Frisbeegolf-forum.fi

Author Topic: Frisbeegolffin tulevaisuus  (Read 43735 times)

Offline TSu

  • Tulokas
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
  • Oikea nimi: Tuomas Suominen
  • Seura: KDGC ry, VDGC ry
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #30 on: 29.12.13 - klo:13:41 »
Jollain kertoa jotain tapaa millä maksullisen radan pääsyä valvotaan?

Samaa mieltä oon kyllä että kaljapoolit on useammin haitaksi kun hitaat/huonot aloittelijapoolit, ainakin jos jälkimmäiset muuten osaa ottaa muut huomioon (eivät heitä kohti, varoittavat tarvittaessa, päästävät nopeammat ohi jne.) Eli ehkä se on enemmän etiketistä kiinni kuin varsinaisesta pelinopeudesta. Tosin joillain radoilla porukkaa on jo niin pipona että mikään määrä sopu sijaa antaa ja nopeampien ohi päästämistä ei enää riitä jotta kierros olisi enää sujuva kenellekään.

Pakkohan sitä on jossain vaiheessa siirtyä sinne vaikeammalle radalle, ei sitä pysty muualla treenaamaan ja sitten tulla pelaamaan Tali paariin. Mut lähinnä jos nyt ei ihan niitä ekoja kertoja pelattaisi niillä radoilla.

Enkä nyt haluu et tästä jää mikään elitistinen klangi, koitan vaan järkeistää asiaa pohtimalla sitä tässä muodossa. Radalla kun tapaan uusia niin voit olla varma et oon viimenen ihminen dumaamaan niitä millään tavalla elleivät käyttäydy tahallisen törkeästi.

En tarkoittanut kritisoida sen enempää tai syyttää yhtään ketään elitistiksi, joten pahoittelut jos se kuullosti siltä. Itseasiassa en ole tavannut ainuttakaan kokeneempaa heittäjää, joka ei olisi ollut avulias ja ystävällinen ja valmis antamaan vinkkejä tällaiselle amatöörille.

Puhuessani elitismistä viittasin enemmänkin siihen, että useissa erityisesti yksilölajeissa on vaarana että ammattimaistuminen johtaa siihen että muutama lajin huipulla olevaan "eliittiin" lukeutuva yksilö alkaa muokkaamaan lajin epävirallista (kirjoittamatonta) säännöstöä itselleen sopivaksi ajattelematta sitä mitä laji tarvitsee. Toisin sanoen ammattimaistuminen (ja sen myöta toivottavasti syntyvä kannattajakulttuuri) on hyvästä, pienten sisäpiirien harjoittama elitismi-ammattilaisuus on pahasta. Tätä Meresmaakin (oman tulkintani mukaan) tarkoitti puhuessaan siitä, että "fanit/harrastajat" ovat lajin kehittymiselle keskiössä.

Samalla tavalla myös itseäni häiritsee radalla lähinnä ainoastan sellaiset porukat, jotka ovat välinpitämättömiä etiketistä ja muiden turvallisuudesta / viihtyvyydestä. Se ei ole elitismiä vaan hyvää käytöstä. Käytöstavat ovat nimittäin nekin ilmaisia - sanonpahan vain. ;)

Radan maksullisuuden valvonnassa taas voisin kuvitella, että vertaisvalvonta saattaisi olla yksi tapa. Aukotonta ei siitäkään saa, mutta esimerkiksi jonkin tunnuksen käyttö kierroksella osoittamaan, että maksu on suoritettu voisi olla hyvä kannustin. "Hissilippu" vaikkapa bägissä näkyvillä. Kun joltakin poolilta sellainen puuttuu voi kohteliaasti käydä kysymässä millä asialla liikutaan. Eikö pallogolfista saatuja kokemuksia voisi hyödyntää tässä ihan hyvin???
Viestini ovat usein tarpeettoman pitkiä, mutta sitäkin vähäsisältöisempiä.

