Frisbeegolf-forum.fi

Author Topic: Rakkaudesta lajiin  (Read 1447801 times)

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2415 on: 15.05.25 - klo:22:55 »
KaatisOpenia odotellessa tuntuu aika turhalta rakennella pelikirjaa uudelleen ja uudelleen.

KaatisOpenissa pelataan 2x20 väylää sunnuntaina. Sunnuntaissa on se hyvä puoli kun päästään pelaamaan takatiiltä myös väylät 12 ja 22 kun ei tarvitse huomioida jäteaseman liikennettä.

Muutama huomio Kaatiksen Masteritourin jälkeen.

1. Tämä oli toki tiedossa, mutta tuulen suunnasta riippuen Kaatista pelataan ihan eri kenttänä. Paikallisena melkein pahinta on jos ei tuule ollenkaan. Se on toki harvinaista mutta Masteritourilla toinen kierros oli aika tyyntä varsinkin aluksi. Ei oikein meinannut osata.

2. Joillekin ehkä yllätyksenä Kaatiksen par neloset ja vitoset ovat aika hankalia. Helpointa kauraa taitaa olla väylä 18 joka sekin tuulessa muuttuu lähes ikäväksi. Tässä kisassa koitetaan suhtautua näihin väyliin selviytymisväylinä. En ole ihan varma mihin se käytännössä vaikuttaa, mutta melkeinpä kaikilta näistä väylistä bogey on ok.

3. Väylä 8. Korin siirtäminen vasemmalle muutti väylää yllättävän paljon. Vasemmanpuolen rinne tuli peliin eikä fore ole ihan helppo kun käsi loppuu kesken. Tällä viikolla sain kaksi peräkkäistä heittoa alle vitoseen joten eiköhän se tuulesta riippuen ole haloTL3.

4. Kaksi kierrosta, yhteensä 40 väylää on ihan hyvä setti pelattavaa. Keskittymisen rakoilulle pitää osata tehdä jotain, mutta kyllähän ihmisen pitää pystyä jokin seitsemän tuntia kesikittymään jos siinä niin kauan sattuu menemään.

5. Jostain syystä oli aika kiva kun tämä kisa oli jo kalenterissa. Masteritour Sieravuoressa olisi ollut varmaankin menovuorossa, mutta nyt tuntuu aika kivalta kisailla kotimaastossa toinen kisa peräkkäin.

6. Kaatiksen takatiit avautuvat paremmin kun heittää 130m. Ei heitä. Pelasin viikonloppuna +2 ja nyt viikolla +10. Plus kakkoseen pitää selvitä useammasta väylästä, mutta tuo kymppi tulee kuin itsestään.
Väylän 7 avauksessa pitää ottaa huomioon vasemman ob, nyt kahdella peräkkäisellä kierroksella avaus outtiin. Se on kutonen aika hyvä kun kolmas lähtee outin rajalta.


Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2416 on: 19.05.25 - klo:10:22 »
Eilen pelattiin Kaatiksella Kaatis Open.
2x20 väylää takatiiltä.
Tietenkin kaikki tiesivät minne ovat tulossa, mutta oikeastaan mielenkiintoisinta oli kuulla hyvää palautetta takatiiltä pelaamisesta myös niiltä joiden ei oletettaisi siitä erikseen nauttivan joko ikänsä tai sukupuolensa perusteella.
Itsellekin aukeni pari juttua kun pelasin ensi kertaa Kaatiksella vierailevan tanskalaisen kanssa ensimmäisen kierroksen. Kaatiksen takatiiltä ei varsinaisesti ole helppoja väyliä. Lähes jokaiselle väylälle pitää heittää hyviä heittoja saavuttaakseen edes sen parin. Tämä tietenkin vain korostuu mitä lyhyemmälle heittää.

Ensimmäinen kierros alkoi väylältä 22. Ajattelin, että tässähän on heti alkuun viisi selviytymisväylää, joten koitin valmistautua siihen että plussalla ollaan heti alusta lähtien.
Jälkikäteen on vaikea keksiä mitä tein oikein, mutta peli lähti kulkemaan heti alusta lähtien. Väylät 22 ja 23 ovat vaikeita par kolmosia, mutta tein molempiin hallitut parit, joten oli hyvä jatkaa. Itse asiassa pelasin hyvää peliä, väylillä 4 ja 5 puttasin noin kympistä birdietä osuen molemmilla puteilla koriin, joten puttikin tuntui ihan hyvältä. Vitosväylän putti alamäkeen oli ikävästi liian lähellä että olisi pystynyt niistämään alle. Puttikin oli ihan hyvä, mutta juuri senverran vasemmalla että punki pihalle.
Väylälle 14 ensimmäinen tilastomerkintä kun vähän outoon tuuleen heitin HaloValkyrien neljään metriin ja birdie.
Väylälle 17 hyvä avaus, siitä 70m lähestyminen alamäkeen. Jäi pikkuisen näppiin ja oikealla kuuseen. Siitä bogey.
Loppu sitten lasketeltiin paria. Ei tietenkään tuntunut mitenkään erityiseltä peliltä ja oli vähän tuuriakin, mutta parilla sai 1003 taikapistettä. Pitkästä aikaa hyvä kierros, viime kaudella taisi paras kierros olla 980 jotain.

Toiselle kierrokselle lähdettiin väylältä 11. Seitsemän heiton kärjessä, joten tässähän on hyvät mahdollisuudet voittaa kilpailu. Sekin pitkästä aikaa. Ensimmäinen heitto siiihen samaan ekaan puuhun johon osuin Masteritourillakin kaksi kertaa. Ei hyvä. Nyt maltilla pelaaminen toi bogeyn. Sain kuitenkin homman aika hyvin haltuun ja oli tuuriakin. Väylällä 13 avaus meni pikku raosta, kakkosheitto osui senverran puuhun, että jäin melkein väylälle joten siinä oli tarjolla isompaakin. Onnistuin toki häsläämään kolmosheiton ja tein bogeyn mutta ei tuntunut olevan mitään hätää. 14 väylällä kakkosringistä pirkko ja 15 avaus neljään metriin. Sitten oltiinkin jo taas parissa.
Väylällä 17 kakkosheitto oli hieman hiljainen mutta pistin 21 metrisen sisään ja siinä kohtaa alkoi tuntua että tänään mulle ei voi kukaan mitään. Toki taisin johtaa siinä kohtaa kahdeksalla Villeä.
Sitten taas pelailtiin sitä paria hyvillä heitoilla.
Ykkösväylällä sitten avaus oli aivan luokaton ja selvisin bogilla. Kakkosellekin tein bogin ja vielä kun seiskallekin tein bogin niin tuntui että nyt alkaa homma rakoilla. Tosin oli kaksi väylää jäljellä niin voitto oli jo hanskassa.
Kasin avaus ei ollut hyvä ja jouduin kuusen alta pelastamaan paria. Ysin avaus oli vähän löysä, ehkä 40. avaus samaan päivään ei antanut ihan kaikkea energiaa enää ulos. Osuin aitaan mandon jälkeen ja olin viimeisen tolpan vieressä. Siitä hyvä jatkoheitto Sidewinderillä seiskaan ja putti sisään toi birdien ja +2.

Voitto tuli hyvällä pelillä, ehkä tiukempi kisa olisi voinut tehdä pelaamisestakin hankalaa mutta kun oli "voittajan tuuria" senverran että muutama oiva pomppu oikeaan suuntaan niin mikäs siinä oli pelailla.
Ratingia tuli ekalta tosiaan 1003 ja toiselta 990, keskiarvo siis 996,5 joten nyt oli pitkästä aikaa onnistuminen ja ratingkeskiarvoltaan ihan parhaita mun kisoja ikinä. Avoimessa olisin ollut toinen.
Toki iso osa mastereita oli Masteritourilla Sieravuoressa ja avoinkin pelasi protouria Vaasassa niin Kaatiksen kattaus ei ollut ihan niin kova kuin olisi voinut olla mutta sehän ei ole niiden vika jotka siellä olivat pelaamassa.

Kokeilin pitää itselleni PDGA-livessä statseja ja sehän onnistui oikein helposti. Jos jokainen pitäisi itselleen statsit niin menisi aika kivuttomasti tuo homma. Joku sitten pitäisi Metrixin pitäjälle niin hiphei. Kyllä niitä kiinnostuneita ja seuraajia on vanhustenkin luokissa saati avoimessa. Statseista saa hyvää spekuloitavaa vaikkei yksittäisistä kierroksista mitään kannata arvaillakaan.

Seuraavaksi taitaa olla sitten Västerby Masteritouria omalla kohdalla jos ei tule mitään akuuttia. Puttia pitää hinkata niin, että siihen luottaa paremmin vaikka se olikin nyt hyvää. Eka kierroksella ei montaa puttia tullutkaan bullseyen ulkopuolelta, mutta aina siihen pitäisi olla valmis.

Tästä on hyvä jatkaa. Huomaa kyllä, että kun on jonkinlainen flow päällä niin yksittäisten heittojen muisteleminen on vaikeampaa kuin silloin kun osuu jokaiseen puuhun. Tällaista lisää :)

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2417 on: 05.06.25 - klo:10:29 »
KaatisOpenin jälkeen on tapahtunut kaikenlaista. Olen hieman harjoitellut, opastanut ja pelannut. Harjoitteleminen sinänsä ei ole mitään kovin systemaattista, mutta välillä olen Kaatiksella kiertänyt muutaman avauksen looppia. 2,5,8,16,15 ja 9 tulee aika hyvä kierto erilaisia avauksia. Pari kertaa olen ottanut nipun kiekkoja ja mennyt väylän 11 takatiille joka on muodostunut kovin hankalaksi tänä vuonna. Aivan liian helppo on ollut heittää kiekko ensimmäseen puuhun vasemmalla. Pientä itseluottamusta on saanut siihen avaukseen kun on käynyt siinä leipomassa.

Eilen lähdin Kaatikselle koska pari päivää aiemmin kävin opettamassa heittämistä kentällä pariskunnalle omasta lähipiiristä ja onnistuin jättämään kentälle kaksi itselle tärkeää kiekkoa. Toisen löysin seuraavana päivänä kun ensin olin viikkokisoissa Kantarellissa huomannut että bägistä puuttuu välineitä. Ai että harmitti.
Vuosia bägissä ollut GlowFLXBuzzz jäi nyt sitten unholaan ja kaivoin varastosta ihan uuden tilalle. Vanha kiekko, mutta onpahan huikea vekotin. Buzzziksi vakaa ja kivan nihkeä muovi jo uutena. Tätä ei pidä hukkaaman ihan heti.

