Frisbeegolf-forum.fi

Author Topic: Treenilogi J. Hukka  (Read 103473 times)

Offline Tapanote

  • Ylläpitäjä
  • Ylläpitäjä
  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 143
    • View Profile
  • Oikea nimi: Tapani Aulu
  • Seura: Tomoottajat, Kankaanpää / 7k, Turku
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #60 on: 14.05.12 - klo:23:00 »
Jos sattumalta tätä lukeva bongaa 165 g oranssin firebirdin 5tr radalta, on se melkoisella varmuudella meikäläisen.

Ilmoitellaan jos ilmaantuu löytölootaan.

Offline GARFFi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: Mikko Karvinen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #61 on: 14.05.12 - klo:23:07 »
Siellä se makaa nyt. Sattui olemaan vielä nimetönkin.

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #62 on: 15.05.12 - klo:00:22 »
Siellä se makaa nyt. Sattui olemaan vielä nimetönkin.

Kauhea munkki kävi, hienoo! Tulen seuraavan kerran Kankaanpäähän heittämään jos suunnitelmat täsmää, amatööritourille 19.6. ketähän siellä voisi kysellä jotta saisi tulilinnun takaisin bägiin?

Offline Lassi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 531
  • HÖYYYYY
    • View Profile
  • Oikea nimi: Lassi Salminen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #63 on: 15.05.12 - klo:00:32 »
Eiköhän siä löytökiekot oo saatavilla ku järjestäjiltä kyselee. Jos aikasemmin on tulos kpäähän ni kannattaa olla jompaan kumpaan Auluun yhteydes ajois, poikulit kun ei aina oo maisemis, mutta eiköhän yks kiekko silti saada omistajalleen järkättyä...

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #64 on: 17.05.12 - klo:21:40 »
17.5.'12
2h metsätyöt
30 min venyttelyt
30 min puttitreeniä 5-15 m

Tänään tämän talven viimeinen peruskunto-metsätyökeikka. On se kyllä vähän veren kaivamista nenästä pyöritellä niitä tukkeja tällä selällä, varsinkin kun ovat oikein imeneet itsensä painavaksi tähän aikaan vuodesta. Aika siedettävä olo silti näin iltasella, kun otti rauhallisesti ja venytteli kunnolla. Parina viime päivänä tuli tehtyä myös vähän lähäritreeniä, 50 ja 70 m matkoille puttereilla ja midareilla, väliin pari foreakin. On se vain vaikea se suoraan heitto tuollaiselle matkalle. Jonkinlainen tuntuma silti alkaa jo olemaan, vaikka harhalaukauksiakin tulee tietty vielä.

Tänään puteissa meni aika miellyttävästi heti ensimmäiset 5 sarja sisään kympistä. Ja sitten jostain reilu 12m enää 2/5. Heittelin muutaman kerran tuolleen että sahasin välillä niin pitkää puttia kuin vain treenipuitteet antoi myöden, sitten taas lähempää. Ei se mahdottomalta tunnu tuo yli 10 m matkakaan, mutta varmuutta siinä ei vielä ole. Kauas on pitkä matka. :)

Huomenna varmaan korkeintaan pikkuisen puttailua ja enemmän mentaalista harjoittelua. Lauantaina olisi Kivireki kisa, 3 rataa Kaarina, Paimio, Lauste. Paimiossa ei ole tullut käytyä sitten viime kesän ja tekniikan uusimisen jälkeen, joten täytyy ihan pitää pieni meditointihetki, muistella väyliä ja visualisoida ne mielessään, plärätä etäisyydet esiin ja sitten ihan miettiä millä kiekolla heittää. Sama täytyy tehdä myös Lausteelle, koska viimeksi muutama viikko sitten siellä viikkokisoissa oli aika moni heitto-kiekkovalinta ihan väärä ==> +26 tulos. ::) En tiedä kuinka moni heittäjä tekee tuollaista esityötä kisoja varten, ainakin vähän oudompien ratojen kanssa tuntuisi että jos pääsee kerran kiertämään ennen kisoja niin sen jälkeen olisi hyvä ihan istua ja miettiä omien heikkouksien/vahvuuksien kanssa miten mennään.

