Frisbeegolf-forum.fi

Author Topic: Jounin kiekkokirjoitukset (JyLi)  (Read 125090 times)

Offline JaniS

  • Juniori
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jani Saukko
  • Seura: JyLi Albatrossit
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #45 on: 26.03.14 - klo:22:33 »
Jos ei nilkat niin sit polvi pettää. Eli kyl sun täytyy alkaa treenaan perään pyörähtämistä. Saattaa autaa myös selkävaivoihin.

Offline JanneRäsänen

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 630
    • View Profile
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #46 on: 27.03.14 - klo:02:47 »
Lattajalkaisuus vammauttaa. Lantiosi tekee paljon töitä joten ei ihme että sattuu varsinkin kun riuhdot alusta asti. Ja käännät lantiota koko ajan. Aluksi lantio palaa perusasentoon taakse viennistä ikään kuin venytetty jousi palaa lepoasentoonsa. Tällöin kiekko tulee vademman kyljen paikkeille. Silloinkin kannattaa löysäillä jotta kättä olkapäästä siirtäen kekko tulee oikean kyljen paikkeille. Ja sitten täysi rähinä päälle vasemmasta jalasta ylös lantiota terävästi seuraavaksi kääntäen jne.

Mitä hitaampi heitto sitä vähemmän saattoa tarvitsee. Nyt meni jo epätoistettavuuden puolelle revittely. Hiipien askellus vähemmällä repimisellä vie tarkemmin yhtä kauas. 100 % tehoa syö tulosta useimmiten vaikka kenttätreenaisi tuhansia heittoja vuodessa monta vuotta joten on syytä vaihtaa pidempään tekniikkaan kun joutuu revittämään.

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #47 on: 27.03.14 - klo:06:26 »
Kiitoksia kommenteista, tommosta silmät kiinni ja sinnepäin menoa tuo heitto on lähes aina ollut, varsinkin kentällä jossa ei ole oikein selkeää kohdetta mihin heiton yrittää saada (pl. reilun sadan metrin päässä olevat puut...). Välillä kun muistan rauhoittaa jolloin tulee saatot jne, niin paremmaltahan se tuntuu, mutta sitten näytä palaavan vanhaan. Pitää ruveta harjoittelemaan nyt kunnolla ja maltilla. Jos jättäisi draiverit kaappiin niin ei tule sitä psykologista efektiä että tätä pitää heittää pitkälle.

Offline JanneRäsänen

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 630
    • View Profile
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #48 on: 28.03.14 - klo:08:44 »
Jos osaat tähdätä näöllä yleensä löytyy jotain referenssipisteitä sivu- ja korkeussuunnalle tyyliin tuon puun tuon oksan kärki. Tähtäyspiste on usein kaukana kohteen takana mutta se ei haittaa. Joskus ei ole pisteen tarkkaa tähtäyspistettä tarjolla mutta aluekin auttaa kuten vasemmalle jostain esineestä.

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #49 on: 05.04.14 - klo:20:21 »
Väliaikakatsaus, viikko sitten viimeksi tullut heitettyä, muutama heitto kentällä Tangenteilla ja ihan ok:lta tuntui kun tosissaan rauhoitti. Päätin pistää monta kiekkoa jäähylle ja heitellä jonkin aikaa vain Pa1:llä ja Pa4:llä, ja Tangentilla. Paitsi että sain tänään pari uutta kiekkoa lahjaksi, Mako3 ja M3... Mako3 vaikuttaa sikäli passelilta treenikiekolta, että pitäisi lentää pillisuoraan flättinä heitettäessä jos tekniikassa ei olisi vikaa. Tangenteja olen haalinut 6 kpl vähän samaa tarkoitusta varten, mutta nuo kun on hieman alivakaita, niin ei sitten aina ole ihan varma että johtuuko miehestä vai kiekosta kun kääntää yli.

