Frisbeegolf-forum.fi

Author Topic: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus  (Read 108388 times)

Offline Tapanote

  • Ylläpitäjä
  • Ylläpitäjä
  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 143
    • View Profile
  • Oikea nimi: Tapani Aulu
  • Seura: Tomoottajat, Kankaanpää / 7k, Turku
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #210 on: 03.01.15 - klo:19:43 »
Liitolla on osapäiväinen toiminnanohjaaja töissä. Kaikki muut liiton hallituksesta seurohin toimivat vapaaehtoisina ilman korvausta.

Liiton lisenssihintaa on lähes mahdoton tiputtaa, sillä nykyisistä lisenssistä (A/B, aikuinen/juniori, pro/am) ei liitolle jää käytännössä mitään PDGA:n maksujen jälkeen.
1000:sta A-lisenssistä jäi PDGA:n lisenssien suoran tulonsiirron jälkeen reilut 20 000 euroa, joista reilut 4000 euroa käytettiin PDGA:n kisasanktiointimaksuihin ja reilut 5000 euroa PDGA:n official testeihin, jotka liitto maksaa seurojen puolesta. Lisäksi PDGA:n sääntökirjojen painatuksiin meni useampi tuhat euroa. Näin pelkästään PDGA:n suoriin ja epäsuoriin maksuihin menee käytännössä kaikki lisensseistä saadut tulot.

Ja kun liitolla ei ole käytännössä muita tulonlähteitä, mutta muitakin kuluja tietenkin on, ovat lisenssimaksut jo nyt erittäin, erittäin alhaiset.

Käytännössä lisenssimaksujen pudotus tarkoittaisi että seurojen kuluja olisi pakko nostaa.
« Last Edit: 03.01.15 - klo:19:45 by Tapanote »

Offline teutori

  • Juniori
  • **
  • Posts: 78
    • View Profile
  • Oikea nimi: Tero Koivumäki
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #211 on: 03.01.15 - klo:19:53 »
Pakko on kirjottaa kans tänne ku ruvetaan pyyteleen alennusta jokaiselle... ei hyvä ja licenssejä ei tarvita kun yks (A).
Itsekin olen nyt työtön ja en kaipaa alennusta... esim. poltan tupakkia ja sitä menee päiväs maksiaski (6,4€/aski) että jokaisen on helppo laskee esim. montako päivää mun pitää olla polttamatta että licenssi on maksus.
toi oli vaan esimerkki että kyllä sitä rahaa menee paljo turhempaanki. kaikki ei polta mutta käyttää muuhun turhaan varmasti moninkertaisen määrän rahaa...
Juniorit, eli alennusta moneltako niistä löytyy pelikonsoli??? ja pelit on yli 55€ että ei se licenssi niillekään liian kallis oo... harva niistä sen itse maksaa.

B-licenssin tilalle vois ottaa tutustumis licenssin jonka on mahdollista saada kun liittyy seuraan ja haluaa kokeilla kilpilemista.
esim. tutustumis licenssi 20€ ja oikeuttaa 3 kilpailuun omalla alueella. nyt kun alueita on jaettu ama2seen niin niintä samoja vois käyttää noissa...
rutinaa tulee yhdestä licenssistä mutta ei se kauaa kestä... niin kauan kun meillä on kaks licenssi vaihtoehtoo niin rutinaa piisaa...
ei mulla muuta...

Offline ovirkola

  • Tulokas
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
  • Oikea nimi: Olli-Pekka
  • Seura: TT
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #212 on: 03.01.15 - klo:21:09 »
Oma ehdotus olisi yksi lisenssi jonka hinta asettuisi nykyisten lisenssien väliin esim. 40€/vuosi sisältäen PDGA:n. Syyskuun jälkeen ostettuna loppuvuodeksi saisi sen puoleen hintaan. Erityisryhmille lisenssi -20%, junnuille -50%

Ehdottaisin myös että lisenssi olisi mahdollista ostaa tulevalle vuodelle jo hieman aiemmin(hyvä joululahja).

