Frisbeegolf-forum.fi

Frisbeegolf-keskustelu => Frisbeegolf => Topic started by: JanneRäsänen on 14.08.15 - klo:16:31

Title: Eettisiä valintoja
Post by: JanneRäsänen on 14.08.15 - klo:16:31
Kumpi on pahempi, nillittää etiketistä, vai antaa edellämenijöiden pitää hauskaa keskenään omalla tavallaan? Far be it from me to rain on somebody else's parade, mutta kyrsihän se tietysti olla jumissa porukan perässä. Varmaan yksi perhe, kun mukana eri rotuja ja ikiä vaahtosammuttimesta 25 vuotiaaksi. Ei selvinnyt ketkä olivat porukan isä ja äiti :-) Heitä oli yhdessä heittueessa vain 17. En valehtele. Eilen Meilahdessa pari vikaa väylää mielenkiinnolla seuraten kolmen metrin draiveja peräkkäin. Monta.

Eli pistäkääs tänne hmm hetkiänne ja valintanne sekä mihin homma johti. Minulla johti nukkumaan pääsyn myöhästymiseen ja väsytykseen.

Mikä on suurin yhdellä väylällä näkemänne ryhmäkoko?
Title: Vs: Eettisiä valintoja
Post by: floppiheitto on 14.08.15 - klo:16:47
Ite asiassa just eilen, 8-10 eläkeläistä heittelivät edellä pitkään. Eihän siinä heidän hauskanpitoaan kehdannut häiritä. Oikaisimme pari rataa ja heitimme ne uudestaan niin, että herrat saavat pitää hauskaa keskeytettä. Mukavia veikkoja olivat. :P
Title: Vs: Eettisiä valintoja
Post by: Jonessive on 15.08.15 - klo:13:38
Oiskoha joku 8 tyyppiä. Pelas pallogolffia. Siis jalkapalloilla fribakoreihin.
Title: Vs: Eettisiä valintoja
Post by: JanneRäsänen on 15.08.15 - klo:16:04
Olen kerran videolla nähnyt pallogolfia, mutten teinnyt sen rantautuneen tännekin. Meikussa oli niin paljon tungosta, ettei onnistunut aiempien väylien tuplaus. Muuten se on hyvä vaihtoehto. Jos ei olisi kiire muualle.
Title: Vs: Eettisiä valintoja
Post by: Flick Maniac on 15.08.15 - klo:18:26
Nurmijärvi golfissa näytti olevan sitäkin. Jos osaisin lyödä palloa yhtään, voisi vetää kaikki kolme. Tai Kemiön saarella (muistaakseni) on sit vielä minigolf siihen ja pitävät neljän lajin kilpailuja. www.quattrogolf.fi tjsp.
Title: Vs: Eettisiä valintoja
Post by: JanneRäsänen on 17.08.15 - klo:09:12
Minifrisbeegolf pääälle ja pentathlon  :)
Title: Vs: Eettisiä valintoja
Post by: Dizzy on 17.08.15 - klo:11:13
Milloin nillittää?

Nillittäminen on tässä väärä sana. Opastan tai ohjaan. Yritys on olla ystävällinen, kun tulee puututtua toisten käyttäytymiseen. Oletan, että toiset eivät vain tiedä ja sitä kautta valistetaan.

Vielä pari vuotta sitten avasin keskustelun paikasta tai ajasta riippumatta, jos tilanne sitä vaati. Itse kun kauan sitten otin kaiken palautteen ilolla vastaan, jotta oppisi käyttäytymään kentällä.

Nykyisin...

Oikeastaan ainoa mihin tulee puututtua paikasta riippumatta on toiminta - joka vaarantaa sivullisten turvallisuuden. Avaukset, kun varo-alueella on sivullisia ulkoilijoita tms. Lähinnä siis tilanteita joissa yksi mahdollinen lopputulema on radan sulkeminen. Poolikoot, ryhmän etenemine, kiekkojen spottaaminen, porukan eteen päästäminen jne. jää nykyään helposti sanomatta..

Talissa mennään vielä edelliseen malliin. Siellä on kuitenkin suuri osa kentästä osaavia - joten nämä uuden koko kansan luontoliikuntalajin harrastajat vähemmistönä kuuntelevat ehkä vähän helpommin. Ainakin on taustatukea jos menee painiksi.

Lopetin muilla radoilla valistustyön tekemisen, koska se alkoi käydä vaaralliseksi - eikä sen vaikutus näkynyt missään.

Heittueen koosta voin sanoa, että on tullut nähtyä sen kokoisia porukoita - että pooli on se oikea sana.

Anssi