Toisaalta viestin ei tarvitse olla pitkä olllakseen pitkästyttävä.

mutteriwiritys

  • Guest
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #31 on: 29.12.13 - klo:20:22 »
Tuo on kanssa tosiasia että vaikka osa radoista muuttuisikin maksullisiksi, aika vaikea tuota olisi valvoa.

Offline Danny

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 548
    • View Profile
  • Oikea nimi: Daniel
  • Seura: TFS
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #32 on: 29.12.13 - klo:20:42 »
Minne nämä ratamaksut sitten maksettaisiin?

Oon osittain sitä mieltä, että osat  radat voisi olla maksullisia, (kohtuu hinnalla) koska joskus häritsee nämä kaljaheittelijät sun muut. Yleensä vähän hitaammat ovat päästäneet minut heidän edelleen. Heistä ei ole ollu minulle toistaiseksi haittaa. Maksullisista radoista on se hyvä puoli, että rataa voitaisiin kunnostaa paremmin jne. Voisi lisätä jopa kesätyö paikkoja  :) Esim roskien siivoomista. Hyvänä puolena on se, että tämä laji on halpa, ja lajista ei täydy juuri maksaa mitään. Laji ei rahasta (tykkään, koska nykyään kaikki harrastukset maksavat, ja usein aika paljon). Ennen kun pelasin jalkapalloa, kauteen meni  rahaa ihan tarpeeksi. Laji on hyvä kun radoista ei tarvitse maksaa mitään, siitä pidän. Kaksipiippunen juttu osittain. Jos rata maksaisi, niin minne maksut laitettaisiin? Varmasti tulisi jotain bluffaajia radalle, jotka eivät maksaisi.

Osittain kannatan, osittain en.

Jos radat muuttuisi maksullisiksi, niin ei kaikkia ratoja ainakaan. Olisi typerää jos esim 9väylänen maksaisi 5e päivältä, kun "ennen" pääsi ilmaiseksi. Ei olisi niin kiva kierellä uusia ratoja, kun tietää että joutuu maksamaan kummiskin jotain. Teet vaikka reissun Tampereelle, ja kierrät vaikka Epilän, Vihiojan, Kangasalan radan ja Julkujärven. Näistä radoista joutuisi vaikka pulittamaan yhteensä 40e. Ei tulis käytyä niin useesti heittelemässä, jos joutuisi maksamaan aina radasta. Tyhmää olisi maksaa jostain kausarista radalle, koska olet päässyt aina "ennen" ilmaiseksi.
Dagger - Pa1 - Nova - Challenger - Zone -  Drone - Wasp - Buzzz - Stalker - Predator - Force - Nuke

Offline ymme

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: mika koskikallio
  • Seura: disc golf vikings
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #33 on: 29.12.13 - klo:20:44 »
melkeenpä voisi olla loogisinta, että alueille, joilla on jo useita ratoja (esim enemmän kuin 2-3), tulevat uudet radat tähdättäisiin kokeneemmille pelureille ja olisivat siinä sivussa maksullisia. täten hupi- ja harrastelijapelaajilta ei vietäisi mitään pois ja siinä sivussa kokeneemmat ja haasteita kaipaavat voisivat saada enemmän rauhaa eikä tarvitsisi vanhoja käytäntöjä ruveta muuttelemaan. uusien ratojen toteuttamisen yhteydessä voisi ottaa huomioon myös nämä käyttömaksujen maksut ja valvonnat helpommin kuin edellämainitusti muuttaa vanhoja käytäntöjä

mutteriwiritys

  • Guest
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #34 on: 29.12.13 - klo:20:56 »
9 väyläistä rataa ei ehkä kannattaisi laittaa maksulliseksi mutta 18 väyläisiä ja haastavampia ratoja voisi. Aloittelijat voisi käydä kokeilemassa vielä siltikin ilmaiseksi lajia 9-väyläisillä/helpommilla radoilla ja haastetta löytyis sitten jo olemassa olevien 18 väyläisten ratojen lisäksi uusilta, maksullisilta ja vähän haastavammilta radoilta.

