m putti yritys millin ohi ja paluuputti sisään. PAR
10# Bossilla ihan hyvän näköinen avaus, otti kuitenkin jostain oikealta vielä kimmokkeen vasuriin. Huono hyppyputtilähäri jäi vielä 8m vajaaksi, mutta putti jälleen sisään. PAR
11# C-Pd hieman liikaa antsassa ja oikealle pyltsiin. Hankalasta paikasta upsi väylään 25m vajaaksi. Puttilähäri nostolle. PAR
12# C-Pd hieman liian tiukalla linjalla, mutta meni kuitenkin suorana sisäkurvin reunimmaisen puun vasemmalta puolelta läpi 5metrin putille, joka meni sisään. BIRDIE
13# Bossilla korkea s-heitto 7m pitkäksi monttuun. Haaraputti sisään. BIRDIE
14# Bossilla antsa ei jaksanut ihan loppuun asti mutta taas ihan hyvälle paikalle taka-outin lähelle. Bansheella rystylähäri 10m vasemmalle korista ja putti sisään. BIRDIE
15# Boss forella lipsahti suoraan oikealle metsään, sieltä kuitenkin rako jokerihysse lähärille ja kuuden metrin putti sisään. PAR
16# S-Pd avaus keskipyltsiä päin ja kimmoke oikealle. Huono forelähäri puuta päin ja 15m jäi vielä matkaa. Putti kuitenkin sisään. PAR
17# S-Pd:llä epäonnistunut avaus liukastumisen takia ja avaus ylöspäin ja vasemmalle. Sieltä bansheella rystylähäriä puuta päin ja matkaa jäi vielä 30m. Askelputti lähestymisestä jäi kaivattu antsa kotiin, joten suorana puuta päin. 10m putti laitteesta ohi. BOGEY
18# S-Pd ninjaoksaan väylän vasemmassa reunassa, mutta tippui kuitenkin onneksi väylälle. Jatkoheittoa bossilla vaan täysiä niin pitkälle kuin pääsee, flippasi kuitenkin liikaa ja pysähtyi jo 40m ennen tietä kuopan pohjalle. Paikaltaan vakaammalla bossilla fore lensi yllättäen melkein korille asti. Hankalasta paikasta 20 metrinen roikkoputti nostolle. PAR
Kierroksen lopputulos 59[-3], johon olin melko tyytyväinen. On se hieno tunne kun putit menee sisään melkein mistä vaan, ei välttämättä tarvitse edes aina olla nostolla. Koko kisan tulos siis 183[-3], joka on ihan kelpo suoritus, tosin ei sillä näissä karkeloissa mitään ihmeitä tehdä, mutta lopputulos kuitenkin miinuksella, sekä sijoitus puolivälin paremmalla puolella (25/62).
Koko viikonlopun ajan draivipelissä oli huomattavasti normaalia enemmän ongelmia ja toisella kierroksella en osannut putata lainkaan. 2 ensimmäistä kierrosta oli pitkälti par tulosten pelastelua. Kaikenkaikkiaan silti ihan mukava viikonloppu, vaikka välillä aika synkässäkin metsässä oltiin.