Frisbeegolf-forum.fi

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - seppopaju

Pages: [1] 2
1
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 27.06.16 - klo:14:24 »
Onko kellään tietoa onko D6 tulossa jossain vaiheessa myyntiin?

Jenkeissä D6 tulee myyntiin tämän viikon keskiviikkona, ja suomessa n. pari viikkoa sen jälkeen.

2
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 21.06.16 - klo:13:34 »
Lueskelin muita fribafoorumeja ja tota Prodigyn M1:stä on sanottu parissa paikkaa "beadittömäksi rociksi"

Osaako joku varmuudella sanoa pitääkö paikkansa, jonkun aikaa ollut hakusessa rocille korvaaja ilman beadia.

Ajattelin tilata ton 400 Series M1:sen powergripistä huk läbin stampilla jos pitää paikkansa ;D

Tuntuma on lähellä Rocia, mutta sanoisin kyllä vakaammaksi kapistukseksi mitä perus Roc. Star Rancho Roc on varmaan aika lähellä M1, mutta M1 on yleisesti flätimpi mitä Star Rancho Roc. M2 on kiekko mitä lähtisin testaamaan. Ite oon vaihtanut melkein kokonaan siihen, ja on hyvin saman henkinen mitä Roc3 mutta ilman beadia. M1 on myös todella hyvä vaihtoehto, vähän ekstra vakaudella verrattuna Rociin.


3
Radoilla tapahtuu / Vs: Pääkaupunkiseudun radat
« on: 24.05.16 - klo:09:33 »
Talissa, Keravalla ja myöhemmin myös Tampereella nähdään Paul Ulibarri sekä Catrina Allen opettamassa frisbeegolfin saloja heidän omista näkökulmistaan. Aikataulun ja ilmoittautumis kaavakkeen löydät tästä -> http://www.prodigydisc.eu/#!championstour/cf5n

Klinikoille osallistuneiden kesken arvotaan Prodigy T1- frisbeegolfkori, ja kaikilla osallistujilla on mahdollisuus ostaa kiertueen henkinen Special Edition kiekko.

Kaikilla klinikoilla on viellä tilaa :)


4
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 13.04.16 - klo:12:53 »
Ovatko prodigyn putterit vakaampia 750-muovisina verrattuna 400-muovisiin? 400 Pa4 ollut nyt kovassa käytössä ja mietin olisiko 750 juuri sopivasti hieman vakaampi, ettei tarvisi muuta moldia ottaa kaveriksi.

Pa1 on mun mielestä molemmissa muoveissa ihan sama, mutta 750 PA4 on hieman vakaampi mitä sama kiekko 400- muovissa.


5
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 22.03.16 - klo:14:43 »
Tässä videota uudesta A3, ja jonkin verran vertailua A3 ja A1 välillä.



Omien kokemuksien mukaan A3 on huomattavasti nopeampi ja liitävämpi versio A1:stä. A3 ei myöskään ole läheskään niin ylivakaa mitä A1 on. Ulkoreunan muoto on hyvin lähellä Gatoria, mutta ei aivan niin kulmikas tai korkea. Domea A3:ssa on paljon, ja muistuttaa paljon just domekkaita Gatoreita. Tällaisia Gatoreita on usein esim. ch glow muoviset yksilöt. Nopeutta ja liitoa piisaa kyllä yllättävänkin paljon näin vakaaksi pannuksi.

Kämmenpuoleltakin A3 toimii kivasti, aina n. 60 metriin saakka. Tästä pidemmät heitot vaativat äärimmäistä puhtautta kämmeneen, jotta se ei ala väpättämään liikaa. Suosittelen!

6
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 15.02.16 - klo:14:05 »
Onko A1:ssä jonkin sortin beadi? Jos joku viittii laittaa sivusta päin siitä kuvaa niin olisi hieno juttu

Onhan siinä isohko bead, ja uuden valmistuserän kiekoissa aika törkeät valujäljet (flashing). Ihan kuin ei olis riittävän jyrä jo valmiiks :P

Tässä kuva A1 sivuprofiilista. Beadi on about samanlainen mitä Innovan Gatorissa on, ehkä jopa hieman pienempi. Minkään laista fläshingiä en oo löytänyt ite n. 500 A1 mitä oon käynyt läpi. Raunan muoto on hieman kulmikas, ja tuntuu sen takia hieman terävältä ulkoreunalla. Ylimääräistä muovia kiekossa ei kuitenkaan ole. Tämä pyöristyy kivasti luonnolisessa käytössä.

