Nonniin. Sitten tämän päivän raporttiin Lausteen treeneistä. Kiersin aamupäivällä 24. väylää yhden samaan aikaan paikalle tulleen heittelijän kanssa. Sepolle (ei Paju) vielä kerran kiitos seurasta, jos satut lukee tätä. Yhden kiekon kierroksesta kertyi tulos +14. Eli ennätys parani neljällä heitolla. Vielä neljä heittoa vähemmän, niin ollaan tämän kesän tavoitteessa.
Tuplabogeja tuli neljä kappaletta. Kutosella jouduin 2m säännön uhriksi toisella heitolla, jonka jälkeen vielä puttasin kolme kertaa. Kasilla puttasin kolme kertaa alle kympistä. 12:lla heittelin todella surkeita lähäreitä, enkä todellakaan pysynyt halutulla väylällä, kiitos 10 metristen rollereiden. 19:lla toinen heitto jäi 1,5 metrin päähän saaresta, eli OB:lle, sitten vielä seuraava heitto meni aivan liian kauas korista. Eka heitto jäi lyhyeksi ja jouduin heittää n. 70-80 metrin lähärin. Seiskallakin heitin OB:lle, mutta siitä ei onneksi tullut tuplaa.
Muuten väylät sujuivat mallikkaasti ja puolet väylistä meni paariin ja vikalta väylältä sain vielä hienon birdien, kun Trident meni seipäiden välistä 2 metriin. Kierroksen loppu oli muutenkin hyvä, kun heitin 22:lta ja 23:lta ekaa kertaa paarit (23:sen aloitus meni 6 metriin, mutta putti ei toiminu).
Kierroksen päätteeksi heittelin vielä vastatuuleen draiveja siellä metripylväiden luona ja tein 24:sen koriin sarjan putteja. Draivit meni enimmäkseen persiilleen, mutta puteissa oli hyvää varmuutta. Kiekot olis saaneet jäädä enemmän koriin, mutta 15:sta metristäkin viiden kiekon sarjassa osui 4 kertaa putkeen samaan kohtaan alarautaa ja kerran ketjuihin, ja vielä kohtuullisessa sivutuulessa. Mutta osumathan eivät riitä eli lisää puttitreeniä.