Rankka päivä lauantaista tulee silti, mutta jos vain selän kanssa pärjäisi siedettävästi ja koettaisi välttää pahimpia ryssimisiä ja ob-alueita, niin eiköhän siitä hauskaa tule. Ja kokemusta taas ainakin. Tuloksissa voisin olla tyytyväinen jos tuota Laustetta saisi parannettua ainakin kymmenellä heitolla, Kaarinasta pari yli parin molemmilla kierroksilla ja sama Paimiosta. Noh, mutta sitten näkee kun menee että kuinka kulkee. :)

Offline HAH

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 3 174
    • View Profile
  • Oikea nimi: Harri H.
  • Seura: 7k
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #65 on: 17.05.12 - klo:21:50 »
Paimion väyläpituudet ei näy netissä olevassa kartassa. Ne on 88 91 95 85 87 62 127 65 ja 61 metriä.

Kyllä tulee itsekin vähän mietittyä kiekkovalintoja etukäteen, mut mitään ei voi lyödä lukkoon, koska olosuhteet (tuuli pitkälti) määrittelee lopulta mitä heitetään. Myötäiseen esim. paljon enemmän midaria kuin kovaan vastaiseen... Jonkinlaista suuntaa antavaa peliplääniä on kyl ihan kiva vähän etukäteen pohdiskella.

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #66 on: 18.05.12 - klo:14:12 »
Jonkinlaista suuntaa antavaa peliplääniä on kyl ihan kiva vähän etukäteen pohdiskella.

Tavallaan se onkin yksi hauskuutus tässä lajissa tuo etukäteen mietiskely. Ei nyt tietty jokaiselle harkkakierrokselle, mutta varsinkin tällaisiin vähän isompiin häppeninkeihin.  Tulee mieleen yksi strategiapelisarja mitä pelattiin kaverin kanssa pc:llä, ikäloppu Alpha Centauri. Alussa vuoropohjaisena vuorot kesti 5 min, mutta sitten jäätiin vähän koukkuun ja pelattiin samaa peliä yli vuosi ja lopussa vuorot kesti parikin tuntia. Ja kun ei istunut koneella niin väliajoilla töissä tai koulussa vain funtsi kaikkia strategioita ja mahdollisia seurauksia... Oli aika intensiivistä loppuvaiheessa. Itsellä ainakin tuo pieni suunnittelu kannattaa harjoittelun tässä vaiheessa, että saa heti raakattua ne kiekot-heitot pois millä on isoin mahdollisuus epäonnistua.

Vähän koettanut vauhdinottoa tapailla, mutta ongelmana on epätarkkuus ja kiekkojen karkaaminen usein oikealle... Kaikenlaista heilumista on siinä vielä liikaa. Luulen että huomisissa kisoissa koetetaan pärjätä pitkälti ilman vauhtia, ja keskitytään sitten taas ensi viikolla tuohon vauhdinottoon. Olisi kyllä hyvä jos olisi joku personal raineri, nyt tuntuu että pituuksien kanssa on jääty tallomaan tuonne 90m tuntumaan. Sen tarkan avausheiton pituuden nostaminen tuonne reilusti yli sataan metriin helpottaisi kyllä kummasti parin saamista monilla radoilla.

Ongelmallista tämä suunnitellun vapaapäivän pitäminen. Vaikka aamulla lähti liikkeelle taas vähän irvistellen selän kanssa, niin pihalla nököttävästä 15 kuution multakasasta tuli silti taas kärrättyä muutama kottikärryllinen eri puolille tonttia. Vähän tekisi mieli myös pyöritellä vähän keppejä ja hakata säkkiä kun kamppailutreenejä ei ole ehtinyt pitämään melkein kuukauteen... Ja vähän puttaillakin voisi, muutaman kerran heittää niitä suorien 60-70 m heittojen harjoitteluja puttereilla... Pitäisi kalauttaa itsensä aina tajuttomaksi heti aamulla ettei lähtisi nykimään aina turhia, kun se lepokin on oikeasti eteenpäin harjoittelussa. Joka tapauksessa, mahdottoman hauska päästä huomenna heittämään ihan koko päiväksi, vaikka se tarkoittaakin 04.00 herätystä. ::)

Offline HAH

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 3 174
    • View Profile
  • Oikea nimi: Harri H.
  • Seura: 7k
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #67 on: 18.05.12 - klo:16:10 »
Kivireessähän on yli kaksikolmasoaa väylistä sellaisia, et tuo sun 90 metrinen draivi vie sut jo pirkkuputille (enintään 10 metriin), joten tarkkaa heittoa vain.