Totuushan on että hintapolitiikkaan on vaikea sanoa oikeasti mitään kun ei tiedä liiton kulurakenteita. Samoin kun ei ole mulla tietoa et onko siellä palkkatyössä porukkaa vai miten homma oikeesti pyörii liitossa.

Paljon Enrico teidän seurassa maksaa junnujen jäsenyys+A lisenssi? Toi teidän malli on kyllä aika hyvä ja kannustavakin.



Liiton puolestahan lisensseissä on junioreille alennusta tuo n. 50 %. Tallaajilla A-lisenssin ottava aikuisjäsen maksaa yhteensä 20+55=75 e ja juniori 10 + 30=40 e. B-lisenssin osalta summat ovat 40 e ja 20 e.

Mitä sitten kisamaksuihin tulee niin viime vuonna osallistumismaksut PDGA:n alaisiin kisoihin olivat keskimäärin:  avoimessa n. 23e, amatööreissä n. 18e ja junnuissa n. 15e (luvut suuntaa antavia ja laskettu kisakoneen tietojen perusteella ilman sm-kisoja tai normitali-liigaa). Mielestäni ihan hyvä, että osa kisajärjestästäjistä on huomioinut junnut alentamalla osallistumismaksuja näissä sarjoissa. Kaikissa kisoissa näin ei ole ja olisi varmasti ihan pohdittavan arvoinen asia ensi kesän kisajärjestäjille, jos haluavat madaltaa junnujen kynnystä tulla kisaamaan.

Mitä noihin matkustamisiin tulee, niin varmasti kätevin tapa on sopia niitä siellä seuroissa ja kaveriporukoissa keskenään ja alentaa näin matkakuluja. Täällä aikaisemmin väläyteltyyn mahdollisuuteen järjestää bussikyydityksiä radoille samaan tapaan kuin laskettelukeskuksiin niin en usko, että se on kovin realistista, koska ratojen käytöstä ei peritä pääsääntöisesti mitään maksua. Laskettelukeskuksissa on yrittäjän etu roudata maksavia asiakkaita, vaikka puoli-ilmaiseksi paikalle. Seurat näitä reissuja järjestävät missä käydään eri radoilla, mutta ei niilläkään taida resurssit riittää kuin max yhteen tai kahteen reissuun vuodessa.
 

Offline Ari

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 666
    • View Profile
  • Seura: Nummelan Frisbeeseura
Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #213 on: 04.01.15 - klo:12:31 »
Lähes jokaisella seuralla on jos ei foorumia niin Facebookissa sivut. Näitä sivuka kannattaa hyödyntää ja aktivoida seuratoimintaa vaikka sopimalla yhteiskyytejä.
Tottakai jo seuralla on hurjasti rahaa niin seura voi myöntää tukea matkoihin. Ei taida vain kovin hurjia tuloja olla monellakaan seuralla.


Sent from my iPad using Tapatalk

Offline mykey

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 842
    • View Profile
  • Oikea nimi: miikka saturi
  • Seura: Team Hippo Ry / Melkein onnistujat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #214 on: 06.01.15 - klo:21:25 »
Mielestäni viikkokisa palkintomalleihin olisi hyvä saada esim a-lisenssi maksu palkinnoksi seuraavalle vuodelle vaikka tasoituksellisen parhaan tuloksen tekijälle.
Muutenkin haluaisin jotenkin aikaan saada mallin missä kilpailuista voisi jakaa palkintona lisenssi lahjakortin.
Tästä vähän heitin liiton foorumilla ideaa peliin.
Eli SFL voisi hankkia järjestysnumerollisia lisenssi lahjakortteja, joita sitten voisi jakaa palkintona pikku kisoista. Tämän jälkeen ns uusi pelaaja tietenkin pitää itselleen seura löytää.
Esim 15e lisenssi lahjakortti mahdollistai tuon b lisenssin tai osan a hinnasta.
Olisi varmasti lajia paremmin tukeva vaihtoehto kuin kiekko tai alan kaupan lahjakortit.
Näistä sitten käyttämättömät jäisi liitolle. Toki monella isolla seuralla esim seuramestaruus voisi olla a lisenssin arvoinen lahjakortti yms.
Varmasti alan liikkeiden ja nettikaupan kautta saisi näitä lisenssi lahjakortteja helposti myyntiin, kunhan koordinointi tehdään liiton puolelta kunnolla.