Toukokuun viimeisellä viikolla on Laajavuoressa kaksikin SFL:n alaista kisaa jotka olisi kauden päätavoitteeni, eli puolentoista kuukauden päästä pitäisi kuitenkin jotain saada aikaan. :D Onneksi ainakin osaa radasta pääsee treenaamaan kunnolla viikottain (kunhan kaikki korit on paikoillaan jne, pl. kisoihin tehtävät muutokset), joten sikäli voisi vaikka koko bägillä hakea niitä sopivia avauskiekkoja, mutta ajattelin kuitenkin karsia bägiäni entisestään. Jotain tämänsuuntaista mielessä:

Pa1 ja Pa4, vakaa ja alivakaa putteri. Aina näitä käteen jos ei nopeammilla kiekoilla ole oikeasti selvästi parempaa mahdollisuutta parantaa tulosta. Ei ole tullut mittailtua, mutta kuvittelisin että nämä lentää jonnekin 60 metrin korville.
Mako3/Tangent/M3/Atlas (joku näistä) Vähän pidempää (n. 10m) heittoa kuin puttereilla, en ole varma tarvitsenko oikeasti mitään näistä.
Switch ja Crave, alivakaa (=neutraali) ja vakaa draiveri, vielä vähän pidempää heittoa (noin 80-90m kun ei riehuta), matalaa linjaa, isompaa annukkaa ja hyssepommia, kämmentä.
Star Tern: Laajavuoren uutta ykköstä varten jos ei tuule. :D Tällä menee se 90-95m helpohkosti.
Resistor: Skippifore ja upsit jotka ei käänny mihinkään. Ei pitäisi tarvita normikierroksella.
S-PD: Normiupsit jos on pakko upseja heittää.

Löysin eilen yhden tekniikkavirheen lisää heitosta ilman että edes heitin kiekkoa. DGCR:n kautta törmäsin tällaiseen videoon:



Nähtävästi olen siirtänyt painoa aivan liikaa eteen (pl. silloin kun se jää aivan liikaa taakse...). Ja ryhtikin on ollut aika kumarainen. Jospa ensi viikolla ehtisi vähän heittämäänkin muilta kiireiltä.


Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #50 on: 07.04.14 - klo:22:53 »
Tänään reilu tunti kentällä heittelyä, välillä hyvällä ja enemmän huonolla menestyksellä. Annukkaan tuppasi lähtemään varsinkin vauhdin kanssa heittäessä, ja oikean jalan ulkoreisi kipeytyi taas aika huolella. Takapainoiseksi tuo heitto kyllä jää, pitäisi vaan liikkua rauhallisemmin ja malttaa käden kanssa. Pienellä vastatuulellakin oli varmasti osansa, mutta tuntui että toiseen suuntaan heittäessä kiekot lensi miten sattuu, mutta takaisin päin bägiä päin heittäessä tuntui heitot paljon paremmilta, kun oli selkeä kohde mihin pyrkiä.

Kesään asti ajattelin karsia bägin seuraavanlaiseksi:

Pa4 & Pa1
Switch & Crave
PD upseihin

Eli päätin karsia midarit pois bägistä kokonaan, jauhetaan nyt puttereilla kunnolla jonkin aikaa.

Huomenna Laajavuoren viikkokisoihin jotakuinkin tämmöisin miettein:

Väylä 1 (vanha 2): Switchillä saisi ehkä enemmän mittaa, mutta alivakaalla kiekolla OB-riski liian suuri hyötyyn nähden, joten 2xCravella pientä hysseä, Pa1:llä rinteeseen, ja Pa4:llä putti sisään tai todennäköisemmin varmistelu korin viereen. Odotan siis bogeyta.

Väylä 2: Pa4:llä rauhallinen suora heitto, riskinä kääntää yli oikealle risukkoon, mutta valitsen sen Pa1:n varman vasemmalle feidin sijaan. Todennäköisesti helposta pirkosta jäädään vähän uupumaan, mutta otetaan sitten kolmonen.

Väylä 3: Tämän onkin hankala valinta, vaihtoehtoina Pa1:llä annukka joka palauttaa vähän takaisin, Pa4:llä suorempi heitto joka kääntää yli, tai Switchillä reippaampi annukka. Kun kerran puttereille toistoja halutaan niin mennään Pa4:llä. Tässäkin pitänee tyytyä kolmoseen.

