Frisbeegolf-forum.fi

Author Topic: Jaanikin harjoittelee  (Read 234957 times)

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #405 on: 12.08.13 - klo:11:51 »
En enää tässä vaiheessa tätä kesää treenaa ollenkaan, enkä pelaa muutenkaan. Ei jaksa, ei kiinnosta, ei ole motivaatiota. Musta ei ole oikein sunnuntaipelaajaksi, kun on tosissaan pelannut niin pitkään ja paljon. Tämän viikon SM-kisat pelataan, ja jos menee kivasti (ei oo menossa), niin katsotaan loppukautta vielä, että jaksaisiko vielä vääntäytyä kisoihin.

Mutta näyttää siltä, että kiekot menee naulaan todella pitkäksi aikaa alkaen ensi lauantaina (SM-kisojen cut on 33 parasta. Tämän hetken tasoni on jossain sijalla 110...).  Kiekot menee kuivumaan ehkä lopullisesti, ainakin kilpailumielessä osaltani.

Ehkä alan sunnuntaipelaajaksi, koska himotreeni ei selvästikään tuota tulosta. Olen nyt pyrkinyt huipulle aktiivisesti yli 10 vuoden ajan. Suomen top-10:ssä olin viimeksi 7-8 vuotta sitten. Sen jälkeen taso on laskenut tasaisesti ja varmasti, ja toki muiden taso on noussut samalla. Osaan heittää, en osaa kilpailla. Siitä se johtuu. Sitä ei treenaamalla paranneta. Siksi en treenaa tällä hetkellä. Jos opin joskus kilpailemaan, niin sitten voi perustella treenitkin.

Kävin kuitenkin eilen Meikussa pelaamassa pari kiessiä itse Miko Fyhrin kanssa. Mukana toki ruoskakiekot, koska Meikussa ei kunnollisilla pelata. Se on sääntö. Mukana myös IKEA-säkki, koska tarkoituksena oli kerätä pullot radalta ja mennä syömään pizzat niillä rahoilla.

Pelasin kiessit -2 ja -5, mutta todettakoon ekasta kiessistä, että otin viimeiselle bogin raivokkaan taistelun vuoksi. Hävisin kummankin kiessin heitolla. Puttasin hyvin, mutta hei... se on sunnuntaikiessi. Totta kai mä puttaan hyvin, kun siitä ei tuu reitinkiä!

Pullosaalis oli surkea. Tienattiin vain 5,20 tuona aikana. Sunnuntai-ilta ei kyllä olekaan se paras ilta, mutta odotin isompaa pottia. Pullot kauppaan, ja koska pizzaa ei tuolla rahalla saa, sijoitettiin rahat melko varmaan kohteeseen, eli Tupla-Pottiin. Sovittiin, että 15 euroon lopetetaan ja sitten mennään syömään.

Kaikki meni.

Kaupan kautta kotiin syömään kanaa ja riisiä. Alla oli kuitenkin kova kyykkypäivä salilla, joten se varmasti meni kaikki tarpeeseen.

Oli kyllä ihan hauska pelata Meikkua kesälläkin. En muista sitä tehneeni taas yli vuoteen, koska rata soveltuu vain lumipelaamiseen. Siellä on niin tukkosta ja niin paljon kalliota, että ei tohdi kiekkojaan pilata / heittää paskoilla kiekoilla, jotka käyttäytyy ihan miten sattuu. Heitin myös kesän ekat upsit ihan kokeillakseni, että minkälainen heitto se on. Ei sattunut. Whoa!

Meikku on siitä jännä rata, että tiipaikat on n. sata kertaa paremmat metrin hangessa kuin kuivalla kesäkelillä. Ihan oikeesti.

Offline GARFFi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: Mikko Karvinen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #406 on: 12.08.13 - klo:11:58 »
On ja varsinkin ku sitä rolleria ei 20cm nurtsissa voi heittää. Griinin oli siltä saarekeväylältä joku käyny joskus ajamassa. Hieno väylä rollerille olis muuten kyllä.