Offline Jani

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jani Nevantausta
  • Seura: NFS
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #35 on: 30.12.13 - klo:00:09 »
Keskustelussa on tullut esille Vihdin Kaatis. Tässä jotain kokemuksia sieltä:

Aloitellessamme hommaa ajattelin, että viiden tonnin leikkurilla saa ruohon leikattua. Kokemuksen myötä olen oppinut, että pitää olla viidenkymmenen tonnin leikkuri. Sitten pitää olla parinkymmenen tonnin pikkuleikkuri niitä alueita varten, joihin ei isolla koneella pääse. Käytettyjä koneitahan olemme ostaneet, joten noin paljon ei ole leikkureissa rahaa kiinni. Tämä kuitenkin riittänee perusteluksi sille, miksi Kaatis on maksullinen. Tai mieluummin käännän asian niin päin, että Kaatista ei olisi, jos se ei olisi maksullinen.

Maksut meillä hoidetaan siten, että kausipelioikeudet maksetaan seuran tilille, ja maksaneille toimitetaan bägiin ripustettava läpyskä. Siis simppeliä sekä pelaajalle että seuralle. Päiväpelimaksut maksetaan klubin postiluukkuun. Olen idealisti, joten lähtökohtaisesti luotan ihmiseen: Olen siis uskonut, että 80 prosenttia pelaajista hoitaa maksunsa, ja luulen, että suunnilleen noin se meneekin. Eiväthän kaikki maksa kaupassa asioinnistakaan tai julkisissa liikennevälineissä kulkemisesta, joten sadasta prosentista on turha haaveillakaan. Maksuja tarkistellaan satunnaisesti, ja silloin tällöin pummilla pelaavia kentällä tavataan. Selityksiä löytyy joka lähtöön, eikä läheskään aina päästä yhteisymmärrykseen asiasta. Kuitenkin vain kerran olen meinannut saada turpiini, kun kävin kyselemässä maksuista. Pummilla pelaavia on laidasta laitaan; ensikertalaisista yhden kiekon viskojista huipputason kilpapelaajiin.

Maksumme ovat mielestäni todella edulliset, joten en usko, että monikaan jättää Kaatista väliin maksullisuuden vuoksi. Näin varmasti tulisi olemaan muuallakin, jos hienoja puistomaisia kenttiä rakennettaisiin. Pienen maksun kenttiä tosin ei voi syntyä yksityisenä bisneksenä, sillä silloin maksut nousisivat moninkertaisiksi, mikä alkaisi jo ehkä tuntua kukkarossakin. Meidän kenttämme on kunnan mailla, ja sen rakentamiseen on saatu apua rahaksi muutettuna useiden kymmenien tuhansien eurojen verran. Noihin raameihin kun yhdistää valtavan määrän talkootyötä ja maksavat asiakkaat, niin homma on saatu pyörimään.

Minä toivoisin, että Suomeen nousisi lisää maksullisia kenttiä. Lajimme on niin hieno ja suureksi kasvanut, että sen on aika tulla ulos metsästä. Kymmenen vuotta sitten Talissa ymmärsin, mitä asialleen omistautunut talkooväki voi saada aikaiseksi. Joitain vuosia myöhemmin Skellefteåssa ja Järvassa näin, miten hienoja kenttiä saadaan aikaiseksi talkoiden ja pienten pelimaksujen yhdistämisellä. Kuka lähtisi tekemään seuraavaa vastaavaa?


Offline lliuhto

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 125
    • View Profile
  • Oikea nimi: Lauri Liuhto
  • Seura: TT
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #36 on: 30.12.13 - klo:03:08 »
Yksi näkökulma maksullisuuteen :)

Omista Tali-kierroksistani tänä vuonna liki puolet olen pelannut viikkokisoissa. Lopuista kierroksista suurin osa on ollut myöhäissyksyä tai varhaista kevättä, lisäksi pari poikkeuskierrosta juuri ennen hämärän laskeutumista myöhäisinä kesäiltoina. Tämä siitä syystä, että en minä halua Talissa käydä tavallisena kesäarki-iltana tai viikonloppupäivänä - sekaan ei mahdu edes auttavasti. Sen sijaan jos valitsee viikkokisa-ajankohdan (tosin pariinkin kertaan tuli jännitettyä että mahtuuko viikkokisaan lainkaan mukaan) tai vaihtoehtoisesti kurjan kelin, niin hyvin on mahtunut.

