Tänään testailin uusia kiekkoja kentällä. Mukana oli P-PD2, P-DD2, 2nd run FD (lizotte stämppi), G-FD (crush stämpillä) ja 5th run C-PD.
P-PD2 yllätti melkosesti, odotin jyrää mutta täähän päästi uutena ja täyspainosena yli. Lentorata oli itseasiassa lähellä tuon DD2 kanssa mutta PD2 feidia löyty enemmän. Molemmilla kiekoilla meni omat pituusennätykset rikki (parhaat heitot meni 108m kentällä viitisen metriä yli) eli ei voi valittaa. Ja tuo PD2 päästi enemmän yli kuin blizzard C-DD2 (165g), jota muutama kuukausi sitten kokeilin, ja joka ei millään lentänyt samoille mitoille.
Lizotte 2nd run oli myös aika maukas. Ei niin ylivakaa mitä omat vanhemmat 2nd runit (jotka on kyllä pari grammaa painavampia), vaan omalle heitolle just täydellinen. G-FD ei ollut niin alivakaa mitä odotin, aika samaa linjaa oman uudemman S-FD:n kanssa. Feidiä ehkä jopa enemmän, saa nähä miten muuttuu kun kuluu. Ja 5th run C-PD oli juuri sitä mitä halusin, ylivakaa isoa feidiä ja skipit perään, kelpaa.
G-line PD:n pitäis vielä löytää perille, jos sitäki ehtis testaamaa ennen lumentuloa.