Päädyin sitten hieman normaalia reippaammassa tuulessa kuuden Buzzzin kanssa Kaatikselle. GloFLX, 3 Cryztal FLX ja kaksi Fuzed sahalaitaBuzzzia pääsivät testiin. Näistä kaksi CryztalFLX:iä ovat jo bägissä joten kilpailu pelipaikoista oli kovaa. Kyllä sitä Buzzzia voi tuulessakin heittää kun vain laittaa kulmat kohdalleen. Oli aika hauskaa koittaa saada vastatuuleen kulmakontrollia kohdalleen, mutta kyllä se onnistuu kun ei liikaa ala nykimään.

Niinhän siinä sitten kävi, että tuttuja tuli vastaan ja kertoivat pelaavansa Masteritourin 18-väylän layoutia. Läksin kakkosväylältä mukaan vähän höpöttelemään ja heittämään samalla. Päädyin sitten kiertämään koko leiskan ja pelasin ykkösväylän vielä loppuun niin tuli koko kierros. Tuulisen päivän harjoituskierros olikin aika mielenkiintoinen kokemus.
Nyrkillinen Buzzzeja ja vesipullo mukana. Masteritourin leiskassa pelataan 12 väylää edestä ja kuusi takaa. Hankalimmat väylät tietenkin takaa. Ei ollut putteriakaan mukana joten puttasin Buzzzilla.
Aika hyvin asettui Buzzzit heittoon ja pelasin +3. Masteritourilla sai 966 ratingia tuolla tuloksella joten sehän meni ihan kivasti. Jälleen saa huomata, että jos ei ole maksimivälineistöä niin sitten pitää sopeuttaa tekemistä eikä kannata ihan kaikkea yrittää. Pari pirkkoakin sain aikaiseksi. Väylälle 18 en uskonut että pirkko olisi mahdollistakaan, mutta kakkosheitolla alivakaa Buzzz liiti aika pitkälle ja seiskan putin kun laittoi sisään niin pirkkohan se.
Väylällä 17 piti vähän miettiä ehkä liikaakin miten sen Buzzzin siihen alamäkeen asettaa tällä tuulella niin että on Buzzz vielä avauksen jälkeenkin olemassa. Onnekkaasti lähti nokka pystyssä kiekko joten feidasi kentälle. Uskoisin, että jos olisi lähtenyt suoraan niin olisi kääntänyt yli ja todennäköisesti lampeen. Tässä kohtaa sitten seiskan putti ei mennyt ja jouduttiin tyytymään bogiin. Oikein oiva harjoitus.

Mietiskelin tuossa, että voisi kokeilla tuollaista pelimuotoa joskus. Saat ottaa niin monta kiekkoa kuin kädessä pystyt kantamaan. Nyrkilliseen mahtuu kyllä varmasti riittävä määrä kiekkoja joten ehkä sitten pitää vaikka viiteen rajoittaa kiekkojen määrä. Joka tapauksessa on hyvää treeniä joutua heittämään väyliä eri välineillä kuin mihin on tottunut.

Viikonloppuna olisi Masteritouria Tammisaaressa. Siitä sitten erikseen.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2418 on: 05.06.25 - klo:11:27 »
Masteritourin Tammisaaren osakilpailussa pelataan mielenkiintoisesti kahdella kentällä. Itse olen siitä onnellisessa asemassa, että kumpikin kenttä on itselle tuttu joten valtavaa tutustumistouhua ei tarvita.
Skogby ja Västerby muodostavat ihan mielenkiintoisen kombinaation helppoa metsärataa ja vaikeampaa monipuolista tekemistä vaativaa rataa. Kokonaisuutena etukäteen pidän tästä ajatuksesta.

Västerbyssä pelataan kaksi kierrosta ja Skogbyssä yksi. Tämä on ainakin omasta mielestä sopiva paketti. Viiskymppisenä ja vielä noin sata metriä heittävänä Skogby on ihan kiva kenttä, mutta aika lyhyitä väyliä siellä on ja onkin ehkä enemmän puttikisa tai epäonnistumiskenttä kuin Västerby.

Pelikirja Västerbyhyn on kohtuullisen selkeä. Muutama muutos ja viime vuoden Masteritourin pelirja täydennettynä niin mikäs siinä. Oma muistikuva Västerbystä on sellainen etten siellä ole oikein hyvin onnistunut pelaamaan. Viime vuonna näköjään -2 oli paras kierros ja viimeisen kierroksen +7 sitten tipautti tulostasoa ikävästi. Eka kierroksen +1 oli sellainen 960 iloittelu.

1. Haastava par 5
Tässä oikeastaan tärkeintä on pitää maltti päässä. Nelosen tekeminen tähän vaatii todella hyvän kakkosheiton. Tässä on paljon samaa kuin Kaatiksen kakkosessa, kakkosheitto on tärkeässä roolissa siihen miten hyvää tulosta pääsee yrittämään. Avauksella saa heittää niin pitkälle kuin kädestä lähtee ja sitten reagoidaan. Mieluiten ehkä vasemmalle että pääsisi heittämään hysseä mandon viereen. Vaikea nähdä että heittäisin niin pitkän avauksen että kannattaa lähteä hyökkäämään aukkoon vaikka se olisikin tietenkin tie pirkkoon. Kutonen on tähän ihan ok. Seiska on jo huono. Don´t miss the mando.

2. Par 4
Tässä heitetään forella mutkaan. Kokeilin bäkkäriäkin kun käytiin, mutta ei toimi. Mandomissi olisi tässä tyhmintä mitä voi tehdä joten ei lähdetä leikkimään. Väylää on hieman pidennetty viemällä kori pidemmälle ehkä 10m. Itse näkisin, että tulee vähemmän pirkkoja, mutta bogeja ei tule sen enempää. Ihan makian näköinen muutos, mutta pelillisesti en olisi tehnyt itse. Varianssin vähentäminen on aina huono juttu. Kakkosheitolla tehdään pirkot, joten kun se on vaikeampi niin tulee vähemmän pirkkoja. Kori on kuitenkin senverran lähellä entistä, ettei kovin paljoa tule lisää bogeja. No, tästä tuli enemmän itselle bonuspirkko, joten todennäköisesti nelosilla mennään. Vitonen on jo huono.

3. Suora heitto 100m. Tätä varten on HaloSidewinder. Hyvällä heitolla ollaan ringissä. Pääasia on päästä alun metsästä läpi. Hyvä perusväylä.

4. Paikallisia erikoisuuksia osa 3. Heitetään ylämäkeen kalliolle josta sitten toivotaan päästävän korille kakkosheitolla.
Käytännössä pirkko on bonari, mutta olisi aika hienoa jos pääsisi yrittämään. Kori on korkealla kalliolla jonne ei kannata liikaa yritellä ettei tule sotkua, joten aika hyvä kakkosheitto pitää olla että pirkon nappaa. Isokätiset pääsevät tietenkin lähemmäs. Sotkuakin on tarjolla jos ei osu aukkoon. Ihan hyvä väylä, tällaisia mahtuu yksi kyllä kenttään.

5. Perusväylä alamäkeen. Tälle väylälle olen mokannut yhden SM-mitalin vuonna 2013 mutta mehän ei vanhoja muistella eikä edes muisteta. Meikäläisen pelikirjassa on Buzzz forella keskiaukkoon ja sehän menee juuri suoraan korille. Ei mene aina, mutta tärkeintä onkin ettei kolmosta isompaa tähän tehdä. Kakkonen vaatii hyvän heiton. Putterimiesten liidätysväylä.

6. Forella aika tiukkaan aukkoon. Pitäisi saada vielä kääntämään oikealle kivasti niin pääsisi heittämään toisen foren mukille. Vaatii varsinkin kakkosheitolta hyvää tekemistä kun ylämäkeen pitää sovittaa kiekon kulmat kohdalleen. Nelosta isompi on huonoa tekemistä. Pirkkopaikka.

7. Alamäkiväylä. Visuaalisesti hienosti kalliolta puuränniin ja takana odottelee lampi. Zonella fore kovaa pikku antsassa ja homman pitäisi olla siinä, tuulee tai ei. Ehkä selkein pirkkoväylä itselle.

8. Vedenylitys. Tämä on taas paikallinen erikoisuus. Korille en ole oppinut tätä koskaan heittämään ja pelikirjassa lukeekin, että heitetään vain veden yli sinne takamettään. Sieltä ei ole ihan helppoja reittejä korille, mutta kyllä tähän kolmonen pitäisi pystyä tekemään. Ihan vänkä. Tällaista ei taida muualla olla.

9. Suora 70m. Tässä kohtaa mennään vähän fiiliksellä. Korin edusta olisi sopivampi bäkkärille, mutta forella osun paremmin tuohon aukkoon. Hieman on siinä kalliolla kori, joten kovin kaukaa ei puttailla tähän. Perusväylä josta hyvällä kierroksella otetaan tietenkin pirkko.

10. Signaturehommia. Metsästä pellolle ja saareen. Par4.
Avaus on pelikirjassa nykyään Sidewinder suoraan ja sitten katellaan. Jos tuulee reippaasti niin voi olla fiksumpaa pelailla pois vain se par ja jatkaa matkaa. Jos olosuhteet on kohdallaan niin kakkosheitolle on 80-90m matkaa.
Hyvällä kelillä pirkkohommia ja muuten sitten pitäisi malttaa pelata se par pois. Saari on nykyään niin pieni, että ringissä ollaan jos ollaan saaressa. NormiOB-sääntö on tällä kertaa voimassa.

11. Kentän ehkä tyhmin väylä. Heitä rauhallisesti keskelle, neppaa Zone forella metriin ja seuraava väylä.

12. Treenikiessillä ensimmäistä kertaa  ikinä heitin siihen ensimmäiseen koivuun siinä viiden metrin päässä tiistä. Olen aina heittänyt foren sieltä koivun oikealta puolelta ja edelleen olen sitä mieltä että sitä reittiä voin päästä korille. Jos tuntuu ettei ole varma niin heitetään sitten se fore vasemmalta puolelta ja pelataan kolmosta. Vaatii hyvän avauksen että ollaan putilla, mutta niitähän riittää. Ilman bogia kun selviää niin se on tärkeintä.