Offline Tapanote

  • Ylläpitäjä
  • Ylläpitäjä
  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 143
    • View Profile
  • Oikea nimi: Tapani Aulu
  • Seura: Tomoottajat, Kankaanpää / 7k, Turku
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #407 on: 12.08.13 - klo:12:07 »

Mutta näyttää siltä, että kiekot menee naulaan todella pitkäksi aikaa alkaen ensi lauantaina (SM-kisojen cut on 33 parasta. Tämän hetken tasoni on jossain sijalla 110...). 

Taisit katsoa väärin. Sunnuntaille selviää top60 avoimessa. Näin minun silmäni lukevat tältä sivulta: http://www.frisbeegolf-sm.fi/fi/sm-kisat/aikataulu

Offline jajvirta

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 870
    • View Profile
  • Oikea nimi: Jarno Virtanen
  • Seura: Tampereen Frisbeeseura
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #408 on: 12.08.13 - klo:13:30 »
Rolleriväylät ovat Suomessa harvinaisuus. Siksi oli tarkoitus, että hyssellä ei voi päästä mitenkään, antsallakin jää pakosti vajaaksi tai menee pitkälle, koska mutka tulisi niin tiukaksi ja niin myöhään. Kuoleva rolleri olisi siis ainoa mahis päästä tosi lähelle. Onhan siinä se metsäsaareke, jonne ei mielellään joudu. Se on vaikea väylä niille, joilla ei ole 115 metrin hysseä heittää.

Suunnitellaanko radat aina vain oikeakätisen bäkkäriä ajatellen? :-)


Offline GARFFi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: Mikko Karvinen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #409 on: 12.08.13 - klo:13:39 »
Vasurin hyssen pitäs olla millis..  ;)

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #410 on: 12.08.13 - klo:13:46 »
Rolleriväylät ovat Suomessa harvinaisuus. Siksi oli tarkoitus, että hyssellä ei voi päästä mitenkään, antsallakin jää pakosti vajaaksi tai menee pitkälle, koska mutka tulisi niin tiukaksi ja niin myöhään. Kuoleva rolleri olisi siis ainoa mahis päästä tosi lähelle. Onhan siinä se metsäsaareke, jonne ei mielellään joudu. Se on vaikea väylä niille, joilla ei ole 115 metrin hysseä heittää.

Suunnitellaanko radat aina vain oikeakätisen bäkkäriä ajatellen? :-)

Ei tietenkään. Mikähän vasureiden osuus koko väestöstä on? Jotain alle 5 prosenttia? Siksi oikeakätisen bäkkäri on oletusarvo, joskin aina pitää suunnitella suht tasaisesti antsaa ja hysseä radalle. Hyvällä radalla on suoraa, antsaa, hysseä, leveetä ja kapeeta väylää, lyhyttä ja pitkää. Isoon heittoon haluttiin enemmän pitkää kuin lyhyttä. Lisäksi tulee huomata, että joskus 140 metrinen oikuri antsa, voi olla oikeakätiselle helpompi kuin vasurille. Pelkkä kaartosuunta ei kerro kaikkea.

Offline Flick Maniac

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 4 848
  • Discmania
    • View Profile
    • Frisbeegolf Club Keinukallio
  • Oikea nimi: Mikko Setälä
  • Seura: FGCK
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #411 on: 12.08.13 - klo:14:55 »
Noniin, arvasin että tulee lukemisen arvoista tekstiä. Kiitos :) Mähän kirjotin tuosta radasta treenipäiväkirjaani alkukesästä.

Kyllä ne oli sinne betoniteet valaneet. Tosin aivan julmetun kokoiset että ei ne nyt niin pahoja olleet. Sen mitä ite huomasin kartankin jälkeen tulleita muutoksia oli että se olikohan 12 pitkä par 4 oli nyt par 5 koska lopussa oli OB-saareke, ja 18 vika väylä oli saanut alkuun sen tuplamandon (aika kaukana tiistä, joten suht haastava) ja siihen oli musta tullut kanssa +1.