7
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 12.02.16 - klo:13:19 »
Osaisiko joku sanoa, miten kiekon litteys vaikuttaa lentoon F5:ssa ja F7:ssa? Etenkin 400-muovilla.

F7 on todella alivakaa flättinä, mutta kuvukkaana vakautta on vähän enemmän, muttei silti ole missään nimessä ylivakaa. F5 sama juttu, että kuvukkaana vakautta on hieman enemmän, ja uudemmat F5 on just näitä hieman kuvukkaampia. Ihan flättejä F5 en ole itse asiassa nähnykkään kun muutamia, mutta hieman uusia matalempia kuitenkin on esim. alkuperäiset ja kevyemmät F5 (165-169g).

8
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 11.02.16 - klo:13:47 »
Stone firelle korvaajaa...  Kaikki midarit vaihtunut vuoden sisään prodigyyn, ja 400 muovi miellyttää kovasti. Onko toi H1 vai X1 lähimpänä? Tosin X1:stä ei taida olla kun 750 muovilla.

Joo 750 H1 on melkein prikulleen niinku Stone Fire. Kyllä 750 H2 on myös lähes yhtä jyrä, mutta niissä on useimmiten pieni dome.

9
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 08.02.16 - klo:13:09 »
Onkos porukka ehtinyt heitellä jo 400G H4:sta? Miten on lentänyt?

Tapani Aulu oli testannut ja kuvaili sitä melko alivakaaksi, mutta äärimmäisen hyvän tuntuiseksi käteen. Oma arvio sitä on se että feidiä on vähemmän kun 750 muovisessa versiossa, ja tuntuu omastakin mielestäni paremmalta kädessä. Kupuakin on hitusen enemmän verrattuna 750 versioon. Myötikseen kätevä menopeli, ja vastiksessakin toimii kevyemmillä tehoilla.

10
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 01.02.16 - klo:11:39 »
Mulla on ollut ylivakaina draivereina käytössä 175 g star FL ja s-line PD. Mun heitoilla (maksimipituus noin 100m) noilla ei oo hirveesti muuta eroa kuin se, että FL:ssä on vähän vähemmän liitoa ja promille enemmän vakautta. Mikä prodigyn 400/400g-muovinen kiekko olisi paras korvike noille? Mieluusti hieman liidokas, mutta sellainen, että uskaltaa 80-90m heittää kovaankin vastatuuleen ilman kippaamista.

H3 on mielestäni hieman FL nopeampi, eli aika lailla PD nopeus, ja vakaudeltaan lähellä first run c- line PD:tä. Hieman kuvukkaammat H3 on tosi ylivakaita, ja flätimmät vähän maltillismpia, mutta flätimmätkin pitää kyllä kovaankin tuuleen. Käytin Kaatiksen Pro Tourilla viimevuonna 159 grammaista 400g H3, ja tossakin painoluokassa vakautta on ihan kivasti. Tuulta ei kestä samalla tavalla kun painavat mutta tyynessä ihan mahtava kiekko!

Muistaakseni H3 oli nimenomaan varma myös tuulissa ja kevyemmän painoisena.
(Mainospuheet, ei omakohtaista kokemusta, 400g light tosin ostoslistalla)

Tietääkö joku muuten miten suuri osa Pa1:stä painaa 172g, sillä huomasin juuri että 5/6 omistani painaa tuon 172, vaikken ole tietoisesti samanpainoisia ostanut? Ja niitä on siis kolmella eri muovilla ja eri vuosina ostettu/vaihdettu.

Iso osa puttereista on 170- 172, mutta on niitä täysipainoisinakin. Sellanen Pro tip kaikille lukioille, että Prodigyn puttereissa ja D- sarjan draivereissa maximipaino on 174, koska halkaisija on hitusen pienempi mitä monen muun valmistajan vastaavat kiekot. Fairway ja Hybrid drivereissa taas maximipaino on 176, koska nämä taas on halkaisijaltaan millin isompia kun muiden valmistajien fairwayt. Esim. Latituden tekemät Fairways on myös näitä ''isompia''.

11
Fribakisat / Vs: Liedon viikkikset
« on: 25.01.16 - klo:08:49 »
Kiitos! Oon kuullu paljon kehuja, ja tykkään itekin käydä siellä pelaamassa. Oma enkka -12 :)

Lauantaina oli taas kisat, ja tässä tulokset hieman myöhässä. BTW, käykää tykkäämässä Facebookissa sivusta ''Liedon Frisbeegolfrata By Prodigy Disc''. Sieltä tulee ilmoituksia radan tapahtumista ja muutoksista.