Väylä 4: Pa4 kääntänee siten että mennään puun oikealta puolelta, pitkällä putilla birdiepaikka mutta kolmosta haetaan tästäkin.

Väylä 5: PD:llä upsi houkuttaisi, mutta ei nyt lähdetä sille linjalle, joten Pa4:llä rauhallinen heitto korin edessä olevaan kallioon. Erittäin todennäköisesti kipataan oikealle ja bogey tulossa.

Väylä 6 (vanha 8): Pa4:llä pari suoraa heittoa ja par.

Väylä 7: Pa4:llä reipas ylikääntävä heitto, ja ikävän mittainen lähestyminen samalla kiekolla, tai joku forenäpy. Tämä väylä on aina korreloinut voimakkaasti edellisen kanssa, jos sieltä tulee par niin otetaan se tästäkin.

Väylä 8: Switchillä iso annukka ja pirkko.

Väylä 9 (talvi-4): Pa4:llä pirkkopaikoille. Todennäköisesti par.

Väylä 10: Pa4:llä kohti pömpeliä. Par.

Väylä 11: Pa1:llä pientä hysseä. Jos kori on talvipaikalla, pirkko, muuten lienee par.

Väylä 12: Jos kori talvipaikalla Cravella iso hysse, jos kesäpaikalla Switchillä ylikääntävä heitto korille päin. Bogey.

Väylä 13: Pa1 jää vähän vajaaksi ja jonnekin risukkoon, sieltä jotain yritystä korille ja par.

Väylä 14: Crave, Pa4 ja par.

Väylä 15: Switch ja hyvin käydessä pirkko.

Tällä tulisikin sitten itselleni huippukierros, +1, mutta realistisesti ajatellen ollaan jossain lähempänä kymppiä.

Offline Jugetin

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 295
    • View Profile
  • Oikea nimi: Junnu Kartio
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #51 on: 08.04.14 - klo:09:13 »
Itsekkin harkitsen tänään Laajavuoren viikkokisoihin lähtemistä. Hyviä vinkkejä, kiitoksia ;)

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #52 on: 08.04.14 - klo:23:04 »
Itsekkin harkitsen tänään Laajavuoren viikkokisoihin lähtemistä. Hyviä vinkkejä, kiitoksia ;)

Olitko mukana ja mitenkäs sujui? :)

Itse sain pidettyä pelikirjasta aika hyvin kiinni:

Väylä 1 (vanha 2): 2xCrave+Pa1+Pa4 oli suunnitelmana, mentiinkin 3xCrave, Pa4 ja Pa4 (putti). Eli bogey.

Väylä 2: Suunnitelmana oli Pa4:llä rauhallinen suora heitto, vähän käänsi oikealle liikaa, vaikeasta välistä puttiyritys epäonnistui ja jatkoputtikin ketjuista ulos, eli tästäkin bogey.

Väylä 3: Pa4 luki pelikirjassa, mentiin kuitenkin Pa1:llä treeniheittojen perusteella. Avaus vajaaksi ja helppo par.

Väylä 4: Pa4 luki pelikirjassa tässäkin, mutta valitsin treeniheittojen perusteella kuitenkin Pa1:n. Vähän ennen korin edessä olevaa puuta feidi vasemmalle, ja jälleen helppo par. Tässä ja edellisessä oli ihan tehtävissä olevat pirkkopaikat mutta ei tämän päivän kunnolla kuitenkaan.

Väylä 5: Pa4:llä rauhallinen heitto hieman pitkäksi korin taakse, hankala haaraputti rautaan ja rolli takaisin vielä hankalampaan paikkaan. Seiftailu korin juureen ja bogey.

Väylä 6 (vanha 8): Pa4:llä pitkä heitto hieman feidaten, ja pääsi yrittämään jopa pirkkoa ylämäkeen. Ei onnistunut, jälleen par.