Itse maksaisin ja maksan mielelläni hieman rauhallisemmasta Tali-kierroksesta sen pari euroa. Par-tulos on Talissa on vielä kaukainen haave, vaikka jo hieman osaankin heittää. Silti vilkkaana päivänä Talissa suorastaan ahdistaa. Omia heittoja joutuu varomaan koska väylät ovat ahtaissa nipuissa, ja joka väylällä monta pelaajaa. Lisäksi vielä pitää varoa muidenkin kiekkoja...  Rauhallisena ajankohtana kapeat väylät jotenkin maagisesti hieman levenevät ja muutenkin ote kiekosta on hieman rennompi. Parhaat Tali-tulokseni olenkin heittänyt viikkokisoissa :D

Ensi vuoden ohjelmalistalla on ehdottomasti tutustuminen Kaatikseen.

Yleisesti maksullisuudesta; yksittäistapauksissa uusien ratojen osalta varmasti hyvinkin kannatettava juttu, mutta uskoisin että sisäänajo vanhoilla radoilla olisi hyvin vaikeaa. Lisäksi uskoisin että maksutuotot eivät ole niin isoja, että niillä pystyisi juurikaan maasta maksamaan, korkeintaan kattamaan hoitokustannuksia. Lähinnä niillä pystyy rajaamaan väkimäärää - tavoite joka on mielestäni surkuhupaisa, mutta silti ymmärrettävä.

Lauri
« Last Edit: 30.12.13 - klo:03:11 by lliuhto »

Offline Flick Maniac

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 848
  • Discmania
    • View Profile
    • Frisbeegolf Club Keinukallio
  • Oikea nimi: Mikko Setälä
  • Seura: FGCK
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #37 on: 30.12.13 - klo:09:37 »
Kiitos Jani noista Kaatiksen jutuista. Vielä kiinnosti tietää että miten nuo kertamaksut, kun menee kyselemään niin onko jannuilla siitä joku kuitti vai luotetaanko sanaan vain että joo maksettiin. Mut ei 100% olekaan varmaan mahdollisia ja uloskaan ei voi heittää ellei palkkaa vartijaa (oikeesti aika hurjaa jos joku on siellä alkanut nenäänlyöntikisaa viritteleen ihan asiallisesta asiasta...)

Maksullisuudesta huolimatta homma lepää silti ilmeisesti vahvasti talkoolaisten harteilla, ja siitä päästään ikuisuuskysymykseen whats in it for them (joka puolestaan lähentelee sitä osaa Jussin artikkelista missä puhutaan että ammattimainen toiminta puuttuu kun kiekkokauppiaatkin loppupeleistä tekee hommaa ns. "rakkaudesta lajiin" vaikka tilinauhat mustalle jääneekin)

Maksut olisi tietysti aikalailla eri tasolla jos kentällä olisi edes yksi palkallinen duunari... mut se vasta olis sitä oikeeta ammattimaisuutta jossa talkoolaiset ei luovuta satatunneittain ilmaista työvoimaa.
Discmania Media Partner 2017-2019
Team Discmania, Discmania Ambassador

Link | P2 | Tactic | Origin | MD3 | MD4 | Anvil | Essence | FD | FD3 | Fortress | CD2 | DD3 | Rampage | Spirit
http://www.instagram.com/Crushing_Plastic
http://www.youtube.com/user/glaabaglooba

Offline Jani

  • Täysjäsen
  • ***
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jani Nevantausta
  • Seura: NFS
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #38 on: 30.12.13 - klo:12:41 »
Kaatiksen klubin seinässä on postilaatikko, jossa on kuitteja ja mini grip -pusseja. Pussiin sujautetaan maksut ja kuitit, joten silloin näkee nimistä, ketkä ovat maksaneet. Ja siis pussi pudotetaan postiluukun läpi klubiin sisälle.

