This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.
Pages: [1]
1
Frisbeegolf / Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« on: 29.12.13 - klo:13:41 »Jollain kertoa jotain tapaa millä maksullisen radan pääsyä valvotaan?
Samaa mieltä oon kyllä että kaljapoolit on useammin haitaksi kun hitaat/huonot aloittelijapoolit, ainakin jos jälkimmäiset muuten osaa ottaa muut huomioon (eivät heitä kohti, varoittavat tarvittaessa, päästävät nopeammat ohi jne.) Eli ehkä se on enemmän etiketistä kiinni kuin varsinaisesta pelinopeudesta. Tosin joillain radoilla porukkaa on jo niin pipona että mikään määrä sopu sijaa antaa ja nopeampien ohi päästämistä ei enää riitä jotta kierros olisi enää sujuva kenellekään.
Pakkohan sitä on jossain vaiheessa siirtyä sinne vaikeammalle radalle, ei sitä pysty muualla treenaamaan ja sitten tulla pelaamaan Tali paariin. Mut lähinnä jos nyt ei ihan niitä ekoja kertoja pelattaisi niillä radoilla.
Enkä nyt haluu et tästä jää mikään elitistinen klangi, koitan vaan järkeistää asiaa pohtimalla sitä tässä muodossa. Radalla kun tapaan uusia niin voit olla varma et oon viimenen ihminen dumaamaan niitä millään tavalla elleivät käyttäydy tahallisen törkeästi.
En tarkoittanut kritisoida sen enempää tai syyttää yhtään ketään elitistiksi, joten pahoittelut jos se kuullosti siltä. Itseasiassa en ole tavannut ainuttakaan kokeneempaa heittäjää, joka ei olisi ollut avulias ja ystävällinen ja valmis antamaan vinkkejä tällaiselle amatöörille.
Puhuessani elitismistä viittasin enemmänkin siihen, että useissa erityisesti yksilölajeissa on vaarana että ammattimaistuminen johtaa siihen että muutama lajin huipulla olevaan "eliittiin" lukeutuva yksilö alkaa muokkaamaan lajin epävirallista (kirjoittamatonta) säännöstöä itselleen sopivaksi ajattelematta sitä mitä laji tarvitsee. Toisin sanoen ammattimaistuminen (ja sen myöta toivottavasti syntyvä kannattajakulttuuri) on hyvästä, pienten sisäpiirien harjoittama elitismi-ammattilaisuus on pahasta. Tätä Meresmaakin (oman tulkintani mukaan) tarkoitti puhuessaan siitä, että "fanit/harrastajat" ovat lajin kehittymiselle keskiössä.
Samalla tavalla myös itseäni häiritsee radalla lähinnä ainoastan sellaiset porukat, jotka ovat välinpitämättömiä etiketistä ja muiden turvallisuudesta / viihtyvyydestä. Se ei ole elitismiä vaan hyvää käytöstä. Käytöstavat ovat nimittäin nekin ilmaisia - sanonpahan vain.

Radan maksullisuuden valvonnassa taas voisin kuvitella, että vertaisvalvonta saattaisi olla yksi tapa. Aukotonta ei siitäkään saa, mutta esimerkiksi jonkin tunnuksen käyttö kierroksella osoittamaan, että maksu on suoritettu voisi olla hyvä kannustin. "Hissilippu" vaikkapa bägissä näkyvillä. Kun joltakin poolilta sellainen puuttuu voi kohteliaasti käydä kysymässä millä asialla liikutaan. Eikö pallogolfista saatuja kokemuksia voisi hyödyntää tässä ihan hyvin???
2
Frisbeegolf / Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« on: 28.12.13 - klo:23:59 »Joudun olemaan Mikko kanssasi hieman eri mieltä. Olen itse aloittanut lajin vasta tänä kesänä ja lukeudun juurikin niihin "edessä hidasteleviin arpojiin" vaikka jonkinlainen haju lajista onkin jo löytynyt. Omasta puolestani pidän "hidasta pelaamista" omaan taitotasoon nähden liian vaikealla radalla erinomaisen tärkeänä osana kehittymistä - varsinkin aloittelijoille. Omalta osaltani kirkkaimmat ja pisimmät kehitysaskeleet (tällaiselle yli kolmekymppisenä lajia aloittelevalle) ovat tapahtuneet heittämällä pidempään harrastaneiden kanssa esimerkiksi juurikin Talissa. Olen oppinut siellä esimerkiksi "Game Planin" merkityksen, sen miten tärkeää on heittää rauhallinen kakkonen omalla taitotasolla kun draivi on mennyt metsään jne. paremmin kuin missään muualla. Katsoen kokeneempia ja haastamalla itseni omalle taitotasolleni liian vaikealla radalla olen oppinut melkein eniten...
Toki tilanne on täysin eri kun nuo niin sanotut "kaljaporukat" vetelee kiessiä ja on tulppana muille. Nuo mainitut lähempää löytyvät 6-väyläiset höntsyradat voisi olla houkuttelevampia juurikin näille rentoutumiskaljoitteluporukoille.
Lukeudun jo harrastuksen tässä vaiheessa maksullisten ratojen kannattajiin. Toisin sanoen maksaisin mielelläni kausikortista nk. Pro-radalle, kunhan "kaikki pelaa" periaatteen hengessä kaupungit, kunnat ja esim seurat ylläpitäisivät edelleen myös maksuttomia ratoja. On luonnollista, että sellaisten maksuttomien ratojen kunto ei voi myöskään säilyä kovin hyvänä ilman rahoitusta pelkällä talkoohengellä, jolloin harrastajille tarjottaisiin mahdollisuus harrastaa ilmaisilla radoilla, joiden kunto ei aina ole huipussaan tai maksaa siitä, että pääsevät rahaa vastaavan kunnon ja fasiliteetit omaavan radan kimppuun. Kai tätä voisi verrata esim älypuhelinsovelluksiin, joissa ilmaisversiolla asiakas saa vain osan ominaisuuksista, mutta maksullisessa on kaikki herkut. Win-Win sanon minä.
Chukien esittämät ideat siitä, että Pro-rata tarjoaisi jotakin "enemmän" verrattuna ilmaisiin ratoihin on mielestäni myös loistava. Esim klubitalo, hyvä mitoitettu range, puttitreenialue, ja esim teemoitetut väyläalueet (mallia Tali tai vielä voimakkaammin teemoitettuna...). Hyvä hyvä.
Ja sanottuani tämän en malta olla lisäämättä, että Kaatiksella en on ole kaikesta huolimatta käynyt vielä kertaakaan, mutta ensi kesänä menen varmasti!
Muuten tykkäsin Meresmaan kirjoituksesta ja ajatuksista. Lajin ammattimaistuminen ei ole koskaan tehnyt hallaa yhdellekään lajille vaan pikemminkin päinvastoin. Elitismiä ja ammattimaisuutta ei kuitenkaan sovi sekoittaa toisiinsa. Kaikille on mielestäni mahdollistettava harrastaminen oman tason ja oman panostuksen mukaan. Jos haluaa pelata viikonloppuisin perheen kanssa sen on oltava mahdollista. Jos taas haluaa panostaa siihen ensimmäiseen Major voittoon ja (oikeaan isoon) palkintoshekkiin on sekin voitava olla mahdollista.
Puh. Tulipahan paljon tekstiä ensimmäiseksi foorumi viestiksi...
Pages: [1]