Ko. rolleriväylää en nyt millään muista, mutta kyllä aika monella väylällä oli niin että ihan ei käsi mukille riitä mutta sitten ottaa vaivattoman paarin koska lähäri on n. 20m. Rantalentisväylä kyllä melkoisen älytön, ei voi pelata jos siellä on ketään, ja senhän tietää että jotkut valopäät pelaa sen silti.

On alueen selkeesti paras rata, etenkin kun muuten on hieman heikkoa tuollapäin, varmasti käyn mökkireissulla toistekin.
Discmania Media Partner 2017-2019
Team Discmania, Discmania Ambassador

Link | P2 | Tactic | Origin | MD3 | MD4 | Anvil | Essence | FD | FD3 | Fortress | CD2 | DD3 | Rampage | Spirit
http://www.instagram.com/Crushing_Plastic
http://www.youtube.com/user/glaabaglooba

Offline hece

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 376
    • View Profile
  • Oikea nimi: Henrik Martikainen
  • Seura: Jyväskylän Liitokiekkoilijat
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #412 on: 12.08.13 - klo:17:30 »
Ison heiton rolleriväylä on kutonen. Misi ja anhyseri heittää sen hyssellä kupille, ainakin jos on tuulet kohdillaan. Parhaimillaan olen päässyt forella pitkälle putille, mutta vaatii kyllä aivan nappisiivun. Pitääkin kokeilla rolleria ensi kerralla. Rata on kyllä kiva, mutta nykymuodossa haasteet tulee birdien metsästämisestä, eli pariin on melko helppo pelata. Alle 100m draivilla siis voi olla vähän tylsä rata. Mutta itse tykkään, dessu pääsee selkeästi eniten ulkoilemaan keski-suomen radoista. Midaria heitän ehkä ykkösellä, en muilla väylillä. Muutoksia on tosiaan tullut, niissä kyseltiin Jyväskylän ja Laukaan aktiiveilta. Rantalentopallokentän korin paikka on kyllä käsittämätön. Loppupäässä on hienoja väyliä, vaikka vettä päin heitettävä alamäki-antsa onkin mandoilla estetty ja tilalla lyhyt par4. 18 korin paikka on siirtynyt kauemmaksi leikkikenttänä yms toimivasta metsäpuistikosta.

Mitä olen tuolla käynyt niin aina on ollut tilaa heittää, muita heittäjiä ollut korkeintaan kourallinen.

Offline GARFFi

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 2 944
    • View Profile
  • Oikea nimi: Mikko Karvinen
  • Seura: Tomoottajat
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #413 on: 12.08.13 - klo:17:45 »
Kyllä se menee helposti hyssellä kupille.

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #414 on: 12.08.13 - klo:17:51 »
En tsekannut, että onko mun nimi jossain mainittu suunnittelijana. Ilmeisesti, tai sitten SanMiguel on tehnyt salapoliisityötä.

Mutta sanoudun jyrkästi irti siitä rantalentisväylästä. Se oli rakentajien alustavassa suunnitelmassa, mutta Poimis ja minä sivuutettiin se kokonaan vaarallisena. Sitä ei pitäisi missään nimessä olla. Myös tuo 18 oli muutettu lähtömme jälkeen ekaksi niin, että jokainen kakkosheitto menee epäonnistuessaan leikkikentälle. Onneksi siihen on kai tullut muutos.

Siellä on sit vissiin aika paljonkin Poimiksen ja mun suunnitelmia muuteltu. Harmi.

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #415 on: 12.08.13 - klo:17:56 »
Sitä lentisväylää ennen oleva väylä oli alunperin paljon pitempi ja niin, että oikea puoli on outtia. Sellanen ihan kunnon par 4. Ei näköjään ole sekään entisellään.

