23.8.
Kierros Oulaisten ysiväyläisellä.. kumma rata aina, kun siellä käy niin alkaa heti sataa vettä.
Taisi tulla yksi bogi ja pari pirkkua ja tulos oli 26 (-1).
Paria koria oli siirretty muutama metri kauemmas joesta. Tämä ihan hyvä ratkaisu.
24.8.
Tänään "treenikiessi" Meri-Toppilassa..SM-layoutilla siellä tällä hetkellä pelataan.
Tarkoitus oli vähän testailla ja heittää useampia avauksia/väylä, mutta aika paljon oli väkeä niin piti kiertää joutuisasti ja jättää testaamiset.
Tulos tällä kertaa 67 (+6) muutama huono putti jälleen, joista yksi varmaan 3-4m. Höh!
Bogeja väyliltä 2,5,6,8,13,16 ja 17 näistä etukäteen budjetoituja oli nuo 6 ja 16 väylät, joilla ne on itselle melkoisen todennäköisiä.
1. Väylä. Avaus forella Sweetspottiin, lähäri jäi pikkuisen lyhyeksi, mutta putti noin kympistä sisään. Par. (Suluissa todennäköisimmat tulokset. (3,4))
2. Väylältä se 3-4m puttimoka..tämä (pitäisi) olla suhtkot helppokin pelata par tulokseen.. Bogi (4,5)
3. Tässä ei kyllä itse tahdo päästä edes pirkkupaikoille vaan aina jää vähintään se 20-40m lähestyttävää. Par (5,6)
4. Tässä jää yleensä vielä pidempi lähestyminen ja aika tiukkaa päästä par tulokseen. (4,5)
5. Väylä pitäisi pystyä välillä pirkottamaankin ja par pitäisi olla ihan maksimitulos. Tässä huono avaus syvälle ryteikköön..sieltä vähän tuurillakin foreneppi läpi, mutta vähän pitkäksi ja helpohko putti sivusta ulos. (3,2)
6. Melko varma bogi-väylä. Niin tänäänkin! (4,3)
7. Saareke väylä. Niitä harvoja missä mahdollisuus pirkuttaa. Par. (3,2)
8. Väylä avaus ei pieneen vastaiseen feidannut yhtään vaan paineli suoraan siihen normikorin edustalla olevaan puurykelmään ja arvatenkin jäi sinne huonoon paikkaan.
Lähestyminen jäi vähän lyhyeksi kun ei ollut tilaa heittää, jottei lyö kättä puuhun. Putti reilusta kympistä ei onnistunut.. Tämäkin on kohtuuhelppo par, jos vaan pääsee sen OB rajan yli..pirkkupaikoille ei ihan käsi riitä. (3,4)
9. Potentiaalinen pirkku-väylä..tänään par. (3,2)
10. Tässä pienet saumat päästä, jopa pirkkupaikoillekin.
Tänään jäi noin 20m...par (4,5)
11.Par aika todennäköinen tulos..niin kävi tänäänkin. (4,5)
12. Potentiaalinen pirkku-väylä..tänään par. (3,2)
13.Tämä vähän "tuuriväyläkin"..pitäisi kyllä mennä par tulokseen, jos ei ota huonoja puukopsuja. (3,4)
14. Alun kapea kuja tuo haastetta, jos siitä selviää niin par tulos todennäköinen...par (4,5,6)
15. Tässä ihan hyvät mahdollisuudet pirkkuun..tänään par.(3,2)
16. Radan, ehkä haastavin par kolmonen. Taas bogi.(4,3,5)
17. Tämä on ollut yllättävän hankala..vaikkei tässä oikeastaan mitään hankalaa ole, nyt lähäri vähän pitkäksi ja putti keikahti ulos korista. Bogi. (3,4)
18.Päivän ainut pirkku tuli viimeiseltä väylältä..tähän on avaus onnistunut, joka kerta..tässä on kuitenkin vähän isompi riski avata korille, mutta neljä kierrosta ja 2xpar ja 2x pirkku tuloksena. (3,2,4)
Jonninverran tarvis enemmän kättä, niin helpottuisi aika paljonkin rata. Nyt on vähän taistelua useilla väylillä, missä 10-20m lisää avaukseen/ jatkoheittoon helpottaisi todella paljon.
Vähän saisi tieten lisää mittaa, jos alkaisi ihan täysillä rykimään, mutta se taas helposti kostautuu kontrollissa.
Luultavasti pitää kuitenkin mennä kontrollimitoilla ja yrittää panostaa lähipeliin.