 

Offline Lassi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 531
  • HÖYYYYY
    • View Profile
  • Oikea nimi: Lassi Salminen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #215 on: 06.01.15 - klo:23:13 »
Ei tommonen lisenssilahjakorttihomma välttämättä liittoa tarvi organisoimaan. Lisenssirahat kiertävät joka tapauksessa seurojen kautta, joten seurat pystyvät kyllä tarjoamaan lisenssejä tai alennusta niistä palkintoina. Siinä toki edellytyksenä on että sen lisenssin hankkii tuon lahjakortin tarjoavan seuran kautta.

Offline mykey

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 842
    • View Profile
  • Oikea nimi: miikka saturi
  • Seura: Team Hippo Ry / Melkein onnistujat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #216 on: 06.01.15 - klo:23:43 »
ei niin välttämättä, mutta muutosta toisi.
Aika iso porukka harrastajia on ,jotka eivät kuulu mihinkään seuraan ja jos sattuisit jostain kisasta voittamaan lahjakortin ,jonka käyttämiseen seuran voisi itselleen etsiä tai käydä toisen seuran kisoista voittamassa mihin haluaisit liittyä, toisi mielenkiintoista lisää.
Uskallusta kilpailemiseen lähtemiseen ja seuratoimintaan uupuu isolta harrastaja joukolta, jopa viikkokisoihin lähteminen on monelle iso kynnys ylittää.
Itse yritän Veikkolassa järjestää kaikille avointa talviliigaa "jääkarhun etsintä" jossa samaan pooliin pääsee kaverin kanssa tai vaikka koko pooli ,jotta kynnys jonkin asteiseen kilpailemiseen madaltuisi ja harrastajillekin olisi kilpailu jossa käsi tärisee vähän enemmän kuin kaveri kiessillä.
Meillä seuratoiminnassa jotenkin mukana olevilla on kuitenkin kaikilla sama ongelma radan ylläpidon ja kävijä määrän kanssa. 100x enemmän käy radalla porukkaa kuin osallistuu talkoo toimintaan radan kunnossa pitämiseksi.
Tsemppiä kaikille kilpailun järjestäjille, jokaisen panosta tarvitaan, oli sitten kyse SM tai viikkokisoista tai mistä vaan siltä väliltä.

Offline Lassi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 531
  • HÖYYYYY
    • View Profile
  • Oikea nimi: Lassi Salminen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #217 on: 06.01.15 - klo:23:58 »
No sähän voit sitte liitolle pikipäin semmosen sähkösen lahjakorttisysteemin ohjelmoida mikä keskustelee suoraan rekisterin kans ku se noin yksinkertasta on  8)

Offline ymme

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: mika koskikallio
  • Seura: disc golf vikings
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #218 on: 07.01.15 - klo:00:01 »
Onkos sellaista divisioonaperiaatetta harkittu, kuin useimmissa joukkuelajeissa? Eli on divisioonakohtainen lisenssijako ja mitä korkeampi lisenssi, sitä laajemman alueen (ja kovemman tason) sarjoihin saa osallistua. Tai lähinnä toisin päin, että korkeampi taso vaatii korkeamman lisenssin. Joka tapauksessa pointtini on se, että A-lisenssi sallisi osallistumisen kaikkeen aivan normaalisti, mutta B-tasolla pääsisi esimerkiksi ottamaan osaa vain esimerkiksi oman (maa)kuntansa alueella järjestettäviin kisoihin. Samalla amatööristatuksen voisi kyseenalaistaa tietyn rating-tason ylitettyään.

Itselläni ei minkäänlaista kisailukokemusta vielä friban suhteen ole, joten en tätä osaa siitä näkökulmasta spekuloida, mutta ehkä teillä kokeneemmilla on enemmän näkemystä mahdollisesti työstää ideaa.

