Mainospaikka

MAINOSPAIKKA
NÄY FRISBEEGOLF-YHTEISÖLLEVoisiko tähän tulla sinun mainoksesi?Ota yhteyttä →www@design.yt

Treenilogi Tapani A. (Tomoottajat)

Aloittaja Tapanote, 18.01.12 - klo:08:00

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Kävin taas "ruokatunnilla" salilla. Tälläkin kertaa tosi löysästi, koska edelleen polttaa joka lihasta pienikin reeni - no ainakin luulee tehneensä jotain, kun ei pääse portaita ylös.

lämppä soutuvehkeellä (tuun käyttään tota conceptkakkosta paljon, ääryysvehje)
etukyykkyä 6x10xtanko =D
penkkiä 5x20xtanko
kulmasoutua sama
SJMV 5x8x55 (15kg + lukot oli pienin millä sai tangon sille korkeudelle, että näillä takareisillä pystyi tekemään)
haukka, ojareita, vattoja, kylkiä, takareisiä

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Tuli muuten vielä pari "hyvää" pyöräilytouhua mieleen. Italiassa olin lastenleirillä vetäjänä ja vapaapäivänäni lainasin joltain paikalliselta monta tuumaa liian pienen maastopyörän ja vedin sillä 160 km lenkin vuoristossa. Siinä oli yks noin 40km mäki. Ylöspäin oli tylsää, mutta alaspäin oli kiva päästellä. Toki olihan tollasia Norjan reissullakin.

Toisen kerran lainasin pyörän Sao Paulossa ja vedin joku 100 km lenkin siellä liikenteen seassa. Paikallisten mielestä ihan itsemurhatouhua. Kivaa oli silti.

Tuli kolmaskin mieleen. Oltiin pari vuotta sitten Kööpenhaminassa käymässä. Sielläki piti sitte vuokrata maantiepyörä ja käydä Helsingörissä kattomassa Hamletin linnaa. Sekin reissu oli varmaan jotain 100-150km.

Paluumatkalla alkoi niin kova sade, etten oikeastaan nähnyt mitään, enkä kyllä oikeastaan tiennyt edes mihin olin menossa. Joku hollantilainen pyörähullu tuli siinä ohi ja huomas vissiin, että mulla ei ollu kovin kivaa ja sano vaan, että "take my wheel" ja ajelin sitte sen perässä vikat 30km aivan hemmetisti liian lujaa.

monster

*****
Konkari
Viestit: 506
Kirjattu
Toi 183km uintia kahdessa viikossa kuulostaa ihan hullulta! varmaan ollut suht "vetelä" ja outo olo sen jölkeen??!!:)

Atamooni

***
Täysjäsen
Viestit: 102
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: monster - 30.10.12 - klo:17:37
Toi 183km uintia kahdessa viikossa kuulostaa ihan hullulta! varmaan ollut suht "vetelä" ja outo olo sen jölkeen??!!:)

Kiduksethan tossa kasvaa

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Latasinpa tubeen yhden vanhan maastavedon. Itse asiassa samalta päivältä kun Jarmo veti sen 200kg yhdellä kädellä. HYI SAATANA ku oksettaa ku kattoo millasella tekniikalla oon repiny selkääni hajalle.


tapioe

*****
Konkari
Viestit: 833
Kirjattu
On kyllä pahan näköistä, tuolla jos millä rikkoo selkänsä.

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu

jam-o

****
Seniori
Viestit: 255
Ready to get Fierce!
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Tapanote - 31.10.12 - klo:09:22
Jee. Ekaa kertaa noteerattu Euroopan rankinglistalla. Sija 46.
http://www.pdga.com/files/documents/Euro_Rankings_Oct_12.pdf
Tosta ku järjestäis 4 hengen heittueisiin porukan rankingin mukaan, ni YLLÄTTÄVÄÄ kuka olis sun kans samas.. :D

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Sikasen Artun kanssa käytiin viskomasa Lausteella. Hirveetä suttua molemmilla, mutta tulipahan käytyä testaamassa uusia kumppareita ja kiekkoja. C FD, heitin sillä melkein joka väylän ja on se heti siisti lätty.

Ja kumpparit oli ääryyttä.

monster

*****
Konkari
Viestit: 506
Kirjattu
toimiko sama leipä foreissa myös?!

Lassi

*****
Konkari
Viestit: 1531
HÖYYYYY
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: monster - 31.10.12 - klo:18:32
toimiko sama leipä foreissa myös?!
Tapanin fore on niin epäpuhdas, että eihän se heitä niitä alkuunkaan noin alivakailla...  8)

HAH

*****
Konkari
Viestit: 3174
Kirjattu

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Heitin pari hiljasta forea vaan, en jaksanu oikeen lämpätä forea, joten oli muutenkin ihan aasinpaskoja kaikki. Vasta kiessin jäleken heittelin muutaman asiallisemman foren. En siis osaa sanoa FDstä mitn. Aika korkea ja kapearimminen joten varmaan vähän ufoa heittää forea.