13. Tässä on todennäköisesti takatuuli ja pitää malttaa heittää tarpeeksi alivakaata ettei se feidaa liian aikaisin. Tässä ei kolmosta parempaa tällä kädellä tehdä kuin vahingossa joten pitäisi kyetä ihan vain heittämään siihen aukolle ja neppi korille. Liian usein tulee hölmöiltyä tässä. Isokätisille varmasti ihan makia väylä.

14. Signaturehommia. Ei muuten, mutta onhan se tammi tuossa vasemmalla aika hieno. Siitä oksan alta pitää avaus heittää niin pitkälle kuin pääsee jotta ei tarvitse leikkiä mandon kanssa. Oikealta pääsi aiemmin pellon päälle yrittämään pirkkoa, mutta risukko on kasvanut senverran ettei tarvitse enää yritellä. Nelonen on tässä ihan hyvä, kakkosrinkiin voisi päästä kahdella tosi hyvällä heitolla.

15. Alamäkihommia. Tällaistakaan ei oikein muualla ole. Forella kovaa draiveri alamäkeen ja kakkosrinki taitaa olla maksimi meikäläiselle. Par kolme on ihan ok, vaikka korille heittäminen tuntuu olevan aika vaikeaa. Rauhassa vaan kiekko kenttään.

16. Tämä on kyllä hieno väylä. Varsinkin nykyään. Avauksella reilu sata metriä loivasti ylikääntävä heitto joka jää siihen tielle. Siitä hyvä kakkosheitto forella ehkä 70m ja pirkko. Ei vain tahdo onnistua kun lopussa mennään alamäkeen ja puitakin on siellä. Unelmakolmonen, nelosella jos selviää niin olen tyytyväinen. Tähän on helppo tehdä kyntöhommia.

17. Perinteinen taas Tammisaaren erityisväylä. Korin ympäriltä on poistettu lankut, joten korille jääminen on vaikeampaa. Tyhmää tässä väylässä on se, että periaatteessa fiksuin veto on ottaa draiveri ja yrittää heittää se suoraan pönttöön. Jos osuu laitteeseen niin kakkonen, muuten ob3. Edelleen ratkaisisin tämän väylän niin, että isontaisin korin ympärystää senverran, että kannattaa yrittää korille mutta laittaisin dropparin 15m ennen koria. Riskiheitot maksaisivat enemmän ja pitäisi vähän miettiä mitä tähän tehdään. Sinänsä tällainen neppailuhomma sopii kentälle kyllä kun ei ole enempää. Tyhmä maku jää tuosta kolmen metrin päässä korista olevasta outista. Niin pelataan kuin säännöt sanoo, joten meikäläinen yrittää heittää Zonella foren kymmenen metriä ennen koria maahan ja liuuttaa kiekon korin alle. Toimii aika hyvin, jos menee liian  pitkälle niin se on kolmonen.

18. Uudistettu 18. Aiemmin pitkä par kolmonen on pidennetty par neloseksi ja pelataan hieman samasta suunnasta kuin viime vuonna eli oikean kautta. Väylä on oikeastaan kysymysmerkin muotoinen takaperin.
Avaus on alamäkeen tuplamandon välistä. Väylä ei ole kovin leveä, joten maltilla pitää  mennä. Käytännössä kakkosheitolle ja satanen ja ainakin treenikiessillä oli iso hiekkakasa juuri siellä mistä haluaisi korille mennä, joten nelosen pelaaminen taitaa olla se ratkaisu ennemminkuin hurja yrittäminen mukille.

Ihan hirveän montaa pirkkopaikkaa ei tällä kentällä ole. Itseasiassa on varmasti enemmän bogimahdollisuuksia kuin pirkkopaikkoja, joten parin tuntumaan pelaaminen on hyvää tekemistä. Katselin tuossa, että meidän luokan voittotulos oli viime vuonna -14 joten ei taida olla itselle valikossa jos pojat pelaa noin hyvin. 130m heittomiehet saavat kyllä etua täällä.
Omaa tekemistä tässä on koitettu ylläpitää ja kehittää, joten yritetään pelata itselle hyvää peliä. Se riittää siihen mihin se riittää.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2419 on: 05.06.25 - klo:13:31 »
Huomasin pähkiväni Skogbytä, joten koitetaan muuttaa se sanoiksi jos vaikka ihan oikeasti hyötyisi jotain.

1. Tämä on yllättävän hankala väylä. Kupille taitaa olla 110m jos muistan oikein. Jos ei osu ränniin niin kolmonen on jo hankala. Forella voisi päästä 30m päähän ihan nätisti. Toisaalta olen heittänyt joskus täydellisen avauksen rinkiinkin. Ja aloittanut kilpailun tästä ja tehnyt kutosen. Joten varianssia löytyy ja siinä kohtaa kun tulee kohdalle niin katsotaan miltä tuntuu.

2. Pidennetty kakkonen on omasta mielestä ainakin mielekkäämpi kuin normikakkonen ja tätä onkin enimmäkseen pelattu viime vuosina. HaloSidewinder suoraan niin kauas kuin se vain menee. Sieltä sitten pitää joka tapauksessa pujotella joidenkin puiden välistä kupille. Kolmonen on hyvä tähän, mutta ihan sellaista selkeää väylää ei ole.

3. Pidennetty kolmonen. Forella mennään. Sidewinder voisi toimia vaikka tämä on yllättävän hankala. Kakkonen pitäisi mutta ei se vain tahdo onnistua ihan noin vain. Hyvä pidennys.

4. Alamäkeen Buzzz-forella ja kakkonen korttiin. Ihan hauska touch-shot.

5. Hysse mukille, älä missaa mandoa ja sitten kädet  ristiin. Tässä taidettiin päätyä siihen ettei vapautusalue olekaan ob niinkuin alkuperäisen tiedon mukaan.

6. Tämä on hieno. Alamäkeen reilun satkun suora heitto. Jos ei osu ränniin niin nelonen tulee ihan ilmaiseksi.

8. Touch-shot väylä. 70m suora heitto menee mukille. Pikku kallion yli yllättävän hankala.

9. Roadrunnerilla ylämäkeen yllättävän kovaa saa heittää. Pakkokakkosen makua.

10. Taas pujotellaan puoliväkisin "pellolla". Tällä kertaa eka puu mennään vasemmalta ja toinen oikealta. Periaatteessa heitetään kovaa suora heitto ja sitten neppi korille. Jos tuntuu hankalalta niin fore on seiftimpi ratkaisu.

12. Tämä on ihan vänkä. Luultavasti Buzzzilla väylää pitkin. Aiemmin on menty hyssellä oikean kautta ja se on yksi vaihtoehto. Forellakin voi mennä joten fiiliksen mukaan. Kakkonen on aika hyvä.

13. Alamäkeen lyhyt pakkokakkonen. Forella on menty kun jostain syystä Buzzz ei oikein mene lähelle.

14. Mandoväylä. Perusfore vähän kaukaa kierrettynä menee korille. Kakkosta. On se mando siinä vähän jännä.

15. Saturi on laittanut ennen koria hazardia. Itseä sellainen harmittaa kun on kovin keinotekoista ihmisten kiusaamista. Pakkokakkonenhan tämä on.

16. Alamäki par4. Mukille voisi heittää jollain hienolla alivakaaliidätyksellä. Pelaan kuitenkin selkeää kolmosta tähän, joten Shryke flättinä linjaan ja se feidaa jonnekin vasemmalle. Alle 40m yleensä korille, joten ihan on oma vika jos ei kolmosta. saa.

X2 Puolityhmä väylä jossa on kartalla hyvä idea. Tässä kun on järkevintä pelata nelosta niin vedetään hanat mettään, joko forella tai bäkkärillä. Jos käy tuuri niin pääsee hyvälle paikalle heittämään nepin jonnekin korille päin. Sitten toinen neppi korille ja nelonen korttiin. Kolmosen hakeminen outin yli on yleisesti ihan liian iso riski kun outissa on muutama puu juuri siellä missä ei saisi olla. Vitonen tulee kovin helposti, mutta periaatteessa hyvä väylä tarvitsisi muutaman puun poistoon.

X3A Tämä nimihirviö tulee siitä että Saturi keksi että vedetään tiitä taaemmas. Tästä tuleekin sitten aika pitkä ja kapea ränni. Ja par 5. Väylää pitkin pelatessa todella helppo pirkko, mutta väylältä poistuessa pitää olla hereillä ettei tee itselleen turhaa sotkua.

17. Suora Buzzz-väylä. Kakkoseen joutuu heittämään hyvän heiton.

18. Reilun satkun suora heitto ränniin. Ei helppo kun korikin on oikealla. Sidewinderillä ratkaisemme tämän.

Skogby on epäonnistumisrata. Onneksi muutamia väyliä on muokattu niin että tulee muutakin kuin pirkkoja ja pareja. Kuitenkin iso kasa pirkkoja pitäisi tehdä eli putti kuntoon niin ei ole mitään hätää. Bogit pitäisi välttää, mutta onhan siellä paikkoja sellaisillekin. Sopivasti on erilainen kuin Västerby ja tällaisenaan kiva ettei pelata kolmea kierrosta täällä.