Myös, ellen suhtautuisi lajiin jo semi-vakavasti, voisin nähdä nämä amatööristatuksen omaavat reippaasti yli 900 ratinkiset pelaajat hieman pelottavina kasuaalikallen näkökulmasta. B-lisenssi (ja amatööristatus) voisi olla vasta-alkajat huomioonottaen ehkä parempi rajata niille, jotka tosissaan ovat vasta tutustumassa kisailuun ja lajiin ylipäätään.

Offline mykey

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 842
    • View Profile
  • Oikea nimi: miikka saturi
  • Seura: Team Hippo Ry / Melkein onnistujat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #219 on: 07.01.15 - klo:00:32 »
No sähän voit sitte liitolle pikipäin semmosen sähkösen lahjakorttisysteemin ohjelmoida mikä keskustelee suoraan rekisterin kans ku se noin yksinkertasta on  8)

Olisiko mahdoton idea toteuttaa ns lisenssi lahjakortti näin.
Valitaan kotimainen kiekkovalmistaja ,joka tekee myyntiin merkkainkiekkoja numeroituna kahta mallia hintaan vähän yli b lisenssi ja vähän yli a lisenssi numeroituna.
Kun merkkain ostetaan tilitetään lisenssi osan verran SFL tilille.
Kun sitten henkilö hakee lisenssiä seuran kautta ,ilmoittaa seuran vastuuhenkilö hakevan henkilön maksua tilitettäessä merkkain numeron ,jolla kohdennettu osa jo maksetusta rahasta kohdentuu ihmisen lisenssille.
Eli lyhyesti jos lahjakortti numeroa ei lunasteta jää rahat SFL tilille jonkun ajan päästä.
Onko tämä esimerkiksi mahdotonta?
Jos avaa oman tilinumeron tätä varten, voisi tämän idean pohjalta vaikka west side disc aloittaa yhteistyön frisbee pointin kanssa ja välittää rahat seuran tilille,kun vastuu henkilö ottaa yhteyttä jos liitto ei itse halua ottaa osaa tai kuka vaan.
Näillä tuotteilla luulisi kumminkin olevan kysyntää alan liikkeissä, joissa jo on lahjakortti toimintaa muutenkin.
tulisi syyskauden kisoihinkin melkoista vipinää ,jos seuraavan kauden lisenssin voisi voittaa? Vaikka esim CTP tai ring of fire tapaisista jutuista.
Uskon että moni ottaisi holaripotin random euromäärän sijasta ilolla a lisenssin lahjakortin ja voisi olla seuraava sattuman kaupalla kilpailuun osallistuva.
Esim amatööri lahjakortiksi lajin kannalta olisi parempi antaa kilpailussa lisenssilahjakortti seuraavalle vuodelle kun muutama kymppi kiekko kauppaan?
Samalla kyseinen malli voisi toimia liiton vetämänä seurojen palkitsemis järjestelynä ansioituneesta toiminnasta ja jaettaisiin seuralle k.o lahjakortti hommia palkinnoiksi jaettavaksi.

Offline mykey

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 842
    • View Profile
  • Oikea nimi: miikka saturi
  • Seura: Team Hippo Ry / Melkein onnistujat
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #220 on: 07.01.15 - klo:00:52 »
Vielä sen verran että itselläni ei lisenssiä ole, koska aloitin friban 02.08.2013 ja tullut kierreltyä vain ei lisenssiä vaativissa kisoissa, joita alkaa myös olla aika mukavasti olemassa.
Jos olisin vaikka holarin tuollaisessa ns höntsä kisassa saaneena voittanut kivan kiekon sijasta lisenssi lahjakortin en nyt miettisi miksi haluaisin lisenssin ostaa, kun muitakin kisoja on tarjolla.
Tämä lisenssi lahjakortti voisi olla monelle yksi kannustin lisää lähteä isommalle merelle kalaan ja sattumalta vaikka saada se superjuniori jonkun muun lajin sijasta friba kartan huipulle.

