Nonniite. Keinarilla AM tour tuli pelailtua. Onnistu just siihen arvioon mut kun olis jättänyt tyhmyydet pois niin olisi enempi suu messingillä. Noita aivopieruja lukuunottamatta ei oikeestaan voi olla pettynyt ollenkaan. Ymmellä oli hyvä kaava tähän purkuun niin pölläisenpä sen heti käyttöön.
#1 6,5,5
Ekalla kiessillä tässä kohtaa taisi iskeä väsymys, sillä tapahtui asia mitä en tajunnut varoa. Toki pelasin väylää vasta tokaa kertaa eläissäni niin se voi selittää osaltaan. Idioottivarma jyräfore jäi siis matalaksi eikä tullut väylään sisälle enää ollenkaan. Kolmosheittoa siis siitä 10m tiin edestä, whuupiduu. Siitä pelattuna jos kolmosheitto olisi eka heitto, olisi tulos par, mutta kun ei ole. Tokalla muistaakseni pelikirja onnistui muuten mutta putti ei mennyt. Kolmosella sitten tyhmyys tuli kakkosheitolla, jyräfire väylästä yli oikealle. Siitä ei kuitenkaan aiheutunut kuin se oobee rankka, sillä leivoin jatkoforen silti putille ja säkitin.
#2 5,4,5
Pelikirjassa pysyttiin muuten mutta kolmosheitto oli joka kerta se vaikein. Kaksi kertaa pitkäksi outtiviivalle muttei thank god ulos, ja kerran vajari. Kakkoskiessin putti upposi, muut ei.
#3 5,5,5
Ihmeen vaikea. Ei vaan ollut riittävän laadukkaita heittoja että olisi ollut lähempänä puttaamassa. Paaria taisin putata onnistumatta ekan ja tokan kiessin, ja kolmannella tuli lisäpöölöys siitä että kakkosheiton fore MF DDX ei sit antanut alkuun yhtään ja feidasi sitten oikealle outtiin. Spotteri näytti aluksi vielä vihreetä kun sekosi lipuissa, ei naurattanut. Seivasin siitä kuitenkin vain bogin hyssettämällä vitoseen FD2:lla.
#4 6,4,4
Periaatteessa birkotettavissa mutta avaus jää inasen liian lyhyeksi ja/tai huonoon kohtaan. Par olisi (ja olikin tokalla ja kolmannella) kuitenkin automaatio kun kolmas napataan korille. Ekalla sitten se emätyhmyys. Olin sen verran kaukana että päätin forettaa flow MD3:lla, no sehän lähtee usein ylikovaa ja laaserina, osu melkein koriin mutta paineli takapöheikköön. Sieltä ainut vaihtoehto neppi alle kahteen metriin korin alapuolelle. Otan haaraputtiasennon koska lupasin itselleni että teen sen aina ellen ylety kurkottamaan koriin. Ok. Katse koriin, väsynyt ajatus, sehän on noin lähellä ihan sama, normaalin heilurin sijasta käden liike vaihdetaan pelkkään ojennukseen ja sormet grippaa remmiin. OIKEALTA OHITSE. KAHDESTA METRISTÄ. Tsillälailla!
#5 Pelkkää paaria. Joka kiessillä sama heitto noin 12 metriin, neppi alle ja pois. Mietin et jos olis ei niin jyrä kiekko missä sit kuitenkin myöhempi mutta yhtä leveä feidi, niin voisi olla korilla. Mut ei ole, ja tuskin laitan vain tämän takia. Heitä kovempaa.
#6 2,4,3
Löysä gatoriheitto kaikilla rundeilla. Ekalla uppos hyvä putti jostain seiskasta korin alta, kakkosella ei, ja paluu sitten halusi liruta vasemmalta ulos vielä koska oli niin hyssessä. Kolmosella vaan perus neppi korille ja par.
#7 3,3,3
Tylsä väylä mutta kai tässä ei häviä mitään jos aina ottaa kolmosen. MF DDX sweettiin forella, gatorneppi forella, nosto.