Hyvin pelaamalla saa hyvää ratinkia täältäkin.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2420 on: 09.06.25 - klo:09:40 »
SFL Masters Tour 2025 Tammisaari

Västerby ja Skogby

Lauantaina pelattiin kaksi kierrosta. Meidän lohko pelasi ensin Västerbyn ja sitten Skogbyn.
Ensimmäisestä kierroksesta muistaa näin maanantaiaamuna, että tuuli oli aika reipasta. Jostain syystä se ei suostunut tuulemaan samasta suunnasta koko ajan vaan pyöri ympäriinsä ja oli kuin mäkihyppykisoissa, että sopiva tuulirako auttoi asiaa. Pelaaminen oli tästä syystä aika haastavaa, mutta omasta mielestä oli todella mielenkiintoista koittaa miettiä miten täällä nyt pitää oikein pelata.
Aloitin väylältä 6. Ensimmäinen heitto oli heti huono eikä siitä alusta oikein meinannut tulla mitään. Harmillisesti sinänsä, siinä alussa oli ne pirkkoväylät jotka olisi pitänyt poimia puskuriksi vaikeammille väylille. Kasiväylälle ensimmäinen bogi kun ei osannut ottaa tuulta huomioon. Siitä se peli kuitenkin hiljalleen parani siinä mielessä, että heitto tuntui olevan aika hyvin hanskassa. Kiekot lähtivät oikeaan suuntaan ja enää oli kyse siitä osasiko lukea tuulia oikein. Kymppiväylällä puttasin kolmosta, mutta eihän se mennyt. Saareen heitto siinä tuulessa oli kyllä hyvää tekemistä. Väylälle 17 saakka mentiin sitten tilanteessa +1. Aika hyvä tilanne siinä tuulessa.
17 pirkko vei miehen pariin ja nythän tästä on hyvä jatkaa.
Uudistettu 18 oli mietitty pelattavaksi pariin ja sitä lähdettiin tavoittelemaan. Avaus HaloSidukalla lähti edelleen mielestäni hyvin kädestä, sitten tuuli yllätti. Kiekko meni noin metrin korkeudessa viimeiset 25m kohti outtia oikealla. 20cm outtiin ihan tolpan vierestä. Eipä siinä. Tästä jatketaan ihan rauhassa vitosta sitten vaan. Heitin kolmannen sivutuuleen täysillä, ei se mennyt kovin pitkälle mutta sisälle. Siitä sellainen 60m fore Zonella jäi jäljelle. Tuuli painoi sen alas ehkä seiskaan. Siitä putti ohi koko vehkeestä, vitosen palautusputti ketjuista ulos ja seiska korttiin. Ai saakeli. Se paluuputti ei ollut ihan huono, pikkuisen vasemmalla mutta taisi vastatuuli auttaa vähän.
No ei tässä hätää. +4 näytti olevan ihan kilpailukykyinen vielä.
Ykköselle heitin myötätuuleen pitkän avauksen. Senverran pitkän, että oli pakko lähteä hakemaan aukkoon. 50m aukolle. Jani heitti ensin kiekkonsa joka tuulessa meni vain suoraan. En oppinut siitä ja heitin Buzzzin suoraan kohti mandopuuta. Se meni matalana ihan vain suoraan, osui maahan meni muutaman kiven ja lyhyen puunrungon välistä 20cm mandon väärin. Näin. Voi saakeli.
Dropparilta vähän liikaa antsaa. Jää 25m korille oikealla, ihan helppo neppifore. Ei onnistu vaan jää kutoseen. Vähän ollaan korin yläpuolella ja tuuppaan kiekon alarautaan. Toinen seiska putkeen tuntuu jo pahalta. Saakeli. +5
Kakkosväylän avaus on huono ja tuuppaan siihen vääntönelosen.
Kolmosväylän avaus rinkiin ja putti sisään. Tämähän tuntuu hyvältä eikä +4 näytä niin pahalta pirkon jälkeen. Ehkä tästä vielä.
Nelosen avaus on heikohko oikealle, mutta puuosuma heittää kiekon oikealle ja vielä se sieltä rollaa alaspäin. Huonosta asennosta vajaan metrin aukkoon ei osu. Sieltä sitten forella pieneen reikään, osuu mutta osuu myös linjalla olevaan A-radan koriin. Keskelle. Ei sentään jää. Kutonenhan siitä tulee. Vitonen tuntuu olevan pelailua ja +6. Sillä pääsee seitsemänneksi joka yllättää.
965 taikapistettä. Taisi tuuli tehdä tepposet muillekin.

Skogbyssäkin tuulee. Nyt on ihan ok pelaamista ja pelaan -6 pikkuisen tuurillakin. Erikoismainintana X3 väylän pidennykseen pelattu nelonen. Avaus lähti aikaisin kädestä ja meni pienestä välistä noin 70m eteenpäin. Sieltä vasemmalta pieneen aukkoon foreantsa oli mielestäni hyvä. Se olikin hyvä mutta pelikaverit sanoivat ettei se edes käynyt väylällä vaan kurvasi samantien metsän puolelle pujotellen siellä koko matkan puita. 25m foreneppi metriin ja eteenpäin.

Skogbyn jälkeen parissa ja ykköskorttiin sunnuntaille. Taisi olla kolme heittoa kärkeen joten pelihän on ihan auki.

Golflähdöissä aloittaa kaikki ykköseltä, joten siitä sitten.

1. Tämä menee ihan kivasti, helpohko par vaikka se kakkosheitto on jälleen aika heikko.

2. Fore on ihan jees ja kakkonen jää vähän lyhyeksi, mutta helppo par.

3. Tuulee vähemmän, joten tiedossa on että parempaan pitää pystyä. Avaus on kisan huonoin. Lähtee hyvissä ajoin kädestä ja risukkoon. Sieltä ei voi kuin nepata kentälle ja pelata bogi pois. +1

4. Avaus on melkein hyvä. Liukuu vähän oikealle, osuu puuhun ja oikealle. Sieltä ei oikein saa mitään aikaan varsinkin kun osuu taas puuhun. Kolmella kuitenkin seiskaan. Putti ei ole ihan huono, mutta matala ja bogihan se siitä. +2

5. Buzzz forella. Ajatus on ihan kaunis, mutta heitän ihan liian hiljaa. Kiekko painuu oikealle ja sieltä huonosta asennosta kasiin. Pistän kaikkien yllätykseksi kiekon koriin. Tässä tulee sellainen pieni pilkahdus, että ehkä se tästä.

6. Fore lähtee hyvin aukkoon, mutta menee kallioon kiinni. Sieltä pitää tietenkin yrittää mukille. Foreantsa olisi muuten ollut ihan ok, mutta kun on matala niin jää maahan. Forella neppi korin alle. +2

7. Zone formula kovaa ei ole ihan huono. Tuuli tai jokin muu painaa kiekon vähän liian aikaisin maahan ja osuu tietenkin johonkin kantoon jääden siihen. Liuku korille oli tavoitteeena. Kolmonen.

8. Avaus keskeltä aukkoa sinne ylös. Forella pitää heittää aika matala puiden välistä ettei feidaa lampeen. Tuuli vain sotkee ajatuksen kun se painaa samantien kiekkoa alaspäin. Osuu pieneen mäntyyn ja jää 12m alamäkiputti. Ei se ihan kauhea ole, mutta ei mene. +3
Saakeli.

9. Forella Sidewinder. Ei ihan pysy rännissä, joten tarvitaan paikko. Ei liuu Buzzz kalliolla toivotusti, joten pitää paikata putilla. Kutosen putti sisään ja +3. Ei kai tässä hätää vaikkei tässä enää voitosta kilpailla.

10. Avaus keskelle väylää. 87m korille. Takatuuli. Buzzz käteen ja kohti saarta. Vähän se lähtee matalana ja jää 3m lyhyeksi. OB. Neppi alle ja vitonen korttiin. Tämä oli tietoinen riski eikä se ollut mahdottoman huono. +4

11. Tässä kohtaa Marko heittää avauksen outtiin. Itsellä lähtee pikkuisen liikaa hyssessä kiekko eikä tarpeeksi oikealle ja painelen Markon perässä outtiin. Saakeli, tämä oli synkkää touhua. +5

12. Fore on hyvä. Ehkä päivän paras heitto. 8m putti on vähän varovainen tuulessa ja tyydyn pariin.

13. Avaus menee yllättäen liian pitkäksi. Meinaa iskeä ja ahdistus kun sieltä oksien välistä yrittää. Menee kuitenkin läpi ja kolmonen korttiin. Taisteluhommiahan tässä on koko ajan.

14. Avaus lähtee kovaa. Vähän on korkea ja tammen oksat ottaa vauhdin pois. Mandolle on 100m joten jos heittää kovaa kohti peltoa niin pääsee heittämään helposti korille. Ei sitten tainnut ihan uskaltaa heittää, joten sehän jää vasemmalle niin että Zonella puttaan mandon oikein. Vitonen tähänkin ja +6.

15. Tähän forella hyvä heitto, mutta sekin pitkäksi puskaan. Polviltaan taiotaan sieltä kiekko korille ja par. Nyt on tuskaa ilmassa. Ei onnistu edes tuurilla.

16. Huono avaus vasemman kautta väylälle. Kakkosella pitäisi ränniin ehkä 100m heittää ja yritetään. Lähtee vähän vasemmalle ja kiekko löytyy puskien välistä metsästä. Sieltä hyvä heitto korin alle. Zonella foreantsa oli hyvä. Tuuria oli tällä kertaa että meni puiden välistä.

17. Ei tule mieleenkään, että voisin tämän jotenkin missata. Zone ei lähde siihen pikku antsaan vaan pikku hysseen. On ehkä vähän hiljainenkin. Feidaa outtiin. Ai saaakeli. Kuuden metrin puttia lähden tekemään hieman liian nopeasti turhautuneena. En tainnut keskittyä tarpeeksi ja vaikka yritin heittää aika hiljaa niin livahtaahan se outtiin. Tupla tähän ja +8. Nyt sattuu sieluun.

18. Avauksella lähdetään nyt hakemaan pirkkoa. Bogi riittää Jonen voittoon, mutta olisihan se hienoa lopettaa pirkkoon. Sidukka lähtee pikku antsaaan eikä palaa koskaan. Saakeli. Pelailen kiukulla bogiin pois. +9.

Hämmentävää. Ei mitään syytä miksi ei kulje, mutta ei oikein missään kohtaa lähtenyt käyntiin. Kaksi ekaa väylää meni ihan ok, mutta sitten ihan vain taistelua jonka hävisin. Taisi 910 taikapistettä vaikuttaa niin, että keskiarvo kisassa omaan ratingiin.
Kyllä ihmisellä voi olla paha mieli kun pelaa huonosti. No, sitten vain kohti seuraavia pettymyksiä. :)




Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2421 on: 12.06.25 - klo:11:40 »
Edelleen itse itselleni vastaillen. Kommentoimalla tai kysymällä saattaa saada hyvää keskustelua tai sitten huonoa.

Edelleen hieman hämmentää miten sunnuntain kierros jäi niinsanotusti piippuun. Toisaalta taas jos lopullisissa ratingeissa nousi 920 reitatuksi niin eihän se nyt ihan kaamea romahdus ollut jos otetaan vielä tuo 17 väylän keskittymishäiriö pois ja laitettaisiin sihen vaikka kolmonen. No joo, jossittelut sikseen.