Offline MatiasS

  • Tulokas
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
  • Oikea nimi: Matias Stenberg
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #39 on: 30.12.13 - klo:16:42 »
Tässä keskustelussa tuntuu nousevan esille pääasiassa tuo ratojen maksullisuus; Olisiko se kannattavaa, kannattaisiko kaikki radat muuttaa maksullisiksi ja miten tätä loppujen lopuksi valvottaisiin? Itse en näe mahdollista ratojen maksullisuutta niinkään ongelmana mihin kannattaisi keskittyä eniten. Mielestäni Frisbeegolfin imagon rakentaminen ja kehittäminen olisi huomattavasti tärkeämpää. Kuten Meresmaakin jutussaan mainitsi, lajin kehittämiseksi tulisi keskittyä ns. fanien huomioimiseen, koska käsittääkseni suuremmissa lajeissa tulot tulevat nimenomaan eri seurojen/pelaajien kannattajilta erinäisten myynti/sponsoritulojen kautta.

Oman näkemykseni mukaan ongelma on lähinnä se, että tällä hetkellä frisbeegolfilla ei oikeastaan ole minkäänlaista universaalia imagoa. Toki useimmilla lajiin tutustuneilla ja sitä harrastavilla on hyvinkin positiivinen näkemys lajista, sen lähestymisen helppoudesta sekä muista harrastajista. Ulkopuolisen silmin laji ei välttämättä vaikutakaan kovinkaan "urheilulliselta" tai muutenkaan positiiviselta kokemukselta.

Pääasiassa näkisin tämän johtuvan siitä, että juurikin nämä niin sanotut kolmen kiekon kaljaporukat ovat useimmiten se, mitä lajiin perehtymättömät frisbeegolfissa näkevät. Lyhyet ja helpohkot aloittelijaystävälliset radat ovat useimmiten ahdettu kaupunkien keskustoihin jollekin pienellä puistopläntille, missä liikkuu paljon muitakin ihmisiä. Myös kaljaporukat viihtyvät enemmän näillä helpoilla lähiradoilla. Isommille ja haastavemmille radoille joissa kehittyneemmät pelaajat viihtyvät, ei olekaan tilaa ahtaissa puistoissa, vaan ratoja täytyy suunnitella asutuksen ulkopuolisille alueille. Näin ollen frisbeegolfin parempi/ammattimaisempi ja sitä mukaa myös katsojaystävällisempi puoli jää hieman pimentoon, ellei sitä osaa vartavasten etsiä näiltä syrjäisemmiltä radoilta.

European Openin lopetusväylien televisiointi Yleltä oli hieno juttu ja huippulaatuista frisbeegolffia olisikin hienoa nähdä välillä jostain muustakin mediasta kuin Youtubesta, mutta lajina frisbeegolf ei taida ihan vielä olla sillä tasolla että sen televisiointi olisi missään määrin kannattavaa; kaupattavia oheistuotteita kun ei oikeastaan ole muita kuin itse pelivälineet, jotka ovat suhteellisen halpoja. Myöskään suuria sponsoreita lajissa ei vielä ole mukana.