Oikealle karkailu johtuu itsellä liian kovasta puristuksesta gripissä tai siitä, että kiekko lähtee huomaamatta pienessä antsassa, kun heittäessä selkä nousee pystyyn. Koita heittää muutama heitto vähän iisimmällä puristuksella ja kumarra pikkuisen "kiekon päälle" heittäessä. Jos vaikka auttaisi.

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #68 on: 18.05.12 - klo:18:50 »

Oikealle karkailu johtuu itsellä liian kovasta puristuksesta gripissä tai siitä, että kiekko lähtee huomaamatta pienessä antsassa, kun heittäessä selkä nousee pystyyn. Koita heittää muutama heitto vähän iisimmällä puristuksella ja kumarra pikkuisen "kiekon päälle" heittäessä. Jos vaikka auttaisi.

Kiits vinkistä. Ainakin tuon gripin liiallisen puristuksen tunnistin heti. Yleensä aina kun koettaa heittää vähän "pitemmälle" eli pistää peliin enemmän voimaa ja vähemmän tekniikkaa niin lopputulos on kiekon harhailu. Liiaksi vain ahneuksissaan yrittää, rennolla heitolla pääsee tarkemmin lopputulokseen. Kun sen vain saisi taottua tuonne lihasmuistiin ja pääkoppaan...

Heittelin vielä muutaman putin, sain pidäteltyä itseni tekemästä enenpää. 15 m päästä 6/10 sisään ja 7 m 9/10, 5 m 10/10, varmaan paras tänä keväänä. Huomenna silti varmaan ylä-alarauta kolisee ja yli 10 m putit tietty seiftaan...  ;D

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #69 on: 19.05.12 - klo:23:33 »
19.5.'12

n. 12-13h Kivireki kisaa Kaarina, Paimio, Lauste

Olipas se päivä. Myöhemmin voisi analysoida enemmän, mutta nyt riittää sen toteaminen että heitin uskomattoman huonosti ja sain varmaan syystäkin jumbosijan, tosin tarkkoja tuloksia ei ole vielä saatavilla. Oma peli hajosi heti aamun ekalla kierroksella toisella väylällä, joka oli Kaarinaan väsätty ylimääräinen saariväylä. Eka heitto outtiin, ja sen perään sitten varmaan 3x heittoja uudestaan outtiin kun koetti korjata tilannetta eikä pysähtynyt yhtään miettimään tarkemmin. Kun kortissa oli kymmenen plussaa toisen väylän jälkeen, alkoi kaikki mennäkin jo ilman jarruja. Oikeastaan mihinkään heittoon ei ollut yhtään luottoa, hartiat jäykkinä ja pasmat ihan sekaisin koetti olla ryssimättä enempää ja tietäähän sen mitä sitten tapahtuu. Lisää ryssimistä. ;D Oikeastaan putti oli läpi koko kisan ainoa asia joka kulki jollain tavalla. Lisäksi selkä heitti kunnolla jumiin heti ekan kierroksen jälkeen. Loppupäivä meni välillä aika kivuliaasti, mutta Paimion kierroksen jälkeen alkoi vähän helpottamaan kun sinnikkäästi venytteli ja verrytteli paikkoja kipulääkkeen avulla auki. Pitkä päivä.
Toiselle kierrokselle sain vähän parannettua, puolen päivän jälkeen Paimiossa olin jo päässyt vähän aamusta yli ja siellä kulki paremmin. Illalla Lausteella tuli itselle kohtuutulos, joka oli ainakin parempi mitä viime viikkokisojen +26. Parannettavaa reilusti, mutta pääsi sentään jollain väylällä onnistuessaan jo pariin ja jossain jopa alle mikä on itselle aika mainio tulos. Loppupäivän keräily ei riittänyt silti millään kumoamaan tuota karmeaa aamun Kaarinan tulosta. Ihan hanurista oikeasti heittää lähes poikkeuksetta harjoituskierroksilla sellaista paria plussaa ja sitten kisoissa heti reilu parikymmentä plussaa!