Väylä 7: Pa4:llä reipas ylikääntävä heitto käänsi liikaa, ja dropparille. Cravella vähän turhankin ahne fore korille, skippi jäi kuitenkin kuusikon paremmalle puolelle ja ympyrä nelonen.

Väylä 8: Switchillä annukkaheitto ei kääntänyt mihinkään, hyvä lähestyminen hankalasta asennosta puun takaa Pa4:llä ja helppo par.

Väylä 9 (talvi-4): Pa4:llä avaus vähän matala kummallisesta kolosta, putti taisi kolistella rautoja mutta kolmonen tästäkin.

Väylä 10: Pa4 vaihtui viime hetkellä Pa1:een, avaus kymmenisen metriä korista vajaaksi, puttiyritys huono mutta kuitenkin pömpelin paremmalle puolelle josta parputti sisään.

Väylä 11: Pa1:llä avaus feidasi vähän turhan paljon, mutta pirkko kuitenkin.

Väylä 12: Kori oli talvipaikalla joten Cravella iso hysse korin juureen, helppo pirkko.

Väylä 13: Pa1 lähti jotenkin löysästi kädestä ja feidasi hankalaan paikkaan siten että kiekon ja korin välissä oli viisi puuta. Nöyrryin lyhyeen näpyyn takaisin väylälle, ja putti melkein sisään. Bogey.

Väylä 14: Crave lähti liikaa oikealle, mutta jostain välistä puikkelehdittiin korin tasalle alle kymmeneen metriin. Putti kuitenkin ohi ja par.

Väylä 15: Tee olikin tässä kymmenen metriä karvista kauempana, ja sitten tulikin remmottua vähän liikaa. Crave jäi lapaseen ja kurvasi heti oikealle metsään. Tässä olisi ollut re-teen paikka, todella tiheästä metsästä ensin upsi ja sitten näpy väylälle. Pa1:llä neljäs heitto noin neljän metrin päähän korista, ja putti huti. Triplabogey.

Tuloksena siis +6 johon täytyy olla tyytyväinen. Ensi viikolla samalla pelikirjalla alle viiteen.



Offline Jugetin

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 295
    • View Profile
  • Oikea nimi: Junnu Kartio
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #53 on: 09.04.14 - klo:11:38 »
Itsekkin harkitsen tänään Laajavuoren viikkokisoihin lähtemistä. Hyviä vinkkejä, kiitoksia ;)

Olitko mukana ja mitenkäs sujui? :)


Elämäni toiset viikkokisat. Erittäin pettynyt omaan suoritukseen. Ennen kierrosta en ehtinyt lämmitellä kunnolla, hieman puttia vain. Vasta jossain viidennen väylän tienoilla alkoi kulkemaan. Mutta ensi kerralla lähdetään parantamaan tulosta :)

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #54 on: 12.04.14 - klo:23:30 »
Tänään tuli heitettyä noin 70 väylää. Ensin kolme kierrosta Laajista, ja päälle vielä reilu kierros Harjulla.

Laajiksessa ensimmäisellä kierroksella tuli availtua usealla kiekolla, testissä melkein joka väylällä oli Axiomin putteri Envy. Periaatteessa hyvän tuntuinen kiekko, mutta menee aika paljon päällekäin PA1:n kanssa, vaikkei ihan yhtä ylivakaa olekaan. Kämmenheittoihin tuo oli kyllä erittäin hyvän tuntuinen matalan profiilinsa puolesta, mutta rystyllä tuntui etten ihan vielä päässyt sinuiksi kiekon kanssa. Ajattelin alunperin että sillä tulisi vähän pidempiä ja suorempia avauksia heitettyä kuin PA1:llä, mutta aika samoille mitoille putoilivat, ja ei tuokaan mikään suora kiekko ole.