Summa summarum; lajin positiivista, ammattimaista imagoa pitäisi mielestäni pyrkiä nostamaan esille, ettei yleisön näkemys lajista rajoitu niihin "puistossa frisbeetä heitteleviin juopottelijoihin." Olisi hienoa nähdä ns. ammattilaisratoja edes muutamia suomessa, muuallakin kuin vain pääkaupunkiseudulla. Uskon myös vahvasti että tällaisille radoille löytyy kyllä käyttäjäkuntansa ja sitä myötä niistä voisi tehdä myös maksullisia ja sitä kautta laadukkaampia ja näyttävämpiä ja tätä puolta lajista pitäisi pyrkiä nostamaan kansan tietouteen. Tokihan frisbeegolfilla media-lajina on todella pitkä matka esimerkiksi pallogolfiin, mutta suhteellisen uutena lajina se on vielä ymmärrettävää. (Vaikkakin frisbeegolf tuntuu ainakin omasta mielestäni kaikin puolin viihdyttävämmältä kuin pallogolf.) Ehkäpä 5, 10 tai 20:n vuoden päästä frisbeegolf on medianäkyvyydeltään jo golfin tasolla. Toivossa on ainakin hyvä elää : D

Offline moog

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 406
    • View Profile
  • Oikea nimi: Marko Moisio
  • Seura: Sipoon Discstroyers
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #40 on: 31.12.13 - klo:01:10 »
Tuo valikoitujen ratojen maksullisuus toisi kyllä pelaajille etua tarjonnan monipuolistumisen muodossa, jos maksullisena saataisiin muutama aivan maailmanluokan rata jossa rataprofiili, ylläpito ja palvelut ovat selkeästi paremmalla tolalla. Mutta ei noilla ratamaksuilla paljoa bisnestä tehdä, vaan kyllä se raha kulunee yksinomaan jo siihen korkeamman tasoisen toiminnan pyörittämiseeen.

Jos pohditaan tuota lajin ammattimaistamista siltä pohjalta kuin Jussi tuossa tekstissään, eli että lajin parissa voisi oikeasti toimia ihmisiä kokopäiväisesti ja eri rooleissa (pelaajia, TD:eitä, valmentajia ym.), niin rahastahan siinä on kyse. Ja rahasta kun puhutaan urheilun yhteydessä, niin avainasemassa on TV. Katsoo mitä tahansa näitä isoja lajeja joissa pyörii kunnon raha, niin kyllähän siellä on isot TV-sopimukset taustalla. Ja ne TV-sopimukset, vaikka itsessäänkin jo tuovat rahaa lajille mukavasti, ovat vain osa pottia. TV:n tarjoama näkyvyys avaa tien myös rahakkaampiin sponsorisopimuksiin. Nykyisellään jos jotain frisbeegolf-major turnausta seuraa parhaimmillaankin pari tuhatta silmäparia paikan päällä (pienemmissä turnauksissa joitakin satoja tai ehkä vain kymmeniä), niin ei siinä kovin suurta kohdeyleisöä ole sponsorille tarjolla. Mutta jos TV:n kautta samaa tapahtumaa seuraa kymmeniä ja satoja tuhansia katsojia (suuremmilla markkinoilla kenties miljooniakin), niin johan alkaa olla tavoitettavuutta ihan eri tavalla.

Miten tuo temppu sitten tehdään, varsinkin niin pienellä markkina-alueella kuin Suomi? En tiedä, mutta ei se mahdotonta liene. Otetaan esimerkiksi vaikka jääkiekko; vielä 80-luvun alkupuolella SM-liiga oli, jos ei nyt ihan puulaaki-touhua, niin kaukana ammattiliigasta kuitenkin. Pelaajilla oli siviiliammatit ja lätkää veivattiin vapaa-ajalla iltaisin ja viikonloppuisin. Toki seurat sattoi jotain hommasta maksaakin, mutta ei sellaisia rahoja että yksin sillä olisi elänyt. Ei tainnut olla montaa kaveria tuolloin liigassa, jotka olisi pelkästään pelaamalla itsensä elättänyt. Homma alkoi muuttua 90-luvun alussa kun lätkää ruvettiin merkittävissä määrin näyttämään TV:ssä. Ei varmaan vielä tuolloin itse TV-diilit olleet kovinkaan rahakkaita, mutta lajin näkyvyys pomppasi ihan uudelle tasolle ja kasvaneen näkyvyyden myötä myös sponsoreiden kiinnostus ja sponssisopimusten arvo. Nykyisin Liiga on ihan ammattilaissarja, jossa osa pelaajista jopa tienaa ihan kohtuullisesti. Toki tuote itsessään pitää olla kunnossa ja yleisöllä kinnostusta lajia kohtaan. Jääkiekon kohdalla auttoi varmasti myös se, että Suomen maajoukkuekin alkoi hiljalleen saavuttaa menestystä ja Suomalaisia pääsi NHL:ssäkin parrasvaloihin. Laji pysyi otsikossa ja kiinnostusta löytyi (mikäettei, vauhdikas lajihan se).