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #416 on: 17.08.13 - klo:13:26 »
Paketissa. Ura siis. Tai ”ura”, joka nyt ei terminä kilpailujeni tasosta kerro mistään mitään, mutta kilpaileminen loppui nyt, SM-kilpailujen kolmanteen päivään. Eli en pääsyt edes cutista, mikä on kaikkien aikojen pohjanoteeraus, jota en koskaan kuvitellut kohtaavani. Tai no, Tukholman katastrofin jälkeen treenit loppuivat käytännössä kokonaan ja päätin pistää kiekot pakettiin SM-kisojen jälkeen. Koska lähdin SM-kilpailuihin sillä asenteella, että en kuitenkaan enää kilpaile näiden kisojen jälkeen, niin turha sitä oli enää täysillä yrittää. En pystynyt pelaamaan täysillä. En ottanut edes sateenvarjoa mukaan, koska en jaksa nähdä vaivaa sen kanssa. Tietenkin satoi, mutta ihan sama. Tuloksella ei ollut enää väliä. Uponnutta laivaa on turha paikkailla.

Mitä sitten jäi käteen ylipäänsä näistä pelivuosista?

-Mukavia tyyppejä
-Hyviä pelireissuja ja paljon kivoja muistoja
-Joitakin hyviä kierroksia, ehkä hyviä kisojakin

Tulen varmasti käymään kisoissa turistina jatkossakin, eli kaksi näistä hyvistä asioista säilyy tulevaisuudessakin. Kierrokset jätän muille.

En koskaan oppinut pelaamaan oikeasti. Opin heittämään, mutta pelivuosien myötä tulin yhä epävarmemmaksi kisaheittäjäksi. Jos jossain oli OB, heitin vain matalaa hysseä. Niin tänäänkin. Epäonnistumisten pelko ei tee hyvää pelaamiselleni, en vain uskalla heittää kunnolla ja rennosti. Heitän välttääkseni pahimman mahdollisen.

Tämä vuosi oli kaikkein synkin. En nauttinut yhdestäkään pelipäivästä ollenkaan. Lähdin pelaamaan ja olin zombina mukana. Kun ei kiinnosta, niin ei kiinnosta. Keväällä kuvittelin olevani kunnossa, koska olin harjoitellut puttia ja välillä tuntui kulkevan. Se olikin mennyt vielä huonommaksi, ja kausi alkoi jo ekoissa kisoissa vaikuttaa pannukakulta. Kesän edetessä heitin toivoni siitä, että voisin vielä iloita pelaamisesta. Mietin joitakin kertoja kesken kilpailun, että vaikka heittäisin pari holaria nyt putkeen, niin tuskin edesvtuulettaisin. Tammisaaressa kuvittelin nauttivani pelaamisesta, mutta en pystynyt kertaakaan heittämään yhtäkään heittoa, että olisin ollut tyytyväinen. En välittänyt mistään. Tai välitin ilmeisesti, sillä sain paniikin oireita (hapen loppu, rytmihäiriö, änkytys) nostettuani kiekon alarautaan kolmesta metristä.

Joskus pidin Tammisaaren radasta, mutta kun on muutamana vuotena pelannut Oulussa, Turussa, Nokialla, Tukholmassa…niin ymmärtää, minkälaista frisbeegolfin pelaaminen voi olla hienossa puistossa.

Tällä radalla ei voi kuin epäonnistua, niin helppoa pelaaminen täällä on. Väylät ovat suunnilleen par 3.3 tai 2.3 ihan vain korin sijoittelun takia. Liian helppoja par nelosia mutta ei ihan kolmosiakaan. Ja kun jokainen otettu par (paitsi väylä 17) harmittaa, ei pelaamisesta tule mitään. On tylsä epäonnistua, vaikka ei ottaisikaan paria pahempaa.