#8 5,4,5
Vähän sama kuin edellä, paitsi että tässä tulee kaksi neppiä ennen koria. Eka ja toka rundi menikin niin, paitsi ekalla putti meni katolle ylämäestä noin 4metristä koska oli viikonlopun eka putti. Jännätti aikalailla, siksi noin. Siihen se jännä sitten katoskin ja pääosin putti oli hyvää vaikka kaukaa se onkin olematon. Kolmosrundilla keräsin early treen, jatko oli hyvä dropparille mutta kolmas mennä liiteli lähes tuella asti alas, eli pakko oli nappaa alle.
#9 3,4,5
Ekalla pelikirja täydellisesti. FD2 ensin rysty sitten fore ja putti pönttöön. Tokalla putti jäi laiskaksi ja oli kauempaakin. Kolmosella sitten yllätyssektori. Sen puuparin oikea kuusi ampui FD2sen vasemmalle ojan päätyyn. Tilapäinen helpotus ja siitä joku maaginen ässäfore olisi periaatteessa voinut uida kupille, mutta keräsin ensin yhden puun ja jatkolla vielä toisen eli bogin oli tyytyminen. Harvoin tällä väylällä.
#10 4,4,3
Tässä meikillä ei riitä käsi eikä tekniikka eikä kiekko korille mutta ihmeen vaikeita oli saada jatkonepitkään riittävän lähelle. Ekalla rundilla jopa se bogiputti oli suht kaukaa mutta upposi. Kolmannella sitten par putti oli jo suht läheltä korin takaa ja meni.
#11 2, 6!, 5
Täysin puskista viikonlopun vaikeimpia väyliä. Ekalla no probs, jyrää sinne, ja perusputilla pirkko. Tokalla kävi toista kertaa saman rundin aikana se että "ei helvetti en mä tiennyt että tän voi tälleen edes mokata" eli liian korkea jyräfore joka ei pysynyt saaressa. Lähärigatori sitten vielä rolli lähes outtiin. Olisin ehkä sulanut täysin, mutta pysähtyi viivalle. Pakko neppasta sinne vaan, ja pitkäksihän se sitten meni vaihteeksi. Noin kuutosessa korin takana, ja kylmä päätös, otan kutosen mielummin kuin mitään isompaa ja neppi alle. Yllätystripla ihan tyhjästä. Kolmosella vaihdoin kiekoksi SPDn ja juhlin jo kun se meinasi osua putkeen. Vasta alas kävellessä valkeni että ainiin se saarihan on v* tiukka sieltä takaakin ja tottakai kallioskipit vei pannun outtiin. #}>^{<$<*^!!! Taas gatorneppi, rollii (joku olisi saattanut oppia edellisestä?) muttei niin kauas, neppi alle ja on se vitonenkin parannus edellisestä saatana.
#12 3,2,3
Yllätyshyvä väylä. Etenkin kakkosrundilla ton karmean triplan jälkeen. Kävin vielä hakeen saariväylälle unohtuneen kiekon pois sieltä outissa, ripeesti takas omalle lielle ja pitkä putti sisään. Tasasi vähän.
#13 Yllätys tässäkin. Avaus jäi hysseen ja metsään. Onneksi oli ikkuna liidättää ulos sieltä. Bogiputille tosin sitten vain lopulta eikä se mennyt. Tuplabogin jos jonnekin ottaa niin tässä se ei ole paha, kun bogi on jo budjetoitu. Kakkosella paremmin, mutta lähäridraivi (huom draivi) meni vähän pitkäksi ja bogi eli perus. Kolmosella sitten se "henkilökohtainen" birkku. Lähäri hyvin MFDDX fore kaukaa skippaa ysin putille ja säkkiin! yesssss
#14 3,4,4
Oudon vaikea. Avaus aina samaan paikkaan rinteeseen vaikka tekis mitä ja millä kiekolla, mutta jostain syystä se lähäri on ni perhanan vaikea saada putille. Ekalla rundilla oli niin hyvä boogie päällä että meni vähän pidempikin putti, mutta toka ja kolmas bogit. Pitäis mennä heittään siitä rinteestä sata harkkalähäriä tai kunnes alkaa sujumaan...