 Mitä tässä on nyt parit isommat kisat (jotka on myös tähän mennessä ainoat) tänä keväänä heittänyt, niin kyllä nyt näyttää siltä että kisoissa ongelma on pitkälti korvien välissä. Ei pysty heittämään samalla tavalla kuin harjoitellessa, ja mikähän siinä sitten on... Pienempikin takaisku niin heti palaa päreet. Saati sitten isommissa!  ;D Yhdessäkään pitemmässä avauksessa ei ollut yhtään luottoa, lähtivät vähän minne sattuu, forella osui enemmän sinnepäin. Ei tarvinnut miettiäkään mitään 90 m avauksia, kun heitoista oli rentous tiessään ja tekniikka hajoilee. Vähänkin kovemman paineen alla keho koettaa vielä palata takaisin vanhoihin huonoihin heittelytekniikoihin, kiekko lähtee pelkällä kädellä eikä vartalolla yhtään.
Nyt unta palloon ja huomenna puhdas lepopäivä, sitten katsotaan uusiksi treeniä ja tarkempi mitä-tästä-opimme.


Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #70 on: 23.05.12 - klo:00:04 »
22.5.'12
1h lämmittelyt kamppailulajit
1h draivitreeniä kentällä

Pari viime päivää kisojen jälkeen mennyt aika "leppoisasti" kipulääkkeiden ja relaxanttien varassa, ihan muutamat piirretyt on tullut kanssa lasten kanssa katottua, kun ainoa fyysinen mihin on pystynyt, on lähinnä nenän kaivuu. Selkä meni jo kisoissa mutta kun pysyi koko päivän liikkeessä ja lihakset lämpimänä niin realismi paljastui vasta seuraavana päivänä. Tänään kuitenkin pääsi jo sängystä ylös muutenkin kuin ensin polvilleen-kontalleen-seinää vasten, joten illalla huolelliset lämmittelyt ja vähän treeniä. Jos jollakulla on joskus ollut selkä joskus niin kipeä että täytyy vähän miettiä vippaskonsteja miten nuo sukatkin laittaisi, niin sellaisella tasolla ollaan menty. Kauhea morkkis ollut muutenkin viimeiset pari päivää nöyryytystuloksesta Kivireestä, joten henkisesti oli ihan kiva kun pystyi taas ottamaan varovaisia juoksuaskeliakin ja koettamaan treenin tapaista.

7K:n kivireessä tuli kyllä haukattua liian iso pala kakkua mitä tässä on miettinyt. Ensinnäkin oma tekninen taso, joka on vielä vähintäänkin hiomisvaiheessa - toisin sanoen aika huono.  :D Kaikki gripit ja oikeastaan koko heittotekniikka on tullut haettua tässä viimeisen parin kuukauden aikana. Talven pimeät 3kk yksin pelkkää pressuunheittämistä vajassa ei ihan vastaa täysipainoista tekniikkatreeniä, joskin sillä oli se puolensa että pääsi edes suunnilleen vanhoista "sinnepäin" viskelytekniikasta eroon. Huhtikuun alun jälkeen -jota nyt voi näillä leveyksillä pitää kauden aloittamisajankohtana, - on tullut käytyä ihan radalla suunnilleen yhden käden sormilla laskettava määrä. Se mitä tässä on tullut huomattua jo aikaisemminkin keväällä, eli ihan radoilla käymistä tarvittaisiin lisää, jotta saisi sitä tarkkuuttakin eri heittoihin.
Toisekseen oma fyysinen taso, jos kohta kunto onkin varsin hyvä, niin silti tuon selän puolesta kun on puolivalmis eläkeläinen niin pitäisi pelata sen mukaan eikä luottaa siihen että se ehkä kestää pitkän päivän heittelyä. Viimeinen kuukausi on tullut tehtyä aika pitkää päivää ihan lapion varressa ja muissa puutarhatöissä, ja lepopäivä harvassa, joten ei nyt ollut ihme että se sanoi *naps* viimein. Kyllähän sitä toivoi että vielä kestää.