Rating-päivitys oli ja meni. Meikäläisellä on nykyään 961 taikapistettä, eli tuli +10 mikä on kuitenkin aika paljon kun laskuissa on 27 kierrosta. Sieltä tipahtelee nyt hiljalleen pois kaikenlaista kuraa. Seuraavaan päivitykseen tosin pitäisi jatkaa ihan hyvin pelaamista jos aikoo pitää tuon 960 tason. No sillä ilmoittauduttiin kuitenkin SM-kisoihin.

Koskapa Juhannus on tulossa ja luonnollinen tauko siitä, innostuin Äijänpellon kisasta joka on sunnuntaina. Kenttä ei ole kovin tuttu, mutta pelattu on. Pääsin mukaan kisaan, joten eiköhän tässä vielä päästä pelikirjaa laatimaan vaikken kaikkia väyliä sokkona muistakaan.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2422 on: 14.06.25 - klo:12:34 »
Huomenna sitten olisi Äijänpeltoa pari kierrosta. Eilen käytiin vähän treenailemassa ja pelikirjaa tekemässä.
Harmillisesti kaupungin miehet eivät ole ehtineet nurmikonleikkuuseen ja välillä etsittiin ihan väylältäkin kiekkoja. Väylän ulkopuolella on kyllä hurja meininki kun puolimetristä heinää ja nokkosta on metsä täynnä. Jos olisi kotikenttä niin löytyisi varmasti paremmin kiekot, mutta nyt oli haasteita. Tällaisen kentän ylläpito on kyllä todella haastavaa. Ei sinne metsän puolelle raivaussahan kanssa oikein mennä ja jos mennäänkin niin pitäisi kaadot viedä pois niin maa köyhtyisi, mutta ihan älytön homma. Todettiinkin, että meillä on Nummelassa totuttu ehkä liian hyvälle kun Nummelanharjua ei tarvitse paljon hoidella ja Kaatiksella ei tällaista pöheikköä jostain syystä ole. Ehkä se että on vanhaa peltoa aiheuttaa että siellä kasvaa kaikkea sellaista mitä pellollakin. Ja nokkosia.

Ehkä hieman pelikirjaa kirjallisesti Äijänpeltoon. Ihan kaikkia väyliä ei muista joten kaivellaan sitten Metrixistä apua.

1. Selkeä alle 90m suora väylä. Heitin eilen lämmittelyholarin. Hyvällä kierroksella tietenkin pitää tällaiset perusväylät poimia pois. Eilen meni Buzzz ihan tarpeeksi pitkälle.

2. Melkein identtinen väylä, mutta on siellä pari puuta hieman eri paikassa. Ehkä oletusfore, bäkkärin pitäisi kääntää vähän yli jos ihan korille haluaa. Näistä ekoista toinen pitäisi ottaa, mieluummin tietenkin molemmat.

3. Siirtymä sotkee hieman kun yrittää muistella väyliä. Oikealle kääntyvä dogleg, jossa kulmassa hazardia. Hyvällä forella pääsee kulman taakse josta pääsee yrittämään pirkkoa. Ei pirkkoautomaatti tällä käyntimäärällä, mutta mahdollinen. Pikkuisen huono fore onkin sitten hazardissa ja bogi tulee tähän par neloseen kuin itsestään.

4. ihme kiemura. Tiiltä oikein näkee kuinka helposti tähän tulee lukemaa. Aluksi pitäisi oikeastaan heittää loiva antsa 90m päähän niin, että se kuitenkin palauttaa siellä lopussa. Ei ihan ole selkeää millä se tehdään. Sidewinderillä todennäköisesti.
Sitten jos käy tuuri niin pääsee heittämään kakkosta noin sadan metrin päähän eli nelonen on tähän hyvää tekemistä.
Avauksen kun saa jonnekin niin pelataan nelosta. Jos pääsee kolmosta yrittämään saati saa kolmosen niin onhan se kova. Nelonen on hyvä tähän. Tällaista antsa-avausta ei monessa paikassa  joudu heittämään. Hyvä väylä.

5. Loivasti oikealle kaartuva väylä. Tuntuu ensin samalta kuin edellinen, mutta oikeastaan pitäisi osata heittää sellainen ylikääntyvä joka kääntyy yli vasta 70m kohdalla ja putoaa sitten maahan korin alle. Taitaa olla forehommia jolla pääsee ringin reunalle.

6. Tässä pitäisi heittää suoraan 100m, mutta oikeastaan jos feidaa 90m jälkeen vasemmalle niin voi puiden välistä päästä pelaamaan pirkkoa. Luulin että tähän pitää pelata suora avaus, mutta jää aika hankala jatko. Kovaa Shrykellä ja  sitten toivotaan että pääsee heittämään foren puskan taakse. Väylällä pysyminen on kovin tärkeää. Par4.

7. Par vitonen joka taitaa olla kentän vaikein väylä. Avauksella pitäisi heittää 120m+ jotta olisi selvillä vesillä. Ei taida onnistua kun avaus lähtee outin puolelta joka seuraa oikealla aika lähellä. Outtiin ei saa heittää missään tapauksessa.
Hyvän avauksen jälkeen tuplamandolle pitää päästä kahdella heitolla. Siitä näyttäisi olevan järkevintä heittää hanat mettään, koska aika vaikea sieltä on löytää sellaista reikää johon tähdätä. Ehkä väylän oikealla puolella. Tässä voisi olla pari koivua nurin niin olisi selkeämpi väylä. Vaikea par femma johon tulee varmasti lukemaa ja kutonen on ihan ok.

8. 101m. Kartan mukaan suora, mutta väittäisin että käännetään Sidewinderiä vähän yli ja sitten korille. Paljon on puuta pujoteltavaksi joten kolmonen on ok.

9. Tämä se on kinky. Ehkä kaipaisin pari puskaa siitä väylältä pois mutta näillä mennään. Avaus Sidukalla vähän ylikääntävä ettei vasemman puolen ob kutsu. Väylä  kääntyy reilun sadan metrin päässä vasemmalle ja jos avauksen jälkeen pystyy heittämään niin sieltä jostain hysse mukille. Ei oikein ole auennut mitä tässä kannattaa yrittää kun tuntuu olevan aika paljon puskaa joka puolella. Tein kuitenkin kolmosen tähän eilen. Mutta kaikenlaista on tarjolla jos alkaa hönöilemään.

10. Par4. Mando oikealla. Jos heittää hyvän foren niin jää satasen verran annukalla korille. Viime syksynä heitin tähän huikean hienon antsan mukille yli kaiken. Pirkko olisi kuitenkin aika kova. Bäkkärillä pääsisi antsalla pidemmälle, mutta jos kävisi useammin niin voisi yritellä. Nelonen tähän pitää pelata.

11. Suora satametrinen. Suoraan vaan ja putti sisään.

12. Aika leveä par 3 117m. Tässä joutuu  vähän liidättämään Shrykeä, kymppiin pääsee kyllä mutta lähemmäs haluaisi. Kakkosen mahdollisuus, mutta vaatii hyvän avauksen.

13. Avasin tähän tosi hyvän suoran eilen bäkkärillä. Näyttäisi kuitenkin siltä, että forella pääsee oikealle josta satametrinen lähestyminen mukille antaa pirkkopaikan. Tätä lähdetään hakemaan.

14. Par5. Tässä on hyvät mahdollisuudet munata itsensä yrittämällä liikaa. Hyvän avauksen jälkeen olisi mahdollisuus mahdollistaa pirkko heittämällä erinomainen kolmosheitto. Tässä on kuitenkin niin paljon kaikkea puskaa joka puolella ettei välttämättä kannata ihan joka paikasta kiekkoa korille taikomaan. Vitonen on ihan hyvä.

15. Par vitonen saareen. Avaus pitäisi olla 120m+ mutta kahdella erinomaisella heitolla voisi ajatella yrittävänsä saareen. Jos ei niin vitosen pelaamisen ei pitäisi olla  hankalaa.

16. 73m. Puuränni kuusimetsässä. Olen tehnyt tähän vain nelosia, mutta kakkosia pitäisi. Aika nöyränä lähdetään tähän taikomaan suoraa forea.

17. 130m loiva hysse. Heitä täysillä väylään, puttaa alle ja jatketaan matkaa.

18. Viimeinen mahdollisuus. Hyvällä forella voi päästä yrittämään pirkkoa, bäkkärillä pääsee oikealle menevää väylää pitemmälle mutta tarjoaa paljon muitakin mahdollisuuksia. Mielenkiintoinen väylä, jossa pitää vähän miettiä mitä lähdetään. Kori on koivujen välissä joten sinne pitää vielä osuakin.

Kaikenkaikkiaan tykkään väylistä. Heinästä en. Toivottavasti jatkossa olisi vähemmän heinää.
Tässä on iso riski pilata kierros hukkaamalla kiekkoja. Outtia pitää vältellä ja pysyä väylällä. Niinkuin tietysti melkein missä vain. Jää todennäköisesti viimeiseksi Äijänpellon kisaksi jos metsä syö kiekkoja.
Masteritouria pelataan tänä vuonna täällä, mutta katsotaan intoutuuko Raaseporin Helmeen mieluummin.
Oittaa ei houkuta ja jos Äijänpelto ei ole kunnossa niin valinta on helppo.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2423 on: 16.06.25 - klo:22:38 »
Äijänpelto 2025 done.