#15 2,2,3
Helpoin väylä. P1x suoraan ja hyvät putit sisään. Kolmannella puuosuma noin puolessavälissä mutta ongelmitta par putille.
#16 4,4,4
Vähän ongelmallista mutta aina tuohon tuntuu par olevan tehtävissä, vielä tältä uudeltakin tiiltä. Eka ja toka heitto pitää mennä jo aivan hanuriin etteikö kolmatta saisi putille.
#17 4,5,4
Muisti jo vähän pätkii mutta taisi olla niin että tokalla kiessillä jatkopaikasta (vähän ennen vanhaa koria joka kiessillä) heitetty antsafore olikin flätti fore ja pajahti puuhun. Kolmosrundilla siitä opittuja lähti loistava ässäfore johonkin kymppiin mutta siinä vaiheessa 52 väylän jälkeen tuntui että otan parin mielummin kuin puttirallin.
#18 3,3,2
Ekalla rundilla löysä SP2 hysselörpähti sinne vasemmalle tukkisillalle. Siinä arvottiin onko silta outtia, ja nopeasti päädyttiin pelaamaan kahdella tavalla. 3/4 tulokseksi. Kiessin jälkeen TDn pakeille ja PDGA rules q&a kännykästä auki ja siellä sanotaan että bridge over ob on aina sisällä "unless the TD has explicitly stated it to be out of bounds". Kolmonen korttii siitä siis. Kakkosrundilla lähtiessä TD mainitsikin sitten että siinä sillat ovat outtia. Kakkosella P1x puuosuma ennen ojaa, mutta neppipar. Vikalla sitten viivasuora puoleentoista metriin ja nostobirkkuuhan on aina kiva lopettaa. (Ctphen se ei ihan riittänyt)
Omaa sellasta ookoo peruspeliähän tuo oli ilman noita idiotismin kukkasia. Sub-ysisatasen kirous että noita tulee, muuten ei tarvisi olla sub-. Rysty oli vähän lyhyttä ja munatonta mutta ei sitä tuolla oikeastaan tarvikaan. Fore oli hyvää, lähäritkin paitsi jos oli pakko tulla vasurin kaarelta ja niin läheltä että foregatori menee helposti pitkäksi. Tuollasia antsa neppejä pitää siis vähän katsoa. Putti oli yllättävän hyvää oikeastaan. Ei ne aina mennyt ympyrästä läheskään mutta aika jees prosentilla.
Ykköskiessille 4 birkkua mikä alkaa olemaan omia maksimeja tuolla, kakkoselle enää kaksi ja kolmas meinasi olla birdiefree ennen vikan väylän täydellistä onnistumista. Joka kiessillä kuitenkin bogeja ja tuplia sen verran että joka kiessi oli +7 mikä huvitti jo sunnuntain kiessin jälkeen. Ratingit 883, 894 (semi yllätys sillä itse en huomannut hirveän hurrikaanin nousseen) ja 885 eli niiden valossa ei voi hirveän harmissaan olla ja sekin todistaa että sillä omalla ok tasolla, ja parannukseen riittäisi jättää ne tyhmältä pois. Tai osata pelata enemmän birkkuja korjatakseen ne ellei pysty pois jättämään.
Bägi tuntui pitävän sisällään nyt kaiken tarvittavan. Rystydistancea uupuu mutta ei se kiekolla tule. S-Linen DDXää vielä testailen mutta voi olla ettei jatka sittenkään. 2nd run sekä FD2 saavat jäädä molemmat. Jokeria en kaipaile. Kolmen viikon päästä koittava maraton oli viimevuonnakin loistava tilaisuus testailla kiekkoja sillä heittoja tulee satapäin ja kisa ei ole vakavaa, joten radoista ja oheispeleistä naatiskelun lisäksi tulee agendalle ainakin SDDx kunnollinen koeajo ja pakko se kai on katsoa noi SCD2setkin loppuun asti kerta jenkkilästä asti tilasin.
Huh mikä epistola... Pistä Reteenalle paremmaksi Tsekin tarinalla