Onnistuisiko sama frisbeegolfin kohdalla? Lajin tunnettavuutta pitäisi saada nostettua vielä reilusti ja harrastajapohjaa kasvatettua entisestään (koululiikuntaan jotenkin mukaan?). Erittäin tärkeää olisi saada myös paremmin esille sitä kilpailullista puolta lajista, ettei suuri yleisö jää käsitykseen että kyse on vain ajanvietteestä kaljoittelun ohella. EO2013 finaalikierroksen 15-18 väylien suora televisiointi oli oikeasti pirun kova juttu! Vielä kun kansallisia kärkinimiä aletaan saada podiumille noissa isoissa kisoissa, myös ison veden tuolla puolen :)

Siihen lienee vielä pitkä matka että näkisi kaikki majorit ja kansallisen pro-tourin kisat suorana TV:stä, mutta jos nyt alkuun saisi vaikka jonkin kuukausittaisen makasiiniohjelman jossa esitellään keskeisimmät käydyt kisat, rataesittelyjä, pelaajahaastatteluja, "what's in the bag" and whatnot. Frisbeegolf sopii mainiosti ruudulta katsottavaksikin ja osaavia tekijöitä maasta löytyy, joten haaveilulle on jotain pohjaakin.
"Yllättävän usein avaan heitolla joka onnistuessaankin olisi ollut huono ratkaisu"

Offline Anthuan

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 356
    • View Profile
  • Oikea nimi: Anton Pöyry
  • Seura: Frisbeegolf Club Hyrylä ry
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #41 on: 31.12.13 - klo:09:08 »
Itse olisin valmis maksamaan hyvällä radalla pelaamisesta, miksei vaikka sitten "frisbeegolf-passista", jolla pääsisi useammalle radalle. Vertaa esim. Lapin laskettelupaikoissa myytävät liput, joilla pääsee Leville/Ylläkselle samalla lipulla.
Kuitenkin joku järki päässä mitkä radat olisivat maksullisia, tuskin kukaan haluaa maksaa huonokuntoisesta/hoitamattomasta 9- väyläisen radan pelaamisesta euroja, kun tähän asti on ollut ilmaista.

Kaatis on hyvä esimerkki maksullisesta radasta ja Jani onkin jo esittänyt hyvät perustelut ja hieman kustannusrakennetta mitä tuommoisen radan ylläpitäminen vaatii. Ainoa syy miksi en sinne ole ostanut kausikorttia on etäisyys radalle = matkaa sen verran paljon ettei tule käytyä tarpeeksi usein perustellakseni kausaria.
Jos pääkaupunkiseudulla olisi muutama maksullinen rata, ostaisin varmasti kausarin saadakseni pelata hoidetulla kentällä, jossa on säännöt ja niitä myös noudatetaan.

TV-näkyvyys lienee olennainen asia jos lajia halutaan viedä eteenpäin ja EO2013 näyttäminen TV:ssä oli loistava juttu. En kuitenkaan tässä vaiheessa näe, että lajia pitäisi väkisin viedä telkkariin ja näyttää massoille. Sen aika kyllä tulee, mutta ehkä olennaisempaa olisi vahvistaa lajia urheiluna, kuten nyt onkin jo tehty, esim. tupakointikielto/rajoitus kisoissa on erinomainen asia lajin kannalta vaikka ehkä joitain yksilöitä haittaakin. Saman kehityksen jatkuessa ja hitaasti lajia vieden eteenpäin tulee aika myös TV-lähetyksille ja "isolle" julkisuudelle.
Kisavideoiden tekijät toivottavasti jatkavat edelleen hyvää työtään jota ovat tähänkin asti tehneet kisojen koostamisesta Youtubeen, näiden pätkien avulla on lajin vieminen vaikka Urheiluruutuun täysin mahdollista.
Aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta.