Ensimmäinen Laajiksen kierros sama kuin viikkokisoissa, +6. Ei pysty enää hahmottamaan mistä tuli plussaa. Kakkoskierroksella hajosi putti täysin, ja tulokseksi +9. Syytän kovia panoksia, hävisin jäätelön tällä tuloksella. :D Kolmannella kierroksella homma alkoi taas luistaa vähän paremmin, mutta silti muutama sekoilu ja noin neljä missattua pirkkoputtia, ja tulokseksi +7. Kokonaisuudessaan ihan ok heittelyä, mutta putteriheitoista puuttui se sopiva rentous, oli vähän rykimistä.

Harjulla viikkokisojen jälkeen tuli heitettyä -4 ja -2, nyt ei ihan ollut yhtä hyvä tuntuma heittoon. Reikäpeliä kierros, 4-0 voitto ja päälle neljä väylää sudaria kahdesta viimeisestä väylästä, lopputulos 6-0. Kierrostulos taisi olla par.

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #55 on: 15.04.14 - klo:23:02 »
Viikkokisat taas takana. Päivällä kentällä pari heittoa uusilla Craveilla, Jenkeistä vihdoin saapui 170g vesimeloni-Proton ja Powergripiltä piti tilata 169g Neutron) kun hukkasin 166g Craveni viikonloppuna (unohtui kai väylälle tai putosi jossain vaiheessa bägistä, huomasin vasta eilen kotona). Ei ollut gripillä samanpainoista, niin piti ottaa vähän painavampi, joka kyllä vähän tuntui heitoissa näkyvän, tai sitten oli vaan huono päivä. Kotipihalla muutamia lähäriheittoja, jotka tuntui kummallisen hyvältä, kun käänsin huvikseni takajalan jalkaterää kohdetta päin valmiiksi. En nyt tuota kuitenkaan enää Laajiksessa muistanut, ja lämmittelyheitot olikin ihan kauheaa kuraa, osittain tuulen takia mutta osittain myös yleisen hötkyilyn takia.

Kisaan lähdettiin siis hieman epämääräisin odotuksin. Aloitettiin 12. väylältä, josta pirkkoputti huti, ja jatkoputtaamaan pääsin puun takaa. Tästä nelonen ja kierros olisi voinut olla aika toisenlainen. Sain kuitenkin pelastettua kolmosen, ja seuraavaa väylää aloittamaan. Ajattelin että kun on takatuulikin niin uskallan avata PA4:llä vaikka oikealla oleva tie onkin outtia. No sinnehän se pillinä lensi... Ympyränelonen korttiin. Seuraavalla väylällä hankala pirkkoputtipaikka kaatuneen puun takaa, rinnankorkeudelta putattaessa oli kyllä tuntuma aivan hukassa eikä edes rautaosumaa. Kuitenkin par. Seuraavilta aika simppelit par, bogey ja pirkko, kolme nollaa lisää, ja alkoi jo tuntua aika hyvältä.

Vanhalla kasilla kuitenkin PA4-avaus kippasi oikealle, kimposi takaisin väylälle päin, ja huono forelähestyminen vajaaksi. Putti korin juureen ja bogey korttiin. Vanhalla ysillä ongelmana ollut PA4:n loppufeidi joka on sysännyt muuten hyvännäköisen avauksen outtiin. Nyt olin jo etukäteen miettinyt että heittäisinkin 300-muovisella puttiputterillani (PA4 siis myös) samanlaisen heiton, ja tämä toimikin oikein hyvin. Pikkuisen ikävän matkan päähän vain avaus jäi, ja oli hankala päätös yrittääkö liian pitkää hyppyputtia, jotain annukkatatsiheittoa vai putteriforea. Päädyin viimeiseen ja skippien kanssa vajaaseen viiteen metriin. Siitä par-putti sisään. Seuraavalla väylällä nappiavaus Switchillä, eipä kuitenkaan viitsitty pistää kiekkoa pömpeliin vaan kokonaan ohi korin. Jatkoputtikuitenkin sisään. Ylämäkiputit oli tänään hakusessa, sekä tässä että vanhalla kutosella helpot pirkkoputit plörinäksi.