Offline ymme

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: mika koskikallio
  • Seura: disc golf vikings
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #221 on: 07.01.15 - klo:01:24 »
Kieltämättä tällaiset konkreettiset palkinnot kuulostavat paljon mielekkäämmiltä kuin vain raha tai lahjakortit. Itse pelaan pesistä nyt 19. vuotta, enkä ole ikinä saanut minkäänlaista muuta palkintoa mistään kuin vain muovisia pokaaleja, ja sillä puolella kausimaksut ovat monenkertaiset fribaan nähden ihan alkeellisimmasta harrastajatasosta lähtien. Mun mielestä tällaset asiat vaativat erityistä huomiota, sillä ne auttavat motivoimaan harrastajia, oli laji mikä tahansa. Toki fribagolffi on lajina huikeassa nousteessa ja varmasti leviääkin sanan välityksellä, mutta kyllä juuri tällaiset konkreettiset palkkiot ovat omiaan viemään olemassa olevaa harrastajakuntaa eteenpäin, tasosta riippumatta.

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #222 on: 07.01.15 - klo:09:15 »
En ole varma, onko harrastajien kilpailailemaan kannustaminen liitossa mikään erityinen huolenaihe. Mikäli muistan, on suurin osa kilpailuista täynnä, osa menee minuuteissa täyteen.

Enemmänkin pitäisi kannustaa seuroja järjestämään kisoja, jotta valinnanvaraa olisi enemmän ja siten myös pelaajat jakaantuisivat tasaisemmin. Ei ole mitään järkeä siinä, että viikonlopun ainoa kisa Suomessa menee minuutissa täyteen ja kisan tulokset ratkeaa F5-painalluksen herkkyydellä.

Offline Jussijii

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 483
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jussi J.
  • Seura: Jyväskylän Liitokiekkoilijat Ry / Albatrossit
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #223 on: 07.01.15 - klo:09:59 »
Enemmänkin pitäisi kannustaa seuroja järjestämään kisoja, jotta valinnanvaraa olisi enemmän ja siten myös pelaajat jakaantuisivat tasaisemmin. Ei ole mitään järkeä siinä, että viikonlopun ainoa kisa Suomessa menee minuutissa täyteen ja kisan tulokset ratkeaa F5-painalluksen herkkyydellä.

Mielenkiinnosta pistin Keski-Suomen alueen seurojen JyLin ja Puska Puttaajien kisakoneiden vuoden 2014 kisat exceliin ja poistin silmämääräisesti päällekkäiset kisat (koneet eriytyi vuoden alkupuolella).
Lopputulokseksi tuli 394 riviä (=kappaletta) kisoja.

394kpl

En tiedä miten ja miksi jossain päin suomea kisaillaan niin vähän, mutta ainakin keski-suomessa kisoja riittää ja niihin piisaa myös osallistujia, osaan enemmän, osaan vähemmän, mutta jokaiseen niitä on riittänyt. Jos tuntuu että asuinalueellanne on liian vähän kisoja, niin tehkää asialle jotain! Enemmän tsemppiä tai vähemmän pannankiristystä pään ympärillä, tai mitä se nyt vaatiikaan.

http://jyli.fi/kisakone/kilpailut/2014
http://www.puskaputtaajat.com/revolution/kilpailut/2014
« Last Edit: 07.01.15 - klo:11:18 by Jussijii »

Offline Flick Maniac

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 848
  • Discmania
    • View Profile
    • Frisbeegolf Club Keinukallio
  • Oikea nimi: Mikko Setälä
  • Seura: FGCK
Vs: Frisbeegolfkisat ja niiden tulevaisuus
« Reply #224 on: 07.01.15 - klo:10:47 »
No huh, tuossa on kisoja. Kaikki viikkokisatkin siis mukana?

No mutta sama ongelma tuossakin on kuin "paska pusikkoinen rata, mut en mä lähe kyllä talkoisiin" eli "hittoku täälei ikinä oo kisoja, mut en mä lähe kyllä itekää järjestään"
Discmania Media Partner 2017-2019
Team Discmania, Discmania Ambassador

Link | P2 | Tactic | Origin | MD3 | MD4 | Anvil | Essence | FD | FD3 | Fortress | CD2 | DD3 | Rampage | Spirit
http://www.instagram.com/Crushing_Plastic
http://www.youtube.com/user/glaabaglooba