12
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 25.01.16 - klo:08:44 »
Tietääkö joku, saako Pa2:sta 350G-muovilla Suomesta mistään?
Onko porukka tykännyt A1? Ite oon vasta hiljattain alkanut heittämään enemmän ja on tullut jo nyt tosi tärkeeksi kiekoksi omassa bägissä. Huomasin myös että jos löydätte kevyempiä yksilöitä, esim 170-172, niin näyttäisivät olevan vähän flätimpiä. Toisaalta kupu on enemmän kiekon keskiosassa, eikä sitä tunne juuri lainkaan painavemmissakaan versioissa.
Vakiinnuttanut paikan bägissä ja kovalla käytöllä. Loistava ylivakaan midarin/putterin rooliin.

Kääntääkö M3 yli noin 90m heitossa? 180 grammainen 750 M4 on hieman liian alivakaa, kääntää liiaksi yli eikä palauta. Tarvitsisin midarin, joka kääntää hieman yli, mutta jaksaa vielä tehdä pienen loppufeidin. Kaupassa olen M3 hiplannut ja ainakin käteen sopii erinomaisesti, kuten kaikki Prodigyn midarit.

M3 menee tosi suoraan 90 metrin heitossa, pienellä feidillä. Riippuu tietysti sun heittotavasta, ja M3 minkä aiot hommata. Jos ostat perus flätin M3 400 tai 750 muovissa, niin menee tosi suoraan. Jos taas ostat vähän domekkaamman ni niissä on aina vähän kovempi feidi.

Itellä M3 on ihan ykkös midari ja saan sillä tehtyä kaiken. Ite käytän flättiä 400 joka on ihan suora, ja nyt oon tykästynyt 350G M3 jotka on nopeemmin sitten alivakaita.


13
Fribakisat / Liedon viikkikset
« on: 08.01.16 - klo:15:36 »
Koitetaan pitää kerran viikossa viikkikset Liedossa, ja nyt lauantaina 9.1 olis ekat skabat.

Rata on siis keskuskoulun uusi 18 väyläinen rata.

Osallistuminen on ilmainen, ja kaikki on tervetulleita.

Sarjat: Avoin, Naiset ja Junnut U-19

Ilmoittautuminen Lietohallin aulassa klo 11:00-11:30

Pelaajakokous klo 11:35 ykkösen tiillä.

18 väylän kierros alkaa klo 11:45

Sarjojen parhaimmat palkitaan!

14
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 08.01.16 - klo:15:31 »
Tietääkö joku, saako Pa2:sta 350G-muovilla Suomesta mistään?

Ei ole saatavilla mistään tällä hetkellä. 350g PA2 on kuitenkin tulossa suomeen toivottavasti vielä tämän kevään aikana, mahdollisesti lähempänä kesää.

Onko porukka tykännyt A1? Ite oon vasta hiljattain alkanut heittämään enemmän ja on tullut jo nyt tosi tärkeeksi kiekoksi omassa bägissä. Huomasin myös että jos löydätte kevyempiä yksilöitä, esim 170-172, niin näyttäisivät olevan vähän flätimpiä. Toisaalta kupu on enemmän kiekon keskiosassa, eikä sitä tunne juuri lainkaan painavemmissakaan versioissa.

15
Välinekeskustelu / Vs: Prodigy
« on: 14.12.15 - klo:09:31 »
Kiitos vastauksista. 400-muovin Pa3 ja Pa4 tuntuvat mukavilta. Mulla on molemmista täysin tasakupuiset kappaleet. Hankin molempia yhdet lisää. Olen nähnyt noista selvästi korkeita kuvukkaita sekä sisäänpäin kääntyneitä kansia. Osaisiko joku sanoa, kummat ovat alivakaampia, litteät/sisäänpäin kääntyneet vai korkeat yksilöt?

Itse olen nähnyt joitakin kuvukkaampia yksilöitä 750 PA4 kiekossa, mutta muissa Prodigyn puttereissa tällasta en ole nähnyt. Joka tapauksessa siis uskon että mitä pulleampi kiekko on, esim. korkea 400 PA3 tai PA4, niin ne on varmaan hieman ylivakaampia kun matalemmat.

Onko kellään vielä kokemusta A1 kiekosta? Jos yhtään samantuntuinen rimmi kuin M-sarjalaisissa, voi olla loistava vakaa lähestymiskiekko.

A1 rimmi on midari tyyppinen, mutta halkasia on sama kun puttereissa. <- Tästä linkistä näet miten A1 lentää.

Pages: [1] 2