Lauste oli ääryyttä. Märkää siellä sun täällä toki.

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
#463
PariSMien eka kierros ei ollut tuloksellisesti huono, mutta tästä näkee varsin oivasti kuinka huono draivaaja/heittäjä mä olen. Yhden käden sormilla saa laskea hyvät heitot. Kallen heitoilla mentiin enimmäkseen tällä kierroksella - ja kyllä muillakin. Kallea varmempaa draivaajaa saa kyllä Suomesta hakea.

Vois oikein kerätä tähän omat heitot kun on kerrankin kunnon materiaali, mistä analysoida.


#17 fore c-PD2 alarautaan, putti tolppaan ja ketjujen läpi ulos
#18 fore c-PD2 kahteen metriin (ei puttia, jatkettiin Kallen avauksesta)
#1 fore c-PD2, perus aamutehoilla ei saisi heittää kovaa. Hirvee hysse ja 20m vajaaksi puuhun. Nostoputti.
#2 mahdoton putti - ei näe tosta, mutta siinä on puu keskellä koria 2 m ennen, joten yritän roikottaa jotain ihmehysseä - ei onnistu alkuunkaan.
#3 superalivakaa PD. Flippaa liikaa yli ja vähän liian myöhään osuu maahan ja skippaa pitkäksi. Onneksi Kalle pistää nätin putin.
#4 fore c-PD2. Umpisurkea. Ei osu alkuunkaan siihen mihin yritän, ei oo tehoja ja kaikki muukin pielessä. Sama kuin ykkösellä, ei saisi aamulla kylmässä edes yrittää noilla jyräkiekoilla heittää, ei tuu mitään. Kallelta taas huikea kakkosheitto ja mulla periaattessa vähän saumaa koittaa taas hysseputtia jopa koriin. No ei kierrä tääskaan yhtään korille päin.
#5 fore c-PD2. Hävettävän huono. Yritän matalaa hysseä noiden oksien alta about tota linjaa, mutta monta metriä alempaa.  Toinen fore on sitten tosi nätti 120 m, kun tajuan heittää hiljaa ja rennosti. Putti yläpesään 9-10 metristä. Kuten Kalle muistuttaa, uudesta catcheristä olis vamaan tullut ulos.
#6 rysty basic Jokerilla. Yritän laittaa lirpun tuulen mukaan (oikealta puhalsti tossa kohtaa). Aivan umpisurkea, yli kympin vajaaksi 40 metristä. Vammasen näköinenkin. Onneksi Kalle upottaa.
#7 fore c-bansheella. Ihan ok, muta hiukan liian lähelle puita, ettei Kalle pääse täräyttämään korille asti hysseä. Vajaa 20 m putti yli koko korin. Luulin jo että menee, mutta eihän se ollut lähelläkään. Pistin vielä Kallelle töitä.

-----Toinen video

#8 C-PD2 Ehkä paras avaukseni tällä väylällä. Kallelta nätti jatko ja sain laittaa helpon kolmosen.
#9 Kympin putti oksan yli piti olla pikku antsa - ei ollut. Tarpeeksi sivuun että ei jäänyt.
#10 alivakaa PD, osui nätisti väylään, mutta inan matala. Yritänkin tossa kyllä heittää skippiä, mutta nyt osui liian aikaisin rinteeseen. Kuitenkin aika lailla sellainen kuin yritin. Joku 13m? putti ihan kuuseen.
#11 Täydellinen avaus c-PD2.
#12 Jokerilla aika heikko lähäri, mutta riittävä
#13 alivakaa PD mukavasti väylään, mutta osuu kuitenkin just puuhun oikealla ennen kuin ehtii feidata. Lasken kuitenkin hyväksi heitoksi. Lähärikin oli mulle ihan jees, en osaa tollaista heittoa yhtään.
#14 Kieppiavaus pikkuisen liian jyrkkänä ja osuu viimeisiin puihin. Surullista kun tommonen lesoiluheitto näyttää vähemmän vammaselta kuin normaali heitto. Kallen kakkosheitto ei oo huono. Koitan ite jokerilla suoraan mukiin - no ei ihan siellä päinkään.
#15 käsittämättömän huono fore bansheella. Ei osu väylään, ei lähde flättinä, ei oo voimaa. Tuuria meinaa olla, mutta onneks sekin loppuu kesken lennon. Lähärikin melkein 10m pitkäksi.
#16 Kallella alla sen veran hyvä, että koitan vaan pitkälle alivakaalla PDllä. Ei onnistu vaan vasemmalle mettään. Lähäri taas heikko, mutta onneksi putti osuu.

Tapanote

Ylläpitäjä
Ylläpitäjä
*****
Konkari
Viestit: 4143
Kirjattu
Draivimiehet vois kommentoida, että missä menee pahiten vikaa noissa draiveissa teknisesti.