Itsellänikin aloittelijatilanne päällä, eli vain yksi putteri löytyy tällä hetkellä pakista. Siksi kysynkin, että miten paljon seuraavat putterit eroavat toisistaan otteen kannalta?:
Discmania D-line P2
Innova Rhyno
Latitude Soft Pure
Innova Aviar
Otin tuohon nyt vain ne "yleisimmät", mitä mieleen tuli. Omistan itse tuon D-linen P2:n. Se on ihan hyvä kiekko ollut, mutta jotenkin tuntuu, että omaan käteeni joku toinen voisi sopia paremmin. Oma käteni on aika iso ja sormet pitkät ja tuntuu, että kun pitää tuosta P2:sta kiinni esim. draiviotteella, niin reuna voisi olla hiukan paksumpi, ehkä hiukan syvältä tuo reuna myös tuntuu, mutta ehkä enemmän siinä häiritsee tuo ohuus. Esim. Buzzzissa reuna on paksumpi ja tuntuu kädessä paremmalta.
Putteri vaan nyt on se kiekko, jolla heitetään joka väylällä, joten omalla logiikallani se tärkein kiekko. Ei tuo D-line nyt mikään huono ole ja esim. puttiotteessa se tuntuu käteen paremmalta kuin draiviotteessa, mutta jotenkin on sellainen fiilis, että joku toinen voisi sopia vielä paremmin. Kauppaan kokeilemaan on tietenkin se paras keino, mutta osaako joku lonkalta/kokemuksiinsa perustuen heittää alustavasti, mikä voisi osua omaan käteeni sopivammaksi?