Tilannekuva. Aloitin eka kierroksella väylältä 17. Kahden pelatun väylän jälkeen tultiin kisakeskukseen ykkösen tiin viereen.
Kysyin TD:ltä minkälaista ratinkia täällä saa parilla. Ensimmäinen vastaus oli, että tonnin verran. Kohta tuli perässä ykkösen korille kertomaan, että viimeksi on saanut 957. Hieman epäuskoisena jatkettiin matkaa.
Olen tässä vähän miettinyt miksi tuo kenttä tuntuu niin vaikealta. Siellä on väyliä joihin voi tehdä pirkon. Nyt kun olen pelannut kentän neljä kertaa niin olisi jo muutamalle väylälle hieman erilainen pelikirja. Ennenkaikkea siellä on kaksi merkittävää asiaa jotka tekevät siitä mielestäni kovin vaikean. Vöylien ulkopuolella on järjestään ainakin kaksi kertaa enemmän puita kuin vaikka Nummelanharjulla. Ei todellakaan ole itsestään selvää, että heitetöän sitten korille jos ei osuttu väylään par kolmosella.
Toinen asia mikä realisoitui tässä kisassa oli, että pitäisi heittää yli 120m hallitusti niin useampi väylä aukeaisi pelattavaksi siten kuin ne on suunniteltu. Sadan metrin heittäjälle jää hankalia kulmia ja pienempiä sweetspoteja eli ongelmia. Tässä kisassa oli haasteita rating-mielessä siksi, että suurin osa pelaajista oli avoimen luokan pelaajia. Katsoin eka kierroksella tilannetta ehkä kuuden väylän jälkeen ja siellä oli jengiä -4/6 väylää... Tässä kohtaa oli siis jo tiedossa että ratingia ei ole tarjolla tästä kisasta joten pitää nautiskella sitten muuten lämpimästä päivästä.

Tehdäänpä erillinen läpikäyntivastine itselle ettei huku niin paljon teksti. Eikä paljasteta vielä sen enempää.


Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2424 on: 16.06.25 - klo:23:19 »
Tämä kilpailu oli itselle todella poikkeuksellinen. Olen oikeastaan aina pelannut kilpailuissa joissa omassa luokassa on ehkä jopa paljon osanottajia. Kilpailua edeltävänä päivänä meitä oli kolme ja kisapäivänä enää kaksi.
Toinen osanottajista oli Riku jonka kanssa vuonna 2007 oltiin  SM-sarjan Sappeen osakilpailussa molemmat sijalla 32. Riku on hauskaa seuraa ja pitkästä aikaa nähtiin pelihommissa. Kaksi muuta meidän kanssa pelaavaa oli naisia. Toinen itse asiassa oli jenkki ja toisella oli elämänsä toinen PDGA-kilpailu.

[url]https://discgolfmetrix.com/manual/178558_Caddiebook.pdf/url]
Tuosta voi katsella väyliä jos meinaa tippua kärryiltä. En paljoa selittele väyliä etukäteen.

Aloitus väylältä 17.
Hieman tuntui jännittävän vaikka ei siihen sinänsä mitään syytä. Ehkä jänskätti häviääkö kiekkoja.
Avaus oli vähän varovainen, mutta väisteli puut vasemmalle. Forella joutui kahden metrin rakoon 30m lähärin työntämään. Kolmonen korttiin ja tämä oli selvitetty.

18. Tässä oli ajellessa tullut sellainen ajatus että jos heittäisi bäkkärillä antsan niin voisi päästä lähemmäs koria. Forella osuisi paremmin aukkoon, mutta tuntui hyvältä idealta ajatella positiivisesti. Sidewinder käteen ja ranteella sitten autoin kun en tainnut ihan luottaa että kääntyy yli. Osui oikealla koivuun ja onnekkaasti pomppasi oikeastaan siihen mihin olisi forella päässyt. Kakkosheittoon jäi 125m joten maltilla Sidewinderillä hyvä heitto väylään. Neppi korille ja par. Parissa.

1. Buzzz käteen ja kovaa piti heittää. En heittänyt ihan kovaa eikä se lähtenyt linjaankaan. Vasemmalle mennen koivulinjan vasemmalta puolelta kakkosrinkiin. Ei hyvä. Ei mennyt. Kolmonen.

2. Buzzzilla lähti liian matala. Ei sitten jaksa tietenkään perille. Jostain kakkosringin rajoilta koriosuma mutta kolmonen. Ai että. Nämä kaksi ovat sellaisia perusväyliä että kannattaisi ottaa.

3. Forella Shryke kulmaan. On onneksi tarpeeksi pitkä ettei mene hazardiin, muttei ihan tarpeeksi pitkä aukealle. Kahden puun välistä Sidukalla haetaan pirkkoa. Vähän liian vähän kulmaa ja ollaan taas kakkosringissä. Hittolainen. Eihän ne nyt mene vaikkei ole taaskaan ihan huono.

4. Vähän liikaa antsaa ja puuosuma. Sieltä sitten toinen puuosuima ja huonoon suuntaan. Kolmannella ilmeisesti pettää arviointikyky ja heitän korkean annukan vaikka forella olisi päässyt ihan hyvälle paikalle. Varsinkin kun menen kiekolle joka on melkein metsässä ja katson taaksepäin niin selviää että oli tyhmä yrittää mitään kun korille ei olisi voinut päästä kuitenkaan. Kaikille muille osaan kyllä neuvoa miten tätä peliä pelataan, mutta tämä oli virhe. Oksan alta kuuteen metriin. Putti hipaisee vähän ketjuja, on siis ihan luokaton. Saakeli. Paluuputti sisään ja tupla.

5. Hankalasti ylikääntävä väylä. Forella voisi päästä rinkiin jos on hyvä. Heitän foren. Ei se ole ihan huono, mutta jää kakkosrinkiin kun on vähän leveä. Hittolainen. Kolmonen korttiin.

6. Shrykellä kovaa ja sitten toivotaan että puiden välistä pääsee jatkamaan. Asento on vähän huono, mutta forella haloValkyrie koilmeen metriin. Birdie. Hyvä. +1

7. Maaginen seiskaväylä.
Tässä pitäisi heittää yli 120m niin helpottuisi paljon. En heitä. Oikealta outin päältä löhden Shrykellä. Jää vähän näppiin ja on matala eikä puhettakaan että palaisi takaisin kentälle. Pääsen sillan viereen kymmenen metriä eteenpäin. Uusi yritys alivakaammalla Shrykellä. Nythän pitää päästä avoimelle. Kääntää rauhallisesti yli, olisi aika hyvä heitto jossain muualla mutta kun kääntää outtiin. Sieltä olisi palaillut, mutta osuu puskaan ja jää 20cm outtiin. Onneksi kävi sisällä, että pääsee ehkä 30m eteenpäin. Näin pelataan frisbeegolfia.
Vitonen on aika hyvä mandojen lähelle ja siitä sitten vain hanat mettään kun en oikein tiedä mistä se loppuväylä menee. Tuurilla kaikesta läpi ja 25m putti korin alle. Kasi korttiin ja oletin kisan olleen sitten ihan kaikilta osin siinä. +4 kun parilla on saanut 957... ai että tästä tulee kaameeta.

8. Alivakaamoi Sidewinder ei käännä tarpeeksi yli ja onneksi pamahtaa johonkin puuhun. Taas ollaan jossain kakkosringin reunalla. Puiden välistä roikotusputti osuu alarautaan mutta eihän se mene joten par.

9. Vähän alkaa tuulemaan mutta eihän se haittaa. Sidukka kääntää yli, osuu puskaan ja jää kuitenkin onnekkaasti niin että pystyy heittämään. Tämä on siitä hassu väylä että ainoa väylä taitaa olla puiden yläpuolella joten vakaalla Shrykellä korkealle kiekko. Onnistun mielestäni heitossa ihan hyvin, mutta jäähän se taas sinne kakkosringin reunalle. Nelonen korttiin. Ei se niin huono ole kun kilpakumppani tasoittaa peliä tekemällä kasin.

10. Fore on ihan ok ja korille jää 105m. Matala, linja oli hyvä joten joutuu vielä neppaamaan Zonella korille. Tässä taas pääsisi bäkkärillä aika paljon pitemmälle mutta kun ei ole käynyt tarpeeksi niin ei ihan tiiä mitä tehdä. Pelataan siis seiftiä.

11. Perusväylä. Heitä sata metriä. Tähän on kiekko. Sidewinder kääntää vähän yli, on taas vähän matala ja puskaan. 35m korille. Hankalasta asennosta joutuu forea heittämään. Korin ja minun välissä on oikeastaan yksi koivu. Ajatuksena on kiertää se reilusti.
Heitän sitten kuitenkin huonon foren siihen ainoaan koivuun. Sillälailla. Putti korin alle ja nelonen. Aijai. +5

12. 127m jalkapallokenttä. Shryke ei käännä tarpeeksi yli ja kakkosringin reunalta puttiyritys. Ei mene. Par.

13. Pelikirja vaihtui foreen. Perusfore. Korille 100m, fore olisi saanut olla senverran korkeampi että olisi feidannut enemmän oikealle.
Ehkä 2m aukko, jossa ensin pitää väistää oikealla oleva koivu ja 20m päässä vasemmalla puska. Tästä voi päästä mukille. Sidewinder näyttäisi aika hyvältä. Väistän koivua hieman liikaa ja tuuppaan kiekon puskaan vasemmalla. Sieltä jokin toivotaan toivotaan foreantsa kun muutakaan ei kykene. 25m putti korin alle ja bogi. Ai saakeli että tuntuu turhalta.

14. Shryke lähtee hyvin, luulin menevän ihan eteenpäin mutta 101m mittatikkujen mukaan. Heitän Buzzz OS:n ihan turhaan liian läheltä mandoa. En huomannut että siellä olisi ollut puita mihin olisi voinut osua. Ei tällä kertaa osunut, joten sellainen 90m foreantsa voisi mennä korille. Lähtee liikaa vasemmalle ja osuu puskaan. Onneksi jatkaa matkaa ja jää väylälle. Forella neppi korin alle ja par.

15. Avaus on oikeastaan aika hyvä. Kakkosheitolla pääsen heittämään senverran pitkälle että on alle 70m ehkä ringin reunalle saareen. Ihan hyvä fore noin ringin reunalle kun on vähän matalampi kuin yritin. Haaraputti on hyvä mutta alarautaan. Tämä olisi maistunut. +6

16. Viimeinen väylä. Kuusimetsän 73m. Liian matala fore jää kakkosrinkiin. Ei mene sieltä tälläkään kertaa. +6

+6 antaa alustavasti 909 taikapistettä. Avoimen pojat paukuttelivat reippaasti miinusta. Tonnin olisi saanut -7 tuloksella joka tuntuu aika absurdilta tälle kentälle. Ei paljon saisi kopistella puihin ja varmaan putinkin pitäisi kulkea. Peli ei ollut hääviä, kasi oli kamalaa ja tupla nelosellekin ihan kuraa. Taisin johtaa viidella eka kierroksen jälkeen meidän kahden pelaajaan luokkaa.


Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2425 on: 17.06.25 - klo:00:04 »
Tässä kohtaa piti hakea kyllä motivaatiota. Käytiin Sellossa syömässä ja pääsi vähäksi aikaa eroon heittämisestä. Hyvä.
Siinä sitten muutama putti ja vähän muuta heittämistä kun kulki vastapalloon aloitusväylälle. Ei kai siinä, koitetaan pelata niin hyvin kuin osataan. Jostain syystä tuntui, etten taida ihan heti lähteä Äijänpeltoon kisoihin.

18. Koskapa niitä pirkkoja ei forella saa niin vedetään sillä bäkkärillä sitten. Ehdin yhden testiheitonkin heittää ja sehän meni hyvin.
Heitettiin kokonaan samalla porukalla kuin ensimmäinenkin.
En oikein tiedä mitä tapahtui mutta vedin jostain syystä niin paljon kuin lähtee ja ihan liikaa annukkaa. Kiekko meni aivan liian aikaisin oikealle ja osui ainakin puskaan. Oli hyvää tuuria kun sieltä pystyi tekemään edes jotain. Sidewinderilla isoa annukkaa pystyi heittämään. Sitä sitten. Vähän oli liian vähän kulmaa ja feidasi puskaan. Sieltä oksien alta polvelta oli ihan ok heittoasento. Ajatus oli heittää forella Sidewinder antsassa siihen väylään ja toivoa ettei osu mihinkään. Ei se mikään älyttömän vaiikea ollut. Ei vain osannut toteuttaa.
Fore oli, antsaa vähän mutta liian hiljaa joten feidasi hyvissä ajoin oikealle. Sieltä joutui puiden välistä taikomaan vielä korille. Bogilla aloitettiin tämä homma. Voi hyvää päivää mitä tekemistä.

1. Oikeastaan identtinen heitto ekan kierroksen kanssa. Väärästä välistä kakkosrinkiin. Ja sieltä taisin osua koriin. Hohhoijaa.

2. Vaihdoin foreen. Hyvä fore oikeaan väliin ja nelimetrinen sisään. Parissa. Kummasti se mieli kohenee kun onnistuu joskus.

3. Fore mutkaan. Siitä 90m korille. Buzzz ei ihan nouse plaaniin joten jälleen kakkosringin putti. Ei mene.

4. Päivän toinen aivan kaamea virhe. Yritän heittää nättiä antsaa väylää pitkin. Lähtee ihan kaameasti vasemmalle, osuu puuhun ja nokkosiin. Taisin päästä 25m tiiltä, eikä väylän suuntaan. Parin metrin aukko on onnekkaasti ja rauhallinen Roadrunner osuu aukkoon, ai että se oli melkein hyvä. Se on kuitenkin ehkä 10cm liian leveä ja osuu puuhun. Pomppu väylän toisella puolelle vasemmalle. Sieltä taikaheitto forella. Se oli hyvä antsa. 73m korille. Buzzz on ihan hyvä. Paitsi, että tässä tulee se erityisominaisuus mistä unohdin mainita. Kun heinä on pitkää niin ei liuuta eikä skippailla. Pitää heittää perille asti. Lyhyemmälle ruoholla olisi mennyt muutaman metrin vielä lisää. Nyt jäi kasiin. Ei ole hyvä putti eikä mene edes tuurilla. Kutonen korttiin. Mokasin bogiputin tuplaksi kaksi kertaa samalla väylällä. Hyvä.
On vaikea väylä jos alussa ei osu väylään. Tulee pitkä matka. Olen siitä tyytyväinen, etten yrittänyt mitään aivan älytöntä paikkaheittoa.

5. Fore on leveä ja kakkosringistä taas jatketaan. Puiden välistä koriosuma, se oli lähellä. +2

6. Shryke lähtee vähän vasemmalle ja on liian matala. Ei mitään mahdollisuuksia korille. Buzzz foreantsalla isoimmasta reiästä kolmeenkymppiin. Siitä huono fore Zonella vitoseen. Putti sisään ja nelonen. +2

7. Kasi alla tähän niin kyllä meinasi olla jännää. Shryke olikin varmasti tarpeeksi hyssessä. Ei jäänyt outtiin. Siitä tosin seurasi ettei ollut kovin pitkä ja paineli metsän reunaan. Tuuli oikealta ja ajattelin heittää korkean Valkyriellä jotta tuuli tuo kiekon jonnekin tuplamandon lähelle. Jostain syystä en mitannyt matkaa ja heitin aika kovaa. Ei tuonut tuuli. Kiekko meni ehkä seitsemän metrin päähän oikeasta mandosta ja liikaa oikealle. Tässä kohtaa oikea ratkaisu olisi ollut heittää forella väylään, mutta antsa vaikutti hyvältä idealta. Mando meni oikein, mutta sitten osui hipsu puuhun ja kiekko oikealle. Alle kahden metrin aukosta olisin halunnut heittää foreantsan, mutta oli puu tiellä. Paikaltaan Valkyrie aukkoon ja neljään metriin. Jaahans. Nyt oli tuuria. Par korttiin.

8. Liian matala antsa. Hitto, että harmitti kun treenikiessillä ajattelin ratkaisseeni tämän eikä sinne päinkään. Kakkosringiin takamailta taas yriteltiin. Saa näköjään yritellä.

9. Vastatuuli. Taisin vähän auttaa ranteella, mutta Sidukka käänsi yli. Osui samaan puskaan kun eka kiessillä ja oli saman neliön alueella. Otin opiksi ja heitin vähän vakaammalla kiekolla hyssen puiden yli. Tuuli vähän liikaa auttoi ja olin korin vasemmalla puolella. Kakkosringissä tietenkin. Eihän se mene.

10. Ajattelin kokeilla vähän kovempaa forea. Antsaa tulikin vähän enemmän kuin ajattelin ja takametsään. Sieltä toinen fore vaikeasta asennosta, mutta väylälle. 80m korilla. Vastaan tuulee vähän, mutta eiköhän se Buzzzilla mene. Uusi GlowFLXBuzzz kestää tuulta kivasti, menee reilun vitosen pitkäksi mutta hyvä heitto. Puttikin on ihan ok, joten par tähän pikku taistelun jälkeen. +2

11. Otin vakaamman sidukan. Hieman oli matala ja ehkä siksi käänsi yli. Samaan puskaan kuin eka rundilla, mutta meni läpi. 30m korille ja meikäläinen lottoaa yrittämällä Zonella sisään. Eihän se mene. Onneksi ei mene kauas.

12. Nyt heitetään taas kovaa. Taas lähtee liian matalalle. Pikku cutroll kaupanpäälle ja kiekko on vasemmalla koivun alla. Ei oikein pääse kunnon asennosta heittämään. Buzzzilla koitan heittää kovaa huonosta asennosta. Ehkä joku nopeampi olisi jaksanut, mutta kakkosringissä ollaan. Eikä mene. Nelonen +3

13. Otan vakaamman Shryken ja forella sitä jos vaikka feidaisi enemmän oikealle. Se onkin vähän matala eikä ehdi feidata. Oikeastaan sama linja kuin viimeksi mutta vähän pitempi. Otan Shryken ja heitän sitä kovaa. Se onkin hyvä heitto. Harmi, että siinä ennen koria on sellainen puskarivi  jonka yli pitäisi heittää. Osuu puskaa ja jää sinne. Vähän aikaa piti etsiä kun en ollut ihan varma jäikö puskaan eikä heti löytynyt. Kakkosrinki puskasta ja nelonen. +3

14. Takatuuli ja kevennän kiekkoa Mambaan. Taas liian matala joten kääntää yli ja painuu tonttiin. Ehkä 80m heitto. Ai surkeus. Sieltä sitten korkea hysse HaloValkyriellä mutkaan. Ihan hyvä heitto muttei ajatustakaan että pääsisi mukille. Buzzz lähtee vähän oikealle ja puskaan. Pystyn onneksi heittämään 25m foren mukille ja matka jatkuu. +3 ei tunnu ihan huonolta vaikka ihmetyttää mistä ne pirkot ottaisi että pelaisi edes nollaan.

15. Väylät loppuu kohta kesken, mutta onhan tässä pari pirkkopaikkaa vielä. Avaus on melkein yhtä hyvä kuin eka rundilla. Menee vain enemmän vasemmalle. Kolmen metrin aukkoon 15m päästä vai hysse oksien alta. Päätän hakea pirkkoa jota hyssellä ei haeta.
Osun aukkoon, mutta taas on vähän matlala. Tällä kertaa 80m kympin ringin reunalle johon pystyy mittaamaan.
Fore on aika hyvä ja jää sellainen kasin ylämäkiputti. Ainakin omaksi yllätykseksi putti on oikeasti hyvä ja koriin. Birdie. +2

16. Forella Sidukkaa. Se on aika hyvä vaikka luulin sen olevan vähän hiljainen. Kuuden metrin putti. Jostain syystä hävisi puttiin itseluottamus ihan vain tässä. Päädyn sitten roikottamaan niinkuin roikottelen alle nelimetrisiä. Se on kyllä huono. Hyi. Kolmonen korttiin. Se olisikin olut ihan kiva +1 mutta jatketaanpa vielä vähän matkaa.

17. Shryke lähtee pitkästä aikaa hyvin. 25m korille. Naureskelen, että voisihan tätä yrittää, mutta päätän etten yritä. Puita on välissä silleen, että joutuu puttaamaan korkealle hyssessä että pääsee korille. Tuuli ottaa senverran kiinni, että meinaa mennä koriin. Ei tietenkään mene, mutta onneksi jää niin lähelle että saan putin sisään.