Viimeinen kilpailukierros (+5) oli siinä mielessä hauska, että tiesin lopettavani kilpailun lajin parissa tähän kierrokseen. Se oli selvää jo väylän 15 avauksen jälkeen, kun tajusin, että birdietä ei enää voi saada ja sitä myöten kierrostulokseni ei voi riittää cutin sisään. Otin varmuudeksi tupla-bogien puttigriplockeilla. Se siitä. Loppukierroksen hymyilytti, kun tajusi, että vihdoin pystyy tekemään hauskoja asioita kesäisin ja keksimään muuta tekemistä elämälleen. Olen kuitenkin heittänyt (kirjaimellisesti  ;) ) hukkaan jo monta vuotta pelaamalla ilman nautintoa ja päin persettä. Silloin, kun lähtee SM-kilpakierroksille lämmittelemättä ja ottaa mukaansa kirjan odotusväyliä varten, tietää, että palo sisimmässä on sammunut. Aika hohdotonta on lopettaa peliuransa missattuun nelimetriseen roiskaisuun ilman minkäänlaista yritystä. No, ehkä se kuvastaa mun pelitapaani parhaiten. Parasta on se, että tunteilua ei tässä ole ollenkaan. Järjellä ne pelaamiset lopetetaan.

Tästä eteenpäin jatkan turistina kilpailuissa ja saatan käydä joskus vähän heittelemässä. Neuvon kyllä heittämisasioissa mielelläni edelleen. Kyllä mä sen homman osaan. Kilpailijaa minusta vain ei koskaan tullut, eikä tule. Toivottavasti voin auttaa muita siinä.

Offline HAH

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 3 174
    • View Profile
  • Oikea nimi: Harri H.
  • Seura: 7k
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #417 on: 17.08.13 - klo:14:50 »
Tuollaisella fiiliksellä jatkamisesta tuskin syntyy mitään rakentavaa, joten päätös kisaamisen lopettamisesta voi olla ihan paikallaan. Ainakin joksikin aikaa. Ei sua kiinnosta noi kisajärjestelyt? Kokemus vois olla rautaa niissä kuvioissa. Tsemii jatkoon.

Offline Jaani

  • Konkari
  • *****
  • Posts: 1 416
  • Still Not a Player
    • View Profile
  • Seura: TT
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #418 on: 17.08.13 - klo:18:02 »
Jäin sitten heitolla jatkosta. Ehkä ei ois pitänyt heittää läskiksi lopussa, vaikka olin hyvin varma siitä, että olen jo vähintään neljä heittoa ulkona. Turha jossitella, sama se toisaalta. Eipähän tarvitse laahustaa masentuneena 18 reiän matkaa muovinpalasia laukussaan vielä yhtä päivää. Se olisi ollut ehkä "vähän" turhauttavaa tähän saumaan.

En usko, että järjestelyhommat nyt kauheasti kiinnostaa. Niihin kun menee kauheasti aikaa eikä niistä saa mitään palkkaa. Sellaiseen ei nyt ole varaa, kun tekee työtä freelancerina. Toista se on, kun kuukausi-/tuntipalkalla voi istua toimistolla printtailemassa scorelappusia tai tekemässä ryhmäjakoja. Olen sitäkin tehnyt, kun olin vahtimestarina. Nyt ei ole aikaa tai rahaa, vaikka saattaisi olla jonkin verran tahtoakin.


Offline SamuliKL

  • Seniori
  • ****
  • Posts: 308
    • View Profile
  • Oikea nimi: Samuli Lintula
  • Seura: 7k, Bear Disc Golf
Vs: Jaanikin harjoittelee
« Reply #419 on: 17.08.13 - klo:19:08 »
Tästä eteenpäin jatkan turistina kilpailuissa ja saatan käydä joskus vähän heittelemässä. Neuvon kyllä heittämisasioissa mielelläni edelleen. Kyllä mä sen homman osaan. Kilpailijaa minusta vain ei koskaan tullut, eikä tule. Toivottavasti voin auttaa muita siinä.

Onneksi tässä kirjoituksessa kuuluu kuitenkin päätöksestään helpottuneen miehen ääni.
PA4 | PA1 |  M2 | M? | Jackal | F?? | Valkyrie | Beast | PD | D4