Viikonloppuna pieni retki seuratoverien kesken: 3 x Nummelanharjua lauantaina + 2 x Vols sunnuntaina + puttikisa yöllä. Jotain 80 väylää, kiekkoa tuli heitettyä useampi kilometri.
Lauantai meni vielä ihan kivasti, mutta sunnuntaina alkoi jo tuntumaan, jalat olivat harjulla kiipeilystä vähän tukossa, samoin kuin selkä ja niska mökin lattialla nukkumisesta. Yhteenvetona: hyvä ja hauska viikonloppu, tuloksellisesti vähän sitä sun tätä. Kierrokset 2 ja 3 Nummelanharjulla menivät 12-väylälle asti hyvin, molelmmilla kerroilla nollilla. Ihmeen helposti sain loppukierroksella 10 ja 11 heittoa ekstraa lopputulokseen, lähinnä väylä 14 oli erityisen hankala.
Fore ei toiminut juuri ollenkaan. Ensimmäisen Nummelanharjukierroksen jälkeen jätin autoon TD:n ja Destroyerin, toisen kierroksen jälkeen XCaliberin ja PD:n ja jälleen kerran huomasin pärjääväni ihan hyvin noilla väylädraivereilla.
Perjantaina sitten Munajahtiin, Kivikkoon. Täytyy vähän verrytellä niskaa ja puttailla kevyesti.
Kivikon pelikirja perusväylille on kutakuinkin tässä:
1. Eagle/Teebird korille
2. Eagle/Teebird + Rhyno + putti
3. Eagle + puttia
4. PD/Teebird, feidi vähän vasempaan, sieltä Rhyno/Roc korille
5. Vähän tuulesta riippuen Eagle/Jackal flippaamaan sinne korin suuntaan
6. Roc kallioparkkiin, Roc korille, birdie
7. PD:llä johonkin kohtaan mäkeä, sieltä Jackal/Eagle ylämäkeen
8. Roc3 ellei ole paha vastatuuli
9. Varmaan Eaglella tämä + midarointia + putteri
10. Teebird ränniin x 2, putti
11. Banshee/Fire, birdie
12. Eaglella väyläavaus, midari + putti
13. Jackal/Eagle vasemmalta kiertäen korille päin.
14. Banshee-fore, birkku/par
15. Banshee-fore, birkku/par
16. Fire-annukkafore puita pujotellen, voi tulla mitä vaan
17. Spider/Yeti rystynä korille päin ellei Banshee-upsia
18. Banshee/Fire -hyzer. Ehkä birdie, ehkä ei.
Teoriassa ollaan hyvin miinuksella, mut en mä halua alkaa bogey-väyliäkään itselleni suunnittelemaan. Lähes joka väylältä (vissiin muut kuin 2. ja 4.) on tullut birdiekin, joten suunnitelmissa par-tasoista menoa. Oon toki ihan tyytyväinen jos kaksi kierrosta menis alle +10 -tuloksella.
Mukaan vissiinkin:
- Yeti Aviar, R-Pro Rhyno
- Roc3, Spider, ehkä G*Roc3 myös jos on tuulisempaa
- S-Jackal, Eagle, Teebird, Banshee, Firebird
- PD
= 11 kpl