Talvinelosella PA4 lähti niin matalana että tömähti maahan jo ennen koria ja vielä yhden puun taakse. Varmistelu korin viereen ja par. Talvivitosella taas avaus etummaisiin puihin, ja PA1:llä hysse hökkelin eteen. Melkein yletin putterilla tökkäämään kiekon seinässä olevasta raosta sisään mutta en ihan. Huono putti, raon yläreunaan osuma, joka onneksi kuitenkin kiepautti kiekon korokkeen sisäpuolelle. Bogey kuitenkin siis tästä. Viimeiseltä väylältä vielä pirkko ja kokonaistulokseksi +2. Tällä irtosi tasoituskisan kakkossija.

Kisan jälkeen vielä kaljapanoksella kolme kierrosta 2-5 väyliä (siis vanhat 3-6), joista tulokseksi kaksi bogeytä ja yksi pirkko. Ei voi olla tyytyväinen tuohon, kuvittelin että kaksi neljästä väylästä on selkeitä tipuväyliä jopa minun putteriavauksille, mutta ei näköjään...


mutteriwiritys

  • Guest
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #56 on: 16.04.14 - klo:00:33 »
Uusi bägi/setuppi on tainnut toimia ihan hyvin?

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #57 on: 16.04.14 - klo:15:28 »
Hyvin on joo toiminut, varsinkin lähestymispeliin on tullut varmuutta kun tulee puttereille paljon toistoja. Yleensä on myös aika helppo valita millä kiekolla heittää kun on selkeät erot kiekoissa. Houkuttaisi kyllä jo ottaa joku neutraali midari bägiin jolla muutama hankala pirkkoväylä muuttuisi "varmaksi" pirkkoväyläksi muutaman lisämetrin turvin, mutta hiotaan nyt vielä ainakin siihen asti kun Laajiksen rata laajenee täyteen mittaansa.

Offline Mike

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 293
    • View Profile
  • Oikea nimi: Mika
  • Seura: Tampereen Frisbeeseura / Disc Klupi Kuhmoinen
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #58 on: 16.04.14 - klo:16:16 »
mutta hiotaan nyt vielä ainakin siihen asti kun Laajiksen rata laajenee täyteen mittaansa.

On se vaan ikävää jos rata on tuollalailla "riippuvainen" jostakin asiasta ja tässä tapauksessa lumesta ja sen sulamisesta.

Varmasti monellakin paikallisella on ollut kovat poltteet pelailemaan radalle mutta joka vuosi on odoteltava lumien sulaminen.
Onko tietoa uusista radoista Jyppikylään mihin pääsis jo näin alkukeväästä varmasti pelailemaan?

Offline Jouni

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 883
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jouni
  • Seura: JyLi
Vs: Jounin talvitreenit, putti kuntoon ja vähän muutakin
« Reply #59 on: 16.04.14 - klo:21:20 »
Onneksi Laukaan Peurunka on aika lähellä ja se on ympäri vuoden hyvässä pelikunnossa. Ysiväyläinen Muuramen Kinkomaakin on ihan jees rata silloin tällöin heittelyyn, ja onhan tuolla Laajavuoressakin se 15 väylää, eli on siinäkin heittelemistä. Tänä vuonna on tulossa ainakin yksi 9-väylänen kesäkuussa Tuomiojärven rantaan, muutama muukin taitaa olla suunnitteilla lähivuosille. Muuramen Riihivuoressahan on myös laskettelukeskus-frisbeegolfrata (18 väylää), joka on kyllä niin märässä maastossa että menee varmaan lähemmäs kesäkuuta ennenkuin sinne viitsii lähteä. Autollisena vaihtoehtoja on toki myös Keuruun Iso Heitto, tuleva Äänekosken 18 väyläinen, ja muutamia muita pienempiä ratoja joihin ajaa alle tunnissa Jyväskylästä.

Aika- ja liikennerajoitteisena itselläni tuo Laajavuori on nykyään ykköskohde, valitettavasti siellä tulee tänä vuonna olemaan vieläkin ruuhkaisempaa kuin viime vuonna, joten ihmisten aikaan sinne on melkeinpä turha lähteä...