Tässä olisi ollut aihiota pelata pariin. Liian paljon matalia heittoja ja muita virheitä, tai oikeastaan ei onnistumisia. 943 alustavaa ratinkia.
Tässä kun on mietiskellyt niin masterikisassa saanee vähän parempaa ratinkia kun niitä 120m+ heittäjiä on vähemmän.
Päädyin kuitenkin perumaan osallistumiseni Masteritourin Espoon osakilpailuun ja menen Raaseporin Helmeen johon sain paikan.
Nyt jäi vähän huono maku Äijänpellosta. Tykkään väylistä kyllä, mutta nokkosallergian tuolta saa. Oittaa olisi parina Äijänpellolle ja on kyllä sanottava etten pidä Oittaasta ollenkaan joten päätös oli helppo kun pääsee Helmeen.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2426 on: 09.07.25 - klo:10:46 »
Vanhuus ei taida tulla yksin. Olkapää ei tainnut tykätä kun hakkasin halkoja ja osaa piti lyödä oikein kovaakin. Kipeytyy käytettäessä ikävästi. Olen sitä koittanut Burana-kuurilla hoitaa.
Viime viikonloppuna kyykistyin laittamaan laturia seinään ja selässä vihlaisi oikein sujuvasti. Ilmeisesti sitten noidannuoli hyökkäsi kimppuun. Enpä muista koska olisi viimeksi ollut käveleminen niin vaikeaa eikä hyvää asentoa saanut aikaiseksi oikein millään. Linimenttiä ja relaksoivaa lääkettä onneksi löytyi talosta ja homma alkaa hiljalleen olla parempi.

Olen ilmoittautunut ensi viikonlopun Heinäpaali-kisaan jossa rating-luokissa. Pelataan Sahanmäki ja Nummenmäki samana päivänä. Tykkään tällaisista komboista vaikka etukäteen ajateltuna ei ole tarjolla hurjaa ratingia kun paikalliset sankarit varsinkin Sahanmäessä pelaavat helppoa rataa todennäköisesti hyvin.

Tässä on tullut hieman itselle outoja ajatuksia tuosta ratingista. Ehkä jonkinlainen tieto lisää tuskaa tyyppinen tilanne on hiipinyt takaraivoon. Rating sinänsä ei itselle ole suojelemisen arvoinen asia kun ei se oikein mihinkään juurikaan vaikuta. Olen tässä päätynyt jatkamaan aiemmalla tavalla. Jos on kisa jonka haluaa pelata niin sitten pelataan.
Rating-päivitys tuli eilen. -7 pinnaa tuli Äijänpellon hentoisen epäonnistumisen siivittämänä. Seuraava päivitys onkin mielenkiintoinen kun viime vuoden SM-kisojen ratingit putoavat pois. Siellä on kaksi alle 900 reitattua putoamassa pois, joten mielenkiintoista mitä ratingille tapahtuu. En muista, että olisin koskaan aiemmin pelannut kahta alle 900 kierrosta.

Puttaamista olen koittanut eri tilanteissa aina harjoitella. Jostain syystä edelleen alle kympin puteissa on vaikeuksia painonsiirrossa ja olen nyt päättänytkin että koitetaan ilman jalkoja putata. Korkeusäätö tuntuu olevan hieman haastavaa kun pamahtaa alarautaan aika helposti. Rutiinia ja itseluottamusta siihen puttiin pitää vain hakea.
Siellä takana kuitenkin sykkii jostain syystä epäonnistumisen pelko jonka syrjäyttäminen olisi varmaankin puttitavan vaihtamista tärkeämpää. Olen kuitenkin ajatellut, että jos jalat tuntuu epäluotettavilta niin ei käytetä niitä sitten.

Nummenmäessä käytiin viime viikolla pelaamassa jotta muistaisi väylät. Olihan siellä monta jotka oli unohtanut, mutta aika monta sellaista joiden pelaaminen oli mielessäkin. Nummenmäestä olen aina tykännyt, se on aika rehellinen rata jossa palkitaan hyvin heittäminen. Tuskaa on ilmassa heti kun ei osu väylään.
Sahanmäki on sitten tosiaan sellainen Nummelanharjun tyyppinen epäonnistumisrata. Jokaiselle väylälle todennäköisesti haetaan pirkkoa ja puttiinhan se sitten kaatuu jos kaatuu :)

Kaikenkaikkiaan nyt kun ei ole päässyt heittämään on tietenkin intoa paljon ilmassa. Samalla on ollut paljon mahdollisuuksia keskusteluihin eri asioista, joten frisbeefilosofiaa on jaettu kanssaihmisten kanssa.

Ammattilaistenkin peliä on päässyt seuraamaan ja täytyy myöntää, että varsinkin naisten luokassa on paljon mielenkiintoisia tapahtumia ja aika hienoa on tietenkin kun suomalainen on se joka vaikeuksienkin jälkeen sitten päätyy voittajaksi. Eveliina on kyllä huikealla tavalla paininut itsensä voittajaksi. Puttaamisessa välillä näkyy epävarmuutta, mutta se näyttää paremmalta kun Eve on selvästi päättänyt uskaltaa putata. Tuohon pitäisi itsekin paremmin päästä.

SM-kisojen lähestyminen tuo tietysti jännitystä elämään. Ennen sitä on kuitenkin Suomessa MM-kisat ja näyttäisi siitä tulevan aikamoinen spektaakkeli frisbeegolfin mittareilla.


Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2427 on: 09.07.25 - klo:20:17 »
Tässä kun on sopivasti tylsää niin alkoi mietityttää kiekot bägissä.
Jossain aiemmin olen näitä esitellyt joten lienee paikallaan päivittää mitä siellä oikein on.
Aiemmin olin kovin ison aukon jättänyt väyliksiin, joten sitä on tässä pari vuotta koitettu jo paikkailla.

Putterit
P2 Flex1 Vähän sitä pehmeämpää osastoa. Omegat siirtyivät unholaan kun sain hieman vakaamman putterin joka ei liidä niin hyvin. Nyt uskaltaa rohkeammin putata kun ohimenevät ei mene niin kauas.
Toisena puttiputterina on Eaglen Rainmaker joka on mielestäni ihan sama kiekko  vaikka jotkut väittävät sen olevan alivakaampi.

Cryztal FLX Zone x2 Tämä on ollut jo pitkään bägissä ja tietenkin Cryztal flexinä. Tuntuu hyvältä kädessä ja aika hyvin on mielestäni hanskassa miten sitä pitää heittää, varsinkin forella.

Midarit
Buzzz OS FLX Tämä on Zonen ja Buzzzin välistä, nopeampi kuin Zone joten se lentääkin jonnekin. Aika vähällä käytöllä, mutta ajoittain tulee väyliä tai tilanteita jotka vaativat juuri tämän. Huono puoli on että tuntuu ihan liikaa Buzzzilta joten pitää keskittyä heittämään sitä kuin vakaata vekotinta.

Buzzz, näitä on Glow FLX joka on vakaa FLX Buzzziksi, Cryztal Flexejä on pari kappaletta ja tämän vuoden uutuushienous sahaBuzzz jossa kahta muovia rimmissä. Meni suoraan bägiin kun tuntui niin hyvältä ja lentää suoraan. Nuo Cryztal flexit on alivakaampia joten niillä saa kivoja foreantsalähäreitä.

Väylädraiverit

Halo Firebird. Täsmäase aika vähällä käytöllä, mutta vakaa on ja välillä ihan tarpeeseen.
Halo Sidewinder, lentää kuin Buzzz, mutta pitemmälle. Näitä taitaa olla jo kolme bägissä ja saavat luottoa aika paljon.
Halo TL3, Ei kovin paljon käyttöä, mutta aika jännä kiekko.  On aika vakaa mutta pitää kulmankin kivasti. Ei ehkä tunneta vielä kovin hyvin. Sellasiin 80m lähäreihin aika kiva.
Halo Valkyrie on aika uusi tuttavuus, vakaa on ja tuntuu silti liitävän. Tälle on keksitty hiljalleen monipuolistuvaa käyttöä. Tykkään.

Draiveriosasto
Halo Shryke on ollut jo pitkään bägissä. Uutena aika vakaakin, mutta kun tutustutaan ja saa osumia niin alkaa liitää yhä vain pitemmälle. Menee myös forella.
First run S-line DD, varsinkin forella on hyvin tiedossa mitä hän osaa. On aika vakaa, lentää suoraan ja kääntyy lopuksi.
S-line DD Hysteria. Samaa osastoa, on ollut pitkään bägissä ja tuttu on hän. Muutamakin holari on tällä tehty joten olkoon bägissä.
S-line DD3 on vakiinnuttanut paikkansa Kaatiksen 17 väylän avauksessa varsinkin jos tuulee. Nyt on Niken DD3 tulossa haastamaan, mutta vakaa on ja lentää sopivasti. Ei mitään pituusliidätystä vaan vastatuulivekotin.
Halo Destroyer, roikkuu bägissä odottamassa joko foreskippejä aidan taakse tai myrskytuulia. Onhan se joku tällainen oltava kun aina välillä nykyään tuulee ihan oikeasti.

Muistinkohan kaikki.

Offline letiss

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 137
    • View Profile
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2428 on: 10.07.25 - klo:15:26 »

Muistinkohan kaikki.

Et, ainakin meidän isokäsien paljon käyttämä Mamba loistaa poissaolollaan.

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 676
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Re: Rakkaudesta lajiin
« Reply #2429 on: 10.07.25 - klo:17:06 »
Aamukahvilla muistin yhtäkkiä sekä Mamban että Roadrunnerin.

Mamba on jäänyt bägiin jenkkireissun jälkeen ja siinä on paljon hyviä ominaisuuksia. Siis kyseessä on HaloMamba, joka ei niin alivakaa ole kuin Mambaa yleensä pidetään. Mamballa voi tehdä paljon sellaisia juttuja joita ei muilla kiekoilla voi. Se muun muassa on varsin nopea vekotin, mutta kun on senverran alivakaa ettei juurikaan feidaa. On siis osaavissa käsissä mainio vempele. Jostain syystä viime aikoina on ollut hieman hankaluuksia sen hallitsemisessa ja varsinkin kisakäytössä ei varmaankaan ihan joka paikkaan sovellu. Toisaalta foreantsat toimii sillä aika kivasti kun laittaa kulmaa niin ei ihan helpolla lähde kurvailemaan takaisin. Pitäisi vain malttaa heittää sitä hieman rauhallisemmin.

HaloRoadrunner on myös bägissä. Niitä taitaa olla nyt kaksi. Tässä on aika paljon samaa kuin Mambassa. Lentää huikean suoraan kun malttaa heittää rauhassa. Nykimällä tulee sotkua. Ja menee yllättävän pitkälle sellaisena päivänä kun kulma on kohdallaan. Nousee kauniisti plaaniin eikä alivakaana ole ensimmäisenä feidaamassa.

Nyt ei jaksa käydä bägillä katsomassa, mutta ehkä tuossa on kaikki.