Kaarinasta ekan kierroksen sysipimeän surkea tulos oli silti pitkälti kiinni siitä että ensinnäkin pääkoppa ei kestänyt tuota itsellä kakkosväylän 11 tulosta. Sen jälkeen kaikki koko peli ja suunnitelmat petti. Kun fysiikka alkoi myös oireilla, niin olisi varmaan ollut ehkä viisainta jättää koko päivä tuohon. Mutta kun ei ole tottunut periksi antamaan, niin oli pakko rypeä sitten koko loppukisa, meni miten meni, ja heittää mitenkuten pystyy. Ja huonostihan se meni. Heittää sai ainakin koko rahan edestä.  ;D

Mitä tästä eteenpäin... Koska radalle ei edelleenkään pääse edes joka viikko eikä vertaistukea muista heittelijöistä saada, niin on pakko koettaa vaan kytätä silmä kovana tekniikkafoorumia ja videoita, koettaa järjestää itselleen ratamaisia olosuhteita myös kenttäharjoitteluun, jatkaa sitkeästi puttitreeniä (joka toimi ainoana tekniikka-osa-alueena koko kisassa) ja mitä vielä... No mä en myy mun kiekkoja vielä, aion edelleenkin nauttia kesästä, käydä myös heittämässä kavereiden kanssa ja jos jossain kisoissa tämän kesän aikana sattuu olemaan muu kuin viimeinen listoilla niin kauheen kiva.  :) Vielä kun nuo tiilenmurskaustreenit saisi hyödynnettyä tässä lajissa jotenkin... On vaan niin kauhean vapauttavaa henkisesti pistää muutama tiili päreiksi kun ei ole onnistunut saamaan 90 m draivia 10m levyiseen ympyrään...  >:(

Torstaina olisi tarkoitus tutustua Marttilan rataan ja kisailla siellä enemmänkin leppoisasti pienemmän porukan kisoissa. Porukka on tosin pienehkö alle 20 hlöä, mutta koska suurinta osaa en edes tunne niin parempi ettei mene arvuuttelemaankaan edes mitään tuloksia. Näyttäisi vähän ja mitä on kuulostellut, niin Kaarinan tasoiselta, joten koetetaan tuollaista +4 tulosta ihan kylmiltään. No, katsotaan uusi rata ja pystyykö sitä vielä tiille astelemaan lätty kädessä.  :)

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #71 on: 23.05.12 - klo:01:06 »
.... ja se mitä jäi tuosta ylläolevasta mainitsematta... Ensinnäkin kisajärjestelyt oli ihan mahtavat. Mainio hotellitason aamupala ekan kierroksen jälkeen, bussikyyditykset, kaikki muut. Ihan pelkkää plussaa. Ei voi muuta sanoa kuin että oli onnistuneet kisat, kaikki toimi järjestelyiden osalta kuin voi vain toivoa!

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #72 on: 25.05.12 - klo:22:57 »
25.5.'12
(24.5. 1,5 h fribailua)
Eilen tuli tutustuttua Marttilan varsin metsäiseen rataan. Tulokseksi tuli +3, joka taas lienee ihan hyvin omaa tasoa kuvaava. Kolme avausta meni enemmän tai vähemmän pieleen ja suunnilleen saman verran putteja alle 10 m alueelta. Kaikki treenillä taas parannettavissa. Tulos riitti silti pienen porukan kakkossijaan ja kiekkopalkintoon, mikä tässä tapauksessa oli Tuonelan Joutsen uudempaa painosta.

Olin silti enemmän kuin tyytyväineen siitä että pystyi taas heittämään suunnilleen ilman suurempaa kipuilua selän kanssa ja pienet x-stepin tapailut ei aiheuttaneet karkailua kuin muutamalla kerralla. Ihan hauska rata, mutta varsinkin 6-väylä aiheutti pientä päänraapimista. Ensin sellaiset 80 m avausta suoraan, okei, mutta sen jälkeen olisi pitänyt lähestyä toiset saman verran korille, joka oli ihan pelkän metsän keskellä, ilman mitään väylän tapaistakaan, siis ei  kerrassaan mitään raivattua reittiä. Sinne vain kauhealla munkilla jostain puiden välistä.  :D
No, uusi rata ja ihan kiva jo vaihtelunkin vuoksi. Pientä puttitreeniä on koettanut aina välissä veivata alle 10 m matkoilta, mutta tuntuu aika jäykältä vielä kun selän jonkinasteinen jumi rajoittaa liikeratoja. Tuonelan Joutsen tuntui varsin tukevalta putterilta, vähän vielä P2:sta jyremmältä mitä koettaa pitemmille matkoille. Kun ehtii kentälle heittelemään niin katsotaan miten käyttäytyy. Kun fysiikka alkaa taas näyttämään paremmalta, täytyy alkaa katsastamaan mihin lähialueiden kisoihin sitä lähtisi jos vielä kehtaa.  :D


Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #73 on: 27.05.12 - klo:22:04 »
27.5.'12
puolisen tuntia ratakierrosta Kokemäki
1h puttitreeniä

Viikonloppuna tuli käytyä Kokemäen suunnalla juhlimassa häitä. Jälkikasvua majapaikalla (Anttilan tila-hostel) nukuttaessa ulkoa alkoi kuulumaan häiritsevää kilinää, joka kuulosti ihan korin kilahtelulta. Ja olihan siellä siirrettävä kori sitten talon nurkalla. Kävipä tuuri kun nakkasin vielä lähtiessä muutaman kiekon autonperään. Puttitreeniä sitten vain iltasella. Samoin katsoin iltasella netistä että paikkakunnalle on juuri pykätty uusi pikkuratakin. Sunnuntaina sitten kävin heittämässä radan hyvin pikaiseen läpi, -5. Rata löytyi helposti, hyvät opasteet, tiit, väylät selkeät. Pari väylää oli 80 metrisiä, joilla pääsi hyvin koettamaan forella melko kapeaa ränniä pitkin. Yllättäen?  :D kaikki foret onnistuivat, Eaglella sai aika tarkkoja napautuksia. Kai se heittojen tasaisuuskin sieltä tulee kun vain jaksaa treenata... Pari puttia ohi alle kymmenestä metristä ja yksi epäonnistunut avaus rystyllä. Mutta ihan hauska oli käydä ja majapaikassa joku jutteli että viikon päästä on avajaisetkin.
Tänään iltasella vielä vähän puttitreeniä kunnes hyttyset hätistivät sisälle.

Offline zenhukka

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 199
    • View Profile
  • Oikea nimi: Juha Hukka
  • Seura: 7k, Kuppinuudelit, FrisbeeFrogs
Vs: Treenilogi J. Hukka
« Reply #74 on: 30.05.12 - klo:00:12 »
29.5.'12

Viime päivät tullut enimmäkseen sairastettua flunssaa minkä jälkikasvu on varmaan taas tuonut päiväkodista tai mistälie. Se aika kun ei ole pahemmin pyörryttänyt, on tullut lähinnä kunnostettua ulkosaunaa. Että ei nyt varsinaisesti mitään lajiin liittyvää. Välissä muutama putti, mutta ei nyt mitään treeniä kuitenkaan. Loppuviikolle jos vähän helpottaisi niin voisi käydä kentällä kiskomassa kiekkoa. Yksi ajatus tuli jonkin kuumehoureisen mietiskelyn yhteydessä mieleen tuosta vauhdinotosta, minkä hiominen on täysin alkutekijöissään. Kun mielessäni sitä askelkuviota katselin niin x-step on oikeastaan ihan yksi yhteen sivupotku laahaamalla, ainakin jossain harrastamassani lajissa. Paitsi että sen oikean jalan kengän voisi jättää maahan, tietty.  :D Samoin voisi koettaa jos saisi jostain toisesta potkukuviosta jotain ajatusta tuohon painonsiirtoon. Laitetaan korvan taakse ja testaillaan kun ehditään.

Muistin että jossain vaiheessa tuli mietittyä osallistumista Frisbeepoint tourin Kankaanpään osakilpailuun. Kävin eilen pläräämässä sivuja ja huomasin olevani melkein myöhässä ja että kisahan on melkein täynnä! Maksoin pikimmiten osallistumismaksun, mutta tänään sivuja katsellessani taas huomasin että oli oli jäänyt tuo ilmoittautuminen puolitiehen, kisakoneessahan oli sille ihan oma kohta, no sekin korjattu. Ehkä ehti vielä mukaan. Kaikkea häröilyä sitä tässä vaiheessa tulee tehtyä, mutta kai sitä oppii... Jos saisi tuota vauhdinoton askellusta katsottua tässä parin viikon sisällä paremmin, niin voisi olla taas vähän varmempi olo taas lähteä Kankaanpäähän. Ja jos ei rystylle vielä siihen mennessä löydy kohtuullista tekniikaa vauhdin kanssa, sitten heitetään vain forella. Simppeliä.