Frisbeegolf-forum.fi

Frisbeegolf-keskustelu => Välinekeskustelu => Topic started by: Vesa on 26.08.12 - klo:23:47

Title: Frisbeet kopitteluun
Post by: Vesa on 26.08.12 - klo:23:47
Vähän frisbeegolfin vierestä... Mitkä lätyt on parhaita kopitteluun?
Ihan perus ultimate lätty vai joku muu?
Onko esim. Innovan Condor tai Zephyr tuttuja?
Title: Vs: Frisbeet kopitteluun
Post by: kakkonenonykkönen on 27.08.12 - klo:01:55
ultimate lätty hyvä, pystyy kopitteleen lyhyellä tai pitkällä välillä

yleisesti kaikki kevyet ja pyöreäreunaiset frisbeet ovat hyviä kopitteluun, ainakin lyhyen matkan kopitteluun..
esim DDC-kiekot, fastbackit ja guts-kiekot
näissä vaatimuksena hyvän kierteen hallitseminen, pitempienkin matkojen kopittelu voi silloin onnistua,
eli tarvii hyvää tekniikkaa näiden pitkälle heittäminen hallitusti.
suosittelisin jokaisen frisbeegolfarinkin heittelemään välillä tälläisiä kevyitä kiekkoja.. golf-kiekot antavat aika hyvin anteeksi pienet tekniikkavirheet, eli huonon irroituksen tai kierteen vähyyden jne.

condor on liian teräväreunainen kopitteluun, liitokaan ei ole mikään paras verrattuna ylläoleviin.

zephyrit on liian kovia ja inhottavan tylppäreunaisia kopitteluun, liito-ominaisuudet todella huonot.
ja yleisesti zephyreitä saa vain melko painavina kappaleina.
Title: Vs: Frisbeet kopitteluun
Post by: Flick Maniac on 27.08.12 - klo:09:18
golfkiekoista basic jokeri ja kaikki pehmeet perus aviar tyyppiset (Supersoft Omega, R-pro Maniac jne jne) näitä joutuu kuitenki heittään frisbeegolftyyppisesti (yllätys yllätys) etenki pitemmillä matkoilla
Title: Vs: Frisbeet kopitteluun
Post by: Libbo on 27.08.12 - klo:12:37
Mulla on kopittelu kiekkona hero supersonic koirafrisbee. pystyy heittämään helposti 30-40m
Title: Vs: Frisbeet kopitteluun
Post by: Rockyz on 27.08.12 - klo:13:03
Varsinkin rantakopitteluun Innovan Hydra on ollut aivan huikea kiekko. Sitä voi heitellä myös vedessä kelluvuuden takia. Kiekkona se vielä on suhteellisen helppo napata kiinni pitkissäkin heitoissa ja lentää suhteellisen vakaasti.  8)