Offline Flick Maniac

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 848
  • Discmania
    • View Profile
    • Frisbeegolf Club Keinukallio
  • Oikea nimi: Mikko Setälä
  • Seura: FGCK
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #42 on: 31.12.13 - klo:10:26 »
jos nyt alkuun saisi vaikka jonkin kuukausittaisen makasiiniohjelman jossa esitellään keskeisimmät käydyt kisat, rataesittelyjä, pelaajahaastatteluja, "what's in the bag" and whatnot. Frisbeegolf sopii mainiosti ruudulta katsottavaksikin ja osaavia tekijöitä maasta löytyy, joten haaveilulle on jotain pohjaakin.

Semihullu lehti-ideakin on no nytkähtelemässä eteenpäin, joten ei kun makasiiniohjelmaa pykäämään pystyyn... just sayin'  8)
Discmania Media Partner 2017-2019
Team Discmania, Discmania Ambassador

Link | P2 | Tactic | Origin | MD3 | MD4 | Anvil | Essence | FD | FD3 | Fortress | CD2 | DD3 | Rampage | Spirit
http://www.instagram.com/Crushing_Plastic
http://www.youtube.com/user/glaabaglooba

Offline JanneRäsänen

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 630
    • View Profile
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #43 on: 01.01.14 - klo:20:55 »
Yllättävän hankalaksi on osoittautunut edes ilmaiseksi tarjotun videomateriaalin tarjoaminen YLElle heidän omallakin formaatilla tarjottuna, vaikka tarjoajana on ollut YLEn omaa henkilökuntaa.

Ei tunnu kelpaavan kuin wanhojen hywä weli tuttujen materiaali. Tai YLEn oman henkilökunnan tekemä matsku. Siksi oli hienoa, että Esa sai kontaktiensa ansiosta värvättyä YLEn omat kuvaajat kuvaamaan live TV lähetyksen EOsta 2013, vaikka Paul sanoikin haastattelussa, että: "I'd like to say it did not matter", kun kysyin, vaikuttiko odottelu live TV lähetyksen tekeminen=odottelu muutamalla väylällä hänen pelinsä. Kukin tulkitkoon, mitä hän tarkoitti. Mielipiteeni on selvä. Mielestäni nuo ovat lajin kannalta oppirahoja ja Paulin kannalta oli hyvä, ettei tulokset muuttuneet töllönäkyvyyden kannalta hänen osaltaan. Kukin tulkitkoon, miten haluaa, en ota kantaa.

Kun vielä saisi nämä uudetkin YLEn kuvaajat opetettua seuraamaan pelivälinettä, kuten 2009, kun he tulivat katsomaan mallia Juhalta ja minulta. Oli siis viimeksi eri crew kuin 2009. Katson asiaa miten päin tahansa, olen sitä mieltä, että kellosta katsoen, keskimäärin Juha ja minä pidämme pelivälineen pidempään rudussa kuin YLEn ammattikuvaajat. Kukin saa halutessaan soveltaa mieleisiään laatukriteerietä, mutta tuosta asiasta ja sen merkityksestä lajin seurattavuudelle ruudulta, olen valmis painimaan kenen tahansa kanssa :-D Ymmärtääkseni Juha myös. Ryhmäflaidis, jos joku väittää muuta hihi!

Offline Korpa

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 293
    • View Profile
  • Oikea nimi: Aaro Korhonen
  • Seura: SuRa Frisbee
Vs: Frisbeegolffin tulevaisuus
« Reply #44 on: 14.01.14 - klo:17:08 »
Kyllähän yksi askel eteenpäin lajina olisi päästä mukaan seuraavalle listalle